Radny z PiS chce wprowadzenia karty Otyli+. Twierdzi, że osoby z nadwagą są dyskryminowane

Marek Borkowski, radny PiS z Grochowa, skierował do burmistrza Pragi-Południe nietypową interpelację. W nawiązaniu do podpisanej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT domaga się wprowadzenia karty Otyli+, która miałaby chronić osoby z nadwagą przed dyskryminacją.

Radny Prawa i Sprawiedliwości wysłał we wtorek treść swojej "interpelacji antydyskryminacyjnej" do redakcji Portalu Warszawskiego. 20 marca skierował ją do Tomasza Kucharskiego, burmistrza Pragi-Południe. W piśmie wskazuje, że bardzo martwi go los osób otyłych, których - jak ocenia - w Warszawie może być "nawet 500 tysięcy".

Radny z Pragi-Południe chce karty Otyli+. "Zainspirowany działaniami prezydenta Warszawy"

Radny Borkowski w swoim piśmie wskazuje, że chce walczyć z dyskryminacją osób otyłych. Jednocześnie przyznaje, że propozycja powołania karty Otyli+ jest reakcją na podpisaną przez prezydenta Warszawy deklarację LGBT+. 

"W autobusie czy tramwaju nikt nie chce obok nich siadać, bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i rozmowy z ludźmi. To samo jest we przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach" - przekonuje Borkowski w swojej interpelacji (pisownia oryginalna).

Jak stwierdza, jego zdaniem osoby otyłe potrzebują wsparcia w walce z nadwagą. 

Dlatego uważam, że ratusz powinien powołać kogoś w rodzaju tzw. „sygnalizatorów”, bądź „latarników”, którzy chodziliby po ulicach i wyławiali takich ludzi. Jak trafią na takiego człowieka to powinni z nim rozmawiać aby przekonać ich do udziału w Miejskim Programie Walki z Otyłością w ramach polityki zdrowotnej
W ramach tego programu powinny być np. specjalnie wyznaczone miejsca dla osób otyłych w autobusach, tramwajach urzędach kinach itp.

- wymienia radny. 

Jak wskazuje, "należałoby stworzyć specjalny fundusz i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotnej dla osób z nadwagą" w postaci diet, leków i produktów żywnościowych.

"Czy mógłby pan zwrócić się do prezydenta miasta o opracowanie i podpisanie Karty Otyli+ zgodnie z wytycznymi WHO w sprawie polityki zdrowotnej?" - zwraca się Borkowski do burmistrza.

Na stronie urzędu nie pojawiła się jeszcze odpowiedź na pytanie radnego. Przypomnijmy, ze to nie pierwsza tego typu interpelacja jego autorstwa. W 2017 roku zwrócił się do burmistrza z interpelacją w sprawie "homoseksualnej prostytucji w parku Skaryszewskim".

Więcej o:
Komentarze (238)
Radny z PiS chce wprowadzenia karty Otyli+. Twierdzi, że osoby z nadwagą są dyskryminowane
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 181 razy 157

  W pociągach, tramwajach i autobusach powinny być miejsca specjalnie oznaczone "TYLKO DLA PIS".
  Żeby normalny człowiek obok takiego nie siadał.

 • 12reyez

  Oceniono 143 razy 129

  Prosiłbym jeszcze pana radnego o podobną interpelację w zakresie łysych i mańkutów. Tu też jest pole dla jego aktywności:)

 • silthor

  Oceniono 98 razy 84

  A może lepiej program Matoły+? Pewien radny na pewno by się załapał.

 • krynolinka

  Oceniono 84 razy 76

  Trójki? Łapanki na ulicach. Dość odważna koncepcja. Nawet jak na żart.

 • iffa4

  Oceniono 76 razy 70

  Panie radny, ale wytyczne WHO dotyczące osób otyłych mówią zupełnie co innego :) Mówią o propagowaniu zdrowego odżywiania się, ruchu itp.
  Jeżeli w taki właśnie sposób chce się pan włączyć w walkę z otyłością, jeżeli będzie pan fundował karnety na basen, zajęcia z dietetykiem, opłacał pomieszczenia dla spotkań grup wsparcia - ma pan moje poparcie. Przy okazji chętnie skorzystam z karnetu na basen, od jakiego BMI będzie pan rozdawał?

 • piss-ass

  Oceniono 71 razy 61

  "We przychodniach"- powiada wieśniak pisiaty. A chodzi zapewne "bez most przez czapki".

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 67 razy 55

  Może oznakować środki komunikacji miejskiej : "nur für Lepszy Sort".

 • notremak

  Oceniono 63 razy 55

  Krycha P. (po ksywie "Profesorka") nie będzie chyba zadowolona? Ani kilka innych miss-piss.

 • adstr

  Oceniono 56 razy 50

  Niech będzie. Podwójna cena za podwójne siedzenie, większa składka zdrowotna za liczne choroby spowodowane otyłością i zakaz kupowania słodyczy. Inaczej byłaby to dyskryminacja chudych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX