Otwarta Ząbkowska powraca. W tym roku festiwal na Pradze-Północ będzie inny niż w poprzednich edycjach

Otwarta Ząbkowska rusza z kolejną edycją. Oznacza to, że ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodów, a otwarta dla wydarzeń kulturalnych. Praska akcja rusza już w najbliższy weekend i zakończy się dopiero we wrześniu.

Festiwal Otwarta Ząbkowska zaczyna się na Pradze-Północ już po raz piąty. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica stanie się deptakiem, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, a przede wszystkim spotkań. Ulica będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych.

Otwarta Ząbkowska w stylu zero waste

Tegoroczna Otwarta Ząbkowska będzie odrobinę inna niż wcześniejsze edycje - będzie zorganizowana w stylu zero waste

- Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani dbałością o środowisko, wykorzystaniem surowców i oszczędzaniem tych surowców. (...) Stąd w tym roku na Ząbkowskiej pojawi się wiele tematów dotyczących niewyrzucania, niemarnowania jedzenia, kupowania w sposób odpowiedzialny - tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Osoby odwiedzające Ząbkowską nauczą się tam, jak wykorzystywać przedmioty, które zazwyczaj większość z nas wyrzuca oraz jak je naprawiać, przerabiać i nadawać im nowe życie. Little Greenfinity, w ramach kampanii "Praga bez śmieci", poprowadzi warsztaty "Zero waste", dzięki którym będzie można dowiedzieć się, jak ograniczyć ilość odpadów. Natomiast Pimp-it zorganizują warsztaty upcyklingowe, gdzie będzie można zrobić zabawki, kije deszczowe czy gry planszowe.

Oprócz tego pustostan przy ul. Ząbkowskiej 11 zamieni się w tymczasową Galerię Ząbkowska 11, gdzie wystawiane będą m.in. wystawy związane z ideologią zero waste. Wśród wystawców znajdą się Agnieszka Rodowicz, Adrian Vozny, Ignacy Cembrzyński, Katarzyna Dobrogowska, Magdalena Hajnosz, Monika Wójtowicz czy Anna Chudzik-Pawlik. Tegoroczny festiwal na Ząbkowskiej będzie także rowerowy - będą indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście, recykling rowerowy, a każdy weekend pojawi się również Miejski Serwis Rowerowy.

Co przygotowano na Otwartej Ząbkowskiej?

Na ulicy Ząbkowskiej tradycyjnie staną antykwariaty i odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego - Otwarta Strefa Twórców. Będzie można obejrzeć lub kupić malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię czy ceramikę. Zaproszeni zostali również wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań, nadający rzeczom drugie życie. Zaprezentują oni swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych - targów rękodzieła i upcyklingu, którego partnerem jest Przerób-My. Ponadto odbędą się wyprzedaże garażowe oraz akcja wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy organizowana przez Armię Zbawienia.

Zmiany w ruchu na ulicy Ząbkowskiej

Fragment Ząbkowskiej pomiędzy ulicą Targową a ulicą Brzeską z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych zostanie wyłączony dla ruchu samochodów w nocy z 28 na 29 czerwca. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 1 na 2 września.

Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ul. Targowej prowadzący dojadą ul. Brzeską i Białostocką lub al. "Solidarności". Do ul. Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

Otwarta Ząbkowska - zmiany w ruchu na ulicy ZąbkowskiejOtwarta Ząbkowska - zmiany w ruchu na ulicy Ząbkowskiej Fot. Urząd Miasta st. Warszawa

Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 - w kierunku ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego - dojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę - kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.

Więcej o:
Komentarze (22)
Otwarta Ząbkowska powraca. W tym roku festiwal na Pradze-Północ będzie inny niż w poprzednich edycjach
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 12 razy 8

  Dlaczego nie zrobią takiego jarmarku w Pasażu Wiecha? Deptak gotowy. Za bardzo wieje?

 • nadszyszkownik_szechter

  Oceniono 24 razy 8

  "W tym roku festiwal na Pradze-Północ będzie inny niż w poprzednich edycjach..."

  Aale, jak to?! To już nie będzie pijanych meneli z amstaffami?

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 6

  Zamknięty odcinek Ząbkowskiej jest wprawdzie krótki, ale jest na tyle DŁUGI, że spowoduje mega-burdel dla okolicznych mieszkańców i klientów CH Wileński.
  Dlaczego? Posłużmy się przykładem innego, SZTUCZNIE wydłużonego weekendu: otóż w piątek po Bożym Ciele, byłem umówiony ze znajomymi na Starówce. Chcac być "eko", dojechałem metrem do stacji Uniwersytet, by dalsze trzy przystanki podjechać autobusem. Ale tu mnie spotkała niespodzianka, bo Nowy Świat okazał się zamknięty. Rzecz jasna imprez było ZERO , jedynie jezdnią szaleją rowerzyści i użytkownicy elektrycznych hulajnóg, manewrując i podzwaniając na snujących się bez celu, przerobioną na "deptak" ulicą przechodniów. Ponieważ przy okazji "Geniusze" z ZTM zarządzili na ten dzień świąteczny rozkład jazdy, nie pozostało mi nic innego jak w słońcu i niemiłosiernym upale, "dać z buta" i ruszyć pieszo przez rozpalone słońcem Krakowskie Przedmieście, bo powrót do przystanku pod NBP i ewentualne czekanie nawet i 20 minut na autobus, byłoby zwyczajnie nieopłacalne czasowo.

  Dlatego pomysłodawcom proponuję wysłać w uczestniczący w pikniki tłum kilku nie wyróżniających się wyglądem szpiegów, by podsłuchali, co NAPRAWDĘ o tym pomyśle sądzą pozbawieni komunikacji i możliwości dojazdu pod dom mieszkańcy Ząbkowskiej i okolic

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 13 razy 5

  >Otwarta Ząbkowska rusza z kolejną edycją. Oznacza to, że ulica będzie zamknięta dla ruchu >samochodów, a otwarta dla wydarzeń kulturalnych

  Dla wydarzeń kulturalnych służą DOMY KULTURY i PARKI.
  Ulice są przeznaczone do komunikacji.
  Ale maniacy-szkodnicy umyślnie blokują ruch.
  Tylko dlaczego ZDM też jest maniacko-szkodniczy i umyślnie blokuje ruch?
  To bezwzględnie wina szefa ZDM.

 • m.aloes

  Oceniono 23 razy 5

  mieszkam tam i wiem jak to wygląda .... bezdomni... narkomani i lokalne obszczymurki... ot i cała atrakcja otwartej ząbkowskiej ... zwyczajny shit!

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 7 razy 3

  Uwaga, mieszkańcy Warszawy!!! Aktywista Robert Buciak złożył do budżetu partycypacyjnego na następny rok projekt, na którym chce zarobić razem około 100 000 zł za 80 "spacerów", 1250 zł za jeden spacer. Każdy chciałby dostać ponad tysiąc złotych za 2h spacerowania... Projekt to zakamuflowany sposób na zarobek dla Buciaka i takich organizacji jak Zielone Mazowsze, czy MJN. W ramach projektu Buciak chce postawić 1000 ławek, gdzie każda ławka będzie kosztować prawie 3000 zł, podczas, gdy taką ławkę można spokojnie kupić w detalu za niecałe 700 zł! UWAGA - nie głosujcie na ten projekt! Nie dajmy przyzwolenia na takie przekręty! Buciak złożył projekty na łączną sumę niemal 12 500 000 zł!, gdzie cały budżet partycypacyjny to ok. 26 mln zł. STOP wyciąganiu dużych pieniędzy z naszej wspólnej kasy przez takie pasożyty! Dość zarabiania na nas!

  Poniżej linki (należy usunąć spację po "h")

  h ttps://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/18210/

  h ttps://www.salon24.pl/u/przeciwmarksizmowi/964313,ile-pracujesz-na-1200-zl-warszawski-urzednik-i-aktywista-chce-aby-podatnicy-placili-tyle-za-kilkugodzinny-spacer

  h ttps://www.portalwarszawski.com.pI/2019/06/10/1%E2%83%A32%E2%83%A30%E2%83%A30%E2%83%A30%E2%83%A30%E2%83%A30%E2%83%A30%E2%83%A3-pln-chce-wyciagnac-z-kieszenie-warszawiakow-aktywista/

 • wojtem

  Oceniono 5 razy 3

  To kara za to ze Praga glosowala na PiS

 • shtalman

  Oceniono 29 razy -3

  Każda akcja która wypyerdala auta z miasta jest na plus, więcej zieleni mniej smrodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX