Praga-Północ. Zawirowania ws. historycznych murali. Najpierw je zamalowali, teraz chcą szybko przywrócić

Zaledwie parę dni temu z elewacji budynku przy ulicy Targowej na Pradze-Północ zniknęły dwa murale, które znajdowały się tam od lat 70. Decyzja o ich usunięciu oburzyła mieszkańców i działaczy miejskich. Teraz w sprawie nastąpił kolejny zwrot akcji. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wcześniej wydał zgodę na zamalowanie murali, teraz zawnioskował o ich jak najszybsze odtworzenie. Jak tłumaczy, doszło do nieprawidłowości "po dwóch stronach postępowania".

W środę 17 lipca ze ściany budynku przy ulicy Targowej zniknęły dwa historyczne murale - "Jubiler" i "Foton", które pojawiły się tam w czasach PRL. Oburzenia decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie kryli mieszkańcy, a także stowarzyszenie "Dla Pragi", które w ostatnich miesiącach ubiegało się o wpisanie praskich murali do rejestru zabytków. Ubolewanie z powodu usunięcia murali wyrazili także urzędnicy z Pragi-Północ, który w opublikowanym w czwartek oświadczeniu tłumaczyli, że próbowali zapobiec decyzji o usunięciu murali, które przez ostatnie 50 lat zdążyły na stałe wpisać się w krajobraz Pragi-Północ. Ich wysyłki spełzły jednak na niczym.

Czytaj też: Murale reklamowe były na Targowej prawie 50 lat. Zniknęły. Mieszkańcy: Coraz mniej Pragi na Pradze 

Praga-Północ. Murale "Jubiler" i "Foton" powrócą. Konserwator kazał je zrekonstruować 

Choć wydawało się, że praski murale zniknęły ze ściany przy ul. Targowej bezpowrotnie, w sprawie nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wcześniej wydał zgodę na usunięcie murali, zawnioskował o ich zrekonstruowanie i przywrócenie. W opublikowanym przez niego oświadczeniu czytamy, że przeprowadzona w piątek 19 lipca kontrola wykazała nieprawidłowości "po dwóch stronach postępowania" - błąd leży zarówno po stronie biura konserwatora, jak i inwestora kamienicy, który podczas usuwania murali miał działać wbrew warunkom określonym w pozwoleniu MWKZ. W związku z wynikami kontroli konserwator zdecydował o jak najszybszym odtworzeniu murali.

Kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania, dlatego mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali
Przedstawiciel inwestora złożył jednoznaczną pisemną deklarację o wycofaniu się z realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz o dołożeniu wszelkich starań do przywrócenia murali „Foton” i „Jubiler” 

- czytamy w oświadczeniu. "Zapewniamy, że w stosunku do osób, które dopuściły się uchybień ze strony urzędu zostaną wyciągnięte konsekwencje" - dodaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny wygląd murali ma zostać przywrócony jeszcze przed końcem wakacji, a prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Na razie nie poinformowano dokładnie, w jaki sposób murale zostaną zrekonstruowane. Działacze stowarzyszenia "Dla Pragi" i mieszkańcy nie kryją zadowolenia z decyzji konserwatora. "Presja ma sens!", "Super, chociaż to już nie to samo", "Cudowna wiadomość" - piszą w komentarzach.

Zapytaliśmy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ile będzie kosztowało przywrócenie murali na ścianę kamienicy przy ul. Targowej 15 po ich uprzednim zamalowaniu oraz czy rekonstrukcja będzie polegała na "odzyskaniu" dawnych murali spod farby, czy też na naniesieniu na ścianę kamienicy replik murali. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (32)
Praga-Północ. Zawirowania ws. historycznych murali. Najpierw je zamalowali, teraz chcą szybko przywrócić
Zaloguj się
 • prawdaprawda

  Oceniono 36 razy 32

  Zrekonstruować? Chryste! Czy ten człowiek to jełop jakiś? To miało sens bo było oryginalne. Trzeba naprawdę mieć nie po kolei, żeby najpierw coś bezmyślnie zamalować, a potem za ciężkie pieniądze robić rekonstrukcję.

 • krzywelustro

  Oceniono 25 razy 19

  Szkoda, że w artykule o tym nie wspomniano, więc dodam ja:
  Otóż wojewódzki konserwator zabytków, to organ rządowy, a nie samorządowy. Operacyjny nadzór pełni nad nim wojewoda, a merytorycznie podlega ministrowi kultury. Temu samemu, którego niegdyś jego rodzony brat raczył był nazwać idiotą.

 • krzywelustro

  Oceniono 18 razy 14

  Resort kultury, któremu podlega wojewódzki konserwator zabytków, zniszczył dziedzictwo narodowe, ale zachował dziewictwo narodowe w rozumieniu PiS (poprzez zacerowanie).

 • owca888

  Oceniono 21 razy 13

  Miło przeczytać.
  Wczoraj na tym forum napisałam bardzo brzydko, bo krew mnie zalała.
  Cytuję:
  "owca888 wczoraj
  Oceniono 11 razy
  " Lewicki to pissowski q.tas, którego powołał inny jemu podobny, Sipiera, w 2017, w czasie przepychanek o pomnik najgorszego prezydĘta. Zrobił to tylko na złość.
  Jestem wściekła, mam ochotę iść mu na.s.r.ać na wycieraczkę "

  Zostałam zrugana za język, ale nie żałuję. Jak widać czasem trzeba strzelić na odlew, żeby dotarło. Do barbarzyńców trzeba ich językiem, innego nie rozumio.

  Facet od przekrętu z "Damą" jest najgorszym ministrem kultury w ostanim 30-leciu. Najgorszym, dyspozycyjnym aparatczykiem jak za pierwszej komuny, (teraz mamy drugą, w wersji katobolszewickiej) I takich sobie dobiera współpracowników - dyspozycyjnych aparatczyków..

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 12

  Ciekawe ilu wpółczesnych 20 latków wie co to był Foton i czym się zajmował? :-)

 • andzialak

  Oceniono 17 razy 11

  Konserwator to pewnie pislamski niminat bez żadnego pojęcia o przedmiocie swojej pracy

 • gajowy3

  Oceniono 10 razy 8

  pisowski urzędnik objął stanowisko i bezmyślnie "rządzi". zdaje się, że ma tytuł profesora... więc panie konserwatorze z nadania pisu - wartość zabytkowa tych murali była ale się zmyła. i już jej nie ma. zresztą, murale jako sztuka ulicy są z natury nietrwałe. taki ich los.

 • 162tony

  Oceniono 5 razy 5

  "Zapewniamy, że w stosunku do osób, które dopuściły się uchybień ze strony urzędu zostaną wyciągnięte konsekwencje."
  Kto wie, może nawet dostaną upomnienie ustne...

 • harnas2001

  Oceniono 5 razy 5

  Ten kraj to SZAMBO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX