Rusza pierwszy proces za dziką reprywatyzację w Warszawie. Chodzi m.in. o działkę przy Pałacu Kultury

Prawie rok po zakończeniu śledztwa w sądzie w Warszawie rozpocznie się pierwszy proces dotyczący dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Na ławie oskarżonych jest siedem osób, a chodzi o 24 przestępstwa, które doprowadziły do strat rzędu 300 mln złotych.

We wtorek o godzinie 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie powinien ruszyć proces dotyczący dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. zajmujący się skupowaniem roszczeń do stołecznych nieruchomości Maciej M.

Reprywatyzacja w Warszawie - pierwsza rozprawa w sądzie

Głównymi oskarżonymi w sprawie są dwie osoby - Maciej M. oraz jego współpracownik Andrzej M. Pierwszy z nich to najbardziej znany kupiec roszczeń kamienic, a drugi prawnik, który specjalizował się w odzyskiwaniu nieruchomości na podstawie tzw. dekretu Bieruta. 

Na ławie oskarżonych jest jeszcze pięć innych osób: Maksymilian M., syn Macieja; Grażyna K.-B., kuratorka jednego ze spadków; Tomasz Ż., kurator jednego ze spadków oraz Michał Sz. i Jacek R., rzeczoznawcy, których prokuratura oskarża o zaniżenie wyceny nieruchomości.

To pierwsza taka sprawa, która odbędzie się w Warszawie. Akt oskarżenia przygotowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która zajmuje się badaniem możliwych nieprawidłowości w warszawskich reprywatyzacjach. 

Według śledczych oskarżeni mieli dopuścić się łącznie 24 przestępstw, a wartość wyrządzonej przez nich szkody wynosi prawie 300 milionów złotych. - Mieliśmy do czynienia z wyłudzeniem praw i roszczeń do nieruchomości metodą na tak zwanego kuratora - mówił o sprawie Michał Ostrowski z wrocławskiej prokuratury.

Cała siódemka oskarżonych miała brać udział w przejęciu lub próbie przejęcia kilku nieruchomości w centrum WarszawyChodzi o kilka adresów w świetnych lokalizacjach: Królewska 39, Twarda 8 i Twarda 10 (działki, na których znajdowało się gimnazjum przy ulicy Twardej), a także teren na pl. Defilad o przedwojennym adresie Sienna 29. Na działce przy Pałacu Kultury miał powstać nowy 60-piętrowy wieżowiec. Wrocławska prokuratura oskarża również o próbuję przejęcia terenu z ogródkami działkowymi na Mokotowie u zbiegu ulic Sobieskiego, Idzikowskiego i Piaseczeńskiej.

W rozpoczynającym się dzisiaj procesie sąd zamierza przesłuchać 77 świadków, w tym pięciu sędziów i dwóch protokolantów z sądów z obszarów warszawskiej apelacji.
Na początku stycznia Sąd Najwyższy odrzucił wniosek przewodniczącego składu sędziowskiego sędziego Tomasza Grochowicza, który chciał zmiany sądu rozpatrującego sprawę.

Więcej o:
Komentarze (8)
Rusza pierwszy proces za dziką reprywatyzację w Warszawie. Chodzi m.in. o działkę przy Pałacu Kultury
Zaloguj się
 • nessuno

  Oceniono 1 raz 1

  Całe to złodziejskie tatałajstwo powinno na długie lata trafić do pierdla i szkody w wysokości 300 baniek pokryć co do grosza. Ale znając prawo w Wolsce, wątpię w to.

 • super_benek

  Oceniono 3 razy 1

  To jest News na headhunterskie głównego serwisu, a nie na jakiś serwis metro. Rozumiem, ze z przykrością piszecie teraz o aferze, chociaż to m.in GW nagłośniła temat...

 • kerim39-6

  Oceniono 1 raz -1

  Na ławie powinna znaleźć się także b. prezydenta w-wy H. Gronkiewicz.

 • ericcartman

  Oceniono 13 razy -3

  Za PO dochodziło do gigantycznych afer. Za PiS afery te sa demaskowane i rozliczane. Przy wscieklych protestach PO. POcieszne doprawdy jest glebokie przekonanie manipulatorow sondazowych, ze nie majac jakiejkolwiek strategii wygrania a jedynie nadzieje ze smrod krecacy sie wokol PO juz wyparowal, uda sie wmowic ludziom ze nieudaczniki z PO maja szanse wygrac z PiS ktory obrodzil najwiekszymi sukcesami od niepamietnych czasow.

 • kgbltd

  Oceniono 7 razy -3

  10 baniek za zasadzenie rabarbaru, tutaj prawnicy i sędziowie udają 130 latków i ciągną na tym 300 baniek, gdzieniegdzie jacyś kretyni wywłaszają bezsensownie banki i znika 750 baniek
  Do tego w SN goście wsadzający solidarność do paki za roznoszenie ulotek.

  gdzie ja żyje, to jest jakaś Bolandia, płacenie tutaj podatków to juz chyba ociera się o wspieranie mafii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX