Kiedy fala kulminacyjna dotrze do Warszawy? Poziom wody w Wiśle się podnosi, ratusz jest przygotowany

W wielu miastach Polski stany alarmowe rzek zostały przekroczone. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach stanie się tak również w Warszawie. Ratusz zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą - zapewniono zapasy worków z piaskiem, a urzędnicy monitorują sytuację na bieżąco.

Przez ostatnie dni mieszkańcy Polski zmagają się z powodziami. Fala kulminacyjna na Wiśle obecnie przechodzi przez Małopolskę. Z ustaleń synoptyków wynika, że w najbliższą niedzielę podniesiony poziom wody zostanie zarejestrowany w Sandomierzu. Później fala wezbraniowa będzie się systematyczne zbliżać w kierunku stolicy. 

Żeby w Warszawie został ogłoszony stan alarmowy, woda w Wiśle musi się podnieść do poziomu sześciu metrów. Do takiej sytuacji jeszcze nie doszło - w piątek w południe poziom wody w okolicy bulwarów wiślanych wynosił  250 centymetrów, a w niedzielę - według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - ma osiągnąć około 485 centymetrów. 

Warszawa. Fala kulminacyjna na Wiśle najprawdopodobniej we wtorek 

Magdalena Łań z warszawskiego ratusza w rozmowie z TVN Warszawa zapewniła, że urzędnicy monitorują sytuację i kontrolują stan rzeki na bieżąco. Dodała, że najprawdopodobniej fala kulminacyjna dotrze do Warszawy we wtorek 28 maja - urzędnicy prognozują, że nawet wtedy poziom rzeki - choć znacznie podwyższony - najprawdopodobniej nie osiągnie stanu ostrzegawczego. Jeśli jednak tak by się stało, miasto jest przygotowane. - Ratusz ma zabezpieczone 260 tysięcy worków oraz geowłókniny, a także dostawy piasku - mówi Łań w rozmowie z portalem.

Aktualny poziom stanu wody w Wiśle i jej dorzeczach można śledzić pod tym adresem.

Więcej o:
Komentarze (41)
Kiedy fala kulminacyjna dotrze do Warszawy? Poziom wody w Wiśle się podnosi, ratusz jest przygotowany
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 23 razy 19

  Kurde, ale piszcie konkretnie: jakie są procedury alarmowe??? Tzn kiedy mamy zacząć się modlić??? Jak fala będzie we wtorek, to co - w poniedziałek już się modlimy, czy od wtorku rano??? Zero konkretów, a fala idzie... :(

 • justas32

  Oceniono 31 razy 19

  Powódź to lewacka prowokacja wymierzona w demokratycznie wybrany rząd PiS, mająca na celu zmienić wynik wyborów ...

 • czarnyminio

  Oceniono 19 razy 13

  Polska południowa tonie, pisowski elektorat w potrzebie a WOT się nie zrywa gumaków nie zakłada, wałów workami nie buduje, piersi nie pręży. A rozumiem, przecież to nie defilada czy jakieś inne pisie zadęcie na poziomie gminy.

 • franclajn

  Oceniono 13 razy 11

  Modlić się trzeba. Tak radzi pan premier, były właściciel wrocławskiej działki wartej obecnie ok. 70 milionów złotych. Działkę tę kupił on od Kościoła za 700 tysięcy i przepisał na żonę. Żona jeszcze nie złożyła oświadczenia majątkowego, choć jako obywatel i wyborca chciałbym je poznać przed wyborami a nie po nich, bo tak byłoby bardziej transparentnie.

 • mozart-47

  Oceniono 13 razy 9

  A nie dałoby się tej Wisły skierować przez Żoliborz? Przekop jakiś albo cóś.

 • adstr

  Oceniono 3 razy 3

  Ratusz położony jest na skarpie - nie musiał się przygotowywać.

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 2

  ciekawe jaki wpływ na wybory będzie miała powódź :) ludziom domy pozalewało w "bastionach" oszołomstwa - nie zdziwił bym się jakby jakiś macierewicz szukał spisku z tuskiem :)))

 • hopsasaitralala

  Oceniono 4 razy 2

  WOT takije worki z piaskiem jakie nowa spółka polskie wody narodowe, przybrało im i jakoś ucichli. Patykiem to wszystko na piasku pisane

 • szabepio

  Oceniono 4 razy 2

  Widzę ze pisowe matoły nawet w obliczu tragedii i cierpieniu tysięcy ludzi z powodu powodzi - plują jadem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX