Dziś obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej [HARMONOGRAM]

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Warszawie zostanie uczczona pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.

Uroczystości związane z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej w Warszawie rozpocznie prezydent Andrzej Duda. O godzinie 10:00 głowa państwa złoży wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. Następnie, o godzinie 10:30, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza w intencji zamordowanych, zaś w południe złożone zostaną wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Główna uroczystość związana z 76. rocznicą rzezi wołyńskiej rozpocznie się o godzinie 14:00 przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim. W tym miejscu będzie miał także miejsce apel pamięci.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej odbędą się także m.in. w Gdańsku, Krakowie, Tarnowie, Przemyślu i we Wrocławiu.

Rzeź wołyńska. 76. rocznica Krwawej Niedzieli

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Dzień 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu zaplanowanej i przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że akcja była antypolską czystką etniczną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Polscy historycy szacują, że w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków, z kolei w w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców. Instytut Pamięci Narodowej kwalifikuje zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, powołując się na artykuł 118. polskiego kodeksu karnego.

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar czy opisów wydarzeń. Ukraińscy badacze często prezentują pogląd o patriotycznych motywach działaniach UPA, z kolei polscy historycy podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną, antypolską akcją OUN-UPA.

Więcej o:
Komentarze (4)
Dziś obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej [HARMONOGRAM]
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 2 razy 2

  Ukraincy muszą sobie wybrać innych bohaterów narodowych, inaczej nie mogą mieć wstępu do cywilizowanego świata Europy Zachodniej. Patrz objekcje Francji wobec tureckich aspiracji w wyniku nierozliczenia rzezi Ormian w 1905 roku.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 2 razy 0

  Wystarczy zajrzec do ukraińskiej Wiki - stek bzdur i ordynarne fałszowanie historii.
  A w światowych źródłach warto zerknąć na hasła: pogromy lwowskie, Babi Jar, Iwan Demianiuk, SS Galizien.
  Herojam sława!

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 0

  Ukraińcy mówią o patriotycznych motywach bandytów z UPA.
  Zero tolerancji dla bandyckiej organizacji.

 • stara_ale_jara

  Oceniono 1 raz -1

  Toć przecież Ukrainą już bezpowrotnie rządzą Żydzi. Tak twierdzi Michalkiewicz. I co? Taki antysemicki artykuł na GW?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX