Rafał Trzaskowski zapowiedział program "Warszawa uczniów". Każde dziecko dostanie od miasta 100 złotych

Zgodnie z jego założeniem każdy warszawski uczeń dostanie 100 złotych rocznie na wyjścia do teatru, kina, muzeum czy na mecze. O miejskim programie poinformował Rafał Trzaskowski.

Pieniądze z programu "Warszawa dla uczniów" mają być przeznaczone na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu. Już w marcu 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostaną z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy - 15 milionów złotych - na finansowanie uczniom udziału w nich. Środki mają być przeznaczone na zakup biletów do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo czy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Pieniądze będą dzielone na klasy - na każdego warszawskiego ucznia będzie przypadało 100 złotych rocznie. Gdy ósmoklasista kończy w czerwcu szkołę podstawową pieniądze "pójdą" za nim do jego nowej szkoły - liceum, technikum czy branżowej szkoły I stopnia.

Urząd miasta w Warszawie tłumaczy, że wielu młodych warszawiaków chętnie realizuje się poza szkołą w domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy tatrach. Nie wszyscy mają do nich jednak dostęp ze względu na swój niewielki budżet. Dzięki programowi "Warszawa dla uczniów" problem ma zniknąć.

Chcemy wyrównać szanse - nie każdego rodzica stać na bilet do kina, teatru czy ośrodka sportu - czytamy na stronie urzędu miasta.

Podwyżki dla nauczycieli w Warszawie i dodatkowe zajęcia dla dzieci

- Warszawa jest dla uczniów. Dlatego w tym roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę na edukację - 4,9 miliardów złotych - mówił podczas konferencji Rafał Trzaskowski. 

Pieniądze będą przeznaczone na wiele innych spraw związanych z edukacją. Chodzi o:

 • podwyżki dla warszawskich nauczycieli - 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami;
 • budowę nowych szkół - 15 nowych szkół podstawowych dla ponad 10 tys. uczniów - oraz modernizację starych
 • indywidualne doradztwo dla nastolatków, podczas którego doradcy będą pomagać uczniom wybrać ścieżkę kariery
 • przygotowanie szkół na podwójny rocznik
 • edukacja samorządowa, wspierające aktywność społeczną i obywatelską młodzieży
 • dłużej działające świetlice, wiele z nich będzie otwartych do godz. 18, część do godz. 17
 • opieka psychologa i pedagoga w każdej szkole
 • pilotażowy program zajęć dodatkowych dla każdego ucznia. Chodzi o program, który ruszy w marcu 2019 i obejmie na razie 18 wybranych szkół w czterech dzielnicach. Każda z nich dostanie od miasta 4 mln złotych, z których finansowane będą dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia językowe, sportowe czy muzyczne. 
Dzięki finansowaniu wyjść pozaszkolnych wyrównujemy szanse młodych ludzi. W czasach "deformy" oświaty naszym priorytetem jest zachowanie jakości w warszawskich szkołach, stąd podwyżki dla nauczycieli, indywidualne doradztwo dla uczniów oraz przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika

- tłumaczył prezydent Trzaskowski.

Więcej o:
Komentarze (40)
Rafał Trzaskowski mówi, że czas na "Warszawę uczniów". Każde dziecko dostanie od miasta 100 złotych
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 23 razy 15

  Inwestycja w edukację jest kluczowa. Efekty będą widoczne za jakiś czas, ale warto. Dobry ruch

 • owca888

  Oceniono 4 razy 4

  Rafał, całuski, to dobre. Ale dlaczego ciebie tyle w autobusach i tramwajach? :)
  Może by tak zamiast twojego zdjęcia zdjęcie całej rady miasta? Byłoby sympatyczniej. Przecież wiesz, że cię kochamy, bo cię wybraliśmy. Ale zmień te zdjęcia

 • exspres

  Oceniono 14 razy 4

  Zrobiło się 100 zł na rok a miało być ' Rafał Trzaskowski poinformował na briefingu prasowym, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, wprowadzi zmiany, które zmniejszą szkodliwe jego zdaniem skutki reformy edukacji wprowadzonej przez minister Annę Zalewską.

  – Chcemy dopłacać uczniom 100 zł miesięcznie do zajęć dodatkowych, gdzie rodzice w porozumieniu z nauczycielami będą mogli zdecydować, na co te pieniądze będą wydane. Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o nauczycielach – powiedział Trzaskowski.

 • gabrielr

  Oceniono 2 razy 2

  Miało być 100zł co miesiąc, a teraz jest na rok. W rekompensacie dostaną karty lgbt.

 • glinda53

  0

  Moze warto dac mozliwosc bardzo tanich biletow lub wejscia bezplatne na niektore imprezy i dac mozliwosc kreatywnosci mlodziezy ,niech samodzielnie decyduja takie rozdawnictwo t jest niebezpieczne ,to jest trwonienie pieniedzy podatnikow .Minimalny koszt biletow lub darmowe wejscia z informacja w szkolach o odbywajacych sie imprezach .Widze ze rodzice staraja sie zainteresowac dzieciaki sportem ,muzyka powazna czy teatrem zabieraja je ,moze dac rodzinom slabiej sytuowanymi takie mozliwosci by mogly uczestniczyc na rowni z tymi silniejszymi ekonomicznie ,zaszczcepianie dzieciakom zainteresowan to jest sukcesem jesli dziecko ma jakies hobby :-)))))

 • don.bonzo.stiropiano

  Oceniono 4 razy 0

  przecież w kampanii zapowiadał 100 zł MIESIĘCZNIE !

 • slade1972

  Oceniono 6 razy 0

  I miała kamieni kupe
  I tymi kamieniami
  Dinozaury waliła w d..e!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX