Murale reklamowe były na Targowej prawie 50 lat. Zniknęły. Mieszkańcy: Coraz mniej Pragi na Pradze

Na kamienicy przy Targowej 15 od prawie 50 lat można było oglądać reklamy z lat 70. W środę Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi poinformowało, że murale zostały zamalowane. Mieszkańcy są oburzeni. "Pamiętam je dosłownie od zawsze. Znowu kolejne miejsce, które będzie takie samo jak masa innych" - piszą.

Kamienica przy Targowej 15 powstała w 1928 roku i została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Juliusza Nagórskiego. Przetrwała II wojnę światową i była jej świadkiem. W latach wojennych przez jakiś czas stacjonował 366. pułk piechoty, później budynek do znacznej części był okupowany przez Niemców. 

Praga-Północ. Murale retro zamalowane na Targowej 15

Po wojnie Targowa 15 odzyskała życie. W latach 60. przeszła remont, podczas którego zatarto wszystkie ślady wojny i zlikwidowano ozdobną elewację. Do kamienicy wprowadzili się nowi mieszkańcy i otworzyły przedsiębiorstwa. Kilka lat później na elewacji wymalowano dwie reklamy. Na jednej ścianie w 1972 roku wymalowano farbami reklamę błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton", a rok później w 1973, obok pojawiła się bardzo podobna reklama sklepu "Jubiler". Obie reklamy-murale były tam jeszcze do 2019 roku i kojarzyły się mieszkańcom Pragi-Północ z tą okolicą. W środę stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi poinformowało, że reklamy retro zniknęły. 

Reklamy 'Foton' i 'Jubiler' na kamienicy przy Targowej 15Reklamy 'Foton' i 'Jubiler' na kamienicy przy Targowej 15 Fot. Anna Maria Warchoł

No to pożegnaliśmy murale, które prawie 50 lat przetrwały w krajobrazie Pragi...

- pisze stowarzyszenie "Dla Pragi". Dodaje, że nie wie, co pojawi się na miejscu reklam z lat 70., ale jego członkowie obawiają się, że właściciel kamienicy będzie chciał zarobić na elewacjach i niedługo pokryją się one współczesnymi reklamami. 

Mieszkańcy rozczarowani: Coraz mniej klimaty Pragi na Pradze

Jak zaznacza stowarzyszenie "Dla Pragi" jej działacze już wcześniej zgłaszali Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Jakubowi Lewickim konieczność chronienia warszawskich murali. Konserwator miał zadeklarować, że część z nich zostanie wpisane do rejestru zabytków. "Jak widać, właściciel ściany był szybszy" - dodają. 

Osoby, które zobaczyły, że murale zniknęły są bardzo rozczarowane. Dla wielu z nich miały wartość sentymentalną. "To powinno być karalne", "Głupota nie ma granic", "Duża strata", "Brak słów, coraz mniej klimatu Pragi na Pradze" - komentują osoby, które zobaczyły post "Dla Pragi".

O nie... Pamiętam je dosłownie od zawsze. Znowu kolejne miejsce, które będzie takie samo jak masa innych

- pisze pan Tadeusz.

Wszystko zniszczyć, bo kasa, bo nowe, bo nie liczy się żadna inność - wszędzie to samo

- dodaje pani Magda.

Stowarzyszenie "Dla Pragi" przypomina, że część udziałów w kamienicy na Targowej 15 ma miasto st. Warszawa. Dodaje również, że Zakład Gospodarowania Nieruchomości dzielnicy Praga-Północ miał wiedzieć o tym, że murale retro zostaną zamalowanie. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dzielnicę, czekamy na komentarz. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Murale reklamowe były na Targowej prawie 50 lat. Zniknęły. Mieszkańcy: Coraz mniej Pragi na Pradze
Zaloguj się
 • zosima

  Oceniono 11 razy 7

  "Przetrwała II wojnę światową i była jej świadkiem"
  "później budynek do znacznej części był okupowany przez Niemców"

  Nam nie jest wszystko jedno.

 • achzarit

  Oceniono 13 razy 3

  Okupować Niemcy mogli Polskę. Ale kamienicę mogli jedynie ZAJĄĆ. Bo okupacja odnosi się do aktu zajecia i sprawowania władzy na terytorium innego państwa. "Dziennikarzu"

 • wojtem

  Oceniono 3 razy 1

  Praga to jedyne miejsce w Warszawie gdzie jeszcze dominuja rdzenni Warszawiacy, stad Praga glosuje na PiS

 • iwonapw0

  Oceniono 11 razy 1

  barbarzyństwo! teraz mamy piękne, modne szare ściany...

 • jungestuchol

  0

  "W latach wojennych przez jakiś czas stacjonował 366. pułk piechoty, później budynek do znacznej części był okupowany przez Niemców."

  Czy autorka umie wytłumaczyć, o co w tym zdaniu tak dokładnie chodzi?
  Gdzie ów pułk stacjonował?
  Do znacznej części czego był ów budynek okupowany przez Niemców?

 • kot_miczurina

  Oceniono 6 razy 0

  a kto wydał zgodę na zamalowanie ? zamalowanie murali było decyzję jednego z pracowników Mazowieckiego Biura Konserwatora Zabytków!!! Powtórzmy głośno – pracownika biura konserwatora zabytków!!!

 • ericcartman

  Oceniono 5 razy -1

  Jestem przerazony tym co dzieje sie na pradze. To juz nie jest europejskie miasto. Tylu azjatow w szanghaju nawet nie ma

 • gebe14

  Oceniono 10 razy -2

  polska specjalnośc. pielęgnowanie polskiego dziadostwa. za czym niby tęsknić ? za odrapanym brzydkim rysunkiem. co na pradze ludzie mają żyć jak na ukrainie , bo sie komuś podoba taki styl? jesteście nienormalni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX