Młodzież przekonała Trzaskowskiego. Będzie pierwszy w Polsce obywatelski panel klimatyczny

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce powoła obywatelski panel klimatyczny. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o tym po spotkaniu z przedstawicielami młodzieży, która organizuje strajki dla klimatu. Szczegóły działania panelu na razie nie są znane.

Zorganizujemy obywatelski panel klimatyczny - zapowiadają władze Warszawy. O decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. powołania ciała dedykowanego do walki z kryzysem klimatycznym poinformował rzecznik stołecznego ratusza. 

Kamil Dąbrowa napisał na Twitterze, Trzaskowski podjął decyzję po niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. "Zaprosimy strony, które są zgodne, że trzeba działać szybko i w skoordynowany sposób" - napisał. Prezydent spotkał się z młodzieżą o tym, jak organizatorzy strajku - którzy już kilka razy protestowali w Warszawie - napisali do niego list. W odpowiedzi polityk wymieniał planowane działania ws. klimatu i zaprosił na spotkanie, które odbyło się w piątek.

Obywatelskiego panelu domagały się też inne grupy, m.in. ruch miejski Miasto Jest Nasze oraz grupa Extinction Rebellion Polska - część globalnego ruchu, który domaga się pilnej walki ze zmianami klimatu. Na razie nie są jednak znane szczegóły panelu, który chcą zorganizować władze miasta.

W wizji aktywistów panel byłby specjalnie powołanym ciałem, wydającym rekomendacje ws. polityki klimatycznej. Stu losowo wybranych mieszkańców Warszawy byłoby zaproszonych na spotkanie z ekspertami, w czasie którego pozyskaliby wiedzę na temat zmian klimatu, ich przyczyn, przewidywanych konsekwencji i możliwych rozwiązań. Swoje stanowiska mogłyby przedstawić wszystkie zainteresowane instytucje - organizacje pozarządowe czy urzędy. Eksperci byliby dostępni dla panelistów przez cały czas prac nad najlepszymi rozwiązaniami dla Warszawy. Głosowanie zdecydowałoby o rekomendacjach zespołu, a decyzje panelu miałyby być wdrażane w życie przez władze miasta. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Przekonali Trzaskowskiego. Będzie pierwszy w Polsce obywatelski panel klimatyczny
Zaloguj się
 • he66

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo Młodzież!

 • laborantkolaborant

  Oceniono 16 razy 2

  Droga młodzieży, podziekuj chciwym mendom z listy Forbsa.

 • grma

  Oceniono 14 razy 2

  >obywatelski
  >organizowany przez władze
  Wybierz jedno.

 • xzyzzy

  Oceniono 15 razy 1

  - czy będzie grupa panelowa o wpływie na klimat tęczy ? albo odwrotnie.
  to tylko przykład na prawdopodobną reakcję pisowców. i niestety uprawnioną.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 18 razy 0

  Bardzo potrzebna inicjatywa. Świadomość, że są młodzi ludzie, którzy dostrzegają zagrożenie i chcą działać, daje nadzieję, że może uda się powstrzymać ten pęd ku zagładzie, jaki fundują nam kretyni.

 • policja1973

  Oceniono 16 razy 0

  co za glupota

 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 20 razy 0

  Oczywisćie że słuszne ale bez ukrywania prawdy. A prawda jes taka że OZe jest droższa od konwencjonalnej energii Np w niemczech gospodarstwa domowe płacą ok 2 x drozej z prąd niż my i jest tam na rachunku taka pozycja oze ( nie pamietam jak się nazwya która to właśnie podnosi ten rachunek). Dlatego promójcie czystrzą energię ale nie zapomnijcie dodać że gospodarstwa będą płacić średnio np zamias 100 zł to 200 zł na miesiąc. Minusujcie - prawda wazniejsza od bólu. Dla dzieci kwiatów na utrzymaniu rodziców to przecież tyle co splunąć.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 36 razy 0

  Chodzi jak zwykle o wyrwanie kasy i stołków dla kolejnej grupy antysamochodowych ekooszołomo "aktywistów" już sie pod to podczepili zielonoczerwoni miastojanusze i lezą PO POsadki od Rafauka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX