Wisła w Warszawie ma niecałe pół metra i wciąż wysycha. Prawdopodobnie padnie historyczny rekord

Do odwołania zawieszono kursy promu "Pliszka", a statek zabierający turystów na wycieczki do Serocka odpływa z innej przystani. To efekt bardzo niskiego poziomu wody w Wiśle, która w ostatnich dniach ma zaledwie 45 centymetry głębokości. W niektórych miejscach koryto rzeki jest prawie całkowicie suche. Wszystko wskazuje na to, że niedługo może zostać pobity historyczny rekord niskiego poziomu wody w Wiśle.

Poziom wody w Wiśle jest od kilku tygodni alarmująco niski. W zeszłym tygodniu jej głębokość przy bulwarach wiślanych w Warszawie wynosiła zaledwie 44 centymetry. Sytuacja wcale się nie poprawia- wszystko wskazuje na to, że poziom rzeki w najbliższych dniach może jeszcze spaść. W sobotę 20.07 wodomierz przy bulwarach wiślanych wskazał, że poziom wody wynosi 45 centymetrów. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w niedzielę 21 lipca poziom wody ma tam wynosić 42 centymetry, a w poniedziałek 22 lipca - już tylko 40 centymetrów. 

Wisła wysycha. Kursy promu "Pliszka" wstrzymane, statek Zefir odpływa z innej przystani

Jeśli przewidywania IMGW się sprawdzą, to w najbliższych dniach zostanie pobity niechlubny, historyczny rekord niskiego poziomu Wisły, który padł w 2015 roku - wówczas woda miała 41 centymetrów głębokości, a rzeka odsłoniła m.in. znajdujące się na dnie wraki statków.  

Z uwagi na niski stan wody, która w niektórych miejscach sięga dosłownie po kolana, do odwołania  wstrzymano kursy bezpłatnego promu "Pliszka", który kursował między Mostem Poniatowskiego a Stadionem NarodowymZTM informuje także o zmianach w kursowaniu statku "Zefir", który zabiera turystów na całodzienne rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka. W związku z niskim poziomem wody "Zefir" odpływa z przystani na Żeraniu, a nie - jak dotychczas - z przystani na Podzamczu. O godzinie 8.45 na przystanek Podzamcze 02 będzie podstawiany autobus, który będzie dowoził pasażerów na Żerań. Przejazd będzie się odbywał na podstawie okazania biletów na rejs. Zmiana obowiązuje do odwołania, szczegóły można znaleźć tutaj

Pozostałe trzy promy - "Słonka" (Cypel Czerniakowski - Saska Kępa), "Wilga" (Podzamcze-Fontanny - ZOO) i "Turkawka" (Nowodwory - Łomianki) na razie kursują bez zmian.

Więcej o:
Komentarze (237)
Wisła w Warszawie ma niecałe pół metra i wciąż wysycha. Prawdopodobnie padnie historyczny rekord
Zaloguj się
 • uwolnijcie.loginy

  Oceniono 160 razy 146

  A parę miesięcy temu pan premier mówił o modlitwie, aby "przestało padać" i polskie media podawały trzymające w napięciu newsy o przejściu "fali powodziowej" przez poszczególne odcinki Wisły i Odry. Innymi słowy, spuściliśmy, byle szybciej, bezcenny skarb do Bałtyku zamiast zatrzymać.
  Nie umniejszając staraniom o zatrzymanie czy złagodzenie zmian klimatu, rozsądnie byłoby się do nich przygotować. Budować MOKRE zbiorniki wodne. Inwestować w tzw. błękitną infrastrukturę w miastach. Rozsądnie zalesiać, zwłaszcza tereny górskie. Żadna to wiedza nadprzyrodzona. Może zamiast różnych "set plus" byłoby się lepiej przygotować do czasów, kiedy klimat stanie się naprawdę nieprzyjemny.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 86 razy 66

  ej tam... przecież dopiero co, no dosłownie kilka dni temu, jakiś "mądrol" z rządzącej partii oświadczył że ocieplenie klimatu to lewacka propaganda... no i w sumie będzie fajnie jak w Polsce zrobi się cieplej

 • ochujek

  Oceniono 68 razy 54

  Nie da się tego zwalić na Tuska i ogłosić kolejne zwycięstwo moralne?

 • franclajn

  Oceniono 71 razy 53

  Trzeba wszystkie wysychające rzeki, otoczyć łańcuchem modlitewnym, który powinien trwać nieprzerwanie przez 30 dni i nocy. Wskazanie jest także plucie przez lewe ramię, bo to odczynia zły urok, rzucony np. przez czarownicę. Jak to nie pomoże, to znaczy, że jednak trzeba emigrować do krajów, które nie pustynnieją w tak szybkim tempie.

 • mirek76pl

  Oceniono 66 razy 42

  Na szczęście władze podjęły już odpowiednie działania i jutro 12:00 zamówiły mszę w Świątyni Opatrzności o podniesienie poziomu wody. W planach jest także zawierzenie Wisły Matce Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski.

 • czarnyminio

  Oceniono 41 razy 31

  Podobno Wisłę osuszyli bo Kaczyński nie umie pływać. Ale to pewnie plotka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX