Wybuch w mieszkaniu na Pradze-Południe wybił okna. Kobieta próbowała ugasić płonący olej wodą

Mieszkańców warszawskiej Pragi-Południe przestraszył potężny wybuch. Okazało się, że doprowadziła do niego ich sąsiadka. W jej mieszkaniu zapalił się olej, a ona próbowała ugasić do wodą.

Do zdarzenia doszło w zeszły weekend w bloku przy ul. Świętosławskiej na Pradze-Południe. Na miejscu pracowało 20 strażaków przez dwie godziny.

Praga-Południe. Płonący olej spowodował wybuch

Na stronie internetowej Straży Pożarnej w Warszawie pojawiła się informacja o interwencji z 19 stycznia. Strażacy zostali wezwani, bo podejrzewano, że w jednym z mieszkań w bloku doszło do wybuchu. Gdy zjawili się na miejscu, zauważyli, że na ziemi pod budynkiem leży szło, kilka pięter wyżej zauważono wybite okno.

Strażacy udali się do mieszkania na piątym piętrze, gdzie doszło do wybuchu. Już na klatce schodowej natknęli się na lokatorkę z wyraźnymi śladami poparzenia. Po wejściu do jej mieszkania stwierdzono duże uszkodzenia: zniszczone były całe drzwi i okna balkonowe oraz podmurówka nad nimi - część z nich wypadła na zewnątrz budynku. Kuchnia też była w złym stanie - była osmolona, a na kuchence gazowej stała patelnia z niewielką ilością oleju. 

Poszkodowana relacjonowała, że w trakcie smażenia zapalił się olej. Kobieta próbowała ugasić go za pomocą wody, a wtedy nastąpił wybuch

- czytamy. 

Przyczyną wybuchu nie był zatem wyciek gazu (który potem wykluczono), ale próba gaszenia palącego się oleju wodą. 

Kobieta, która mieszkała w lokalu nie odniosła poważnych obrażeń. Po wstępnym opatrzeniu trafiła na szczegółowe badania do szpitala. 

Jak ugasić płonący olej?

Przy okazji tego zdarzenia straż pożarna przypomina, jak zachować się w przypadku zapalenia oleju. W takim przypadku woda nigdy nie jest rozwiązaniem. Po pierwsze należy odłączyć źródło ognia. Aby ugasić ogień, namocz ręcznik wodą i dokładnie go wyciśnij, aby nic nie kapało. Później spokojnie przykryj nim płonące naczynie. Poczekaj, aż ostygnie i dopiero wtedy zdejmij je z kuchenki. 

 
Więcej o:
Komentarze (106)
Wybuch w mieszkaniu na Pradze-Południe wybił okna. Kobieta próbowała ugasić płonący olej wodą
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 85 razy 69

  Cóż... Więcej religii, a mniej nauk ścisłych w szkołach!

 • kindofmagic

  Oceniono 60 razy 56

  Po co komu chemia w szkole, przecież to niepotrzebne... a wystarczyło położyć pokrywkę

 • ktosia26

  Oceniono 40 razy 28

  Już widzę, jak w zdenerwowaniu pamiętam o a/ ręczniku papierowym (mam żywy ogień na patelni) i o tym by b/ nasączyć go wodą i porządnie wykręcić!
  Tylko więc pytam - czy nie prościej jest przykryć patelnię pokrywką, czyli odciąć dopływ tlenu i poczekać, aż ogień zgaśnie? Oczywiście, jeżeli ogień jest tylko na patelni.

 • dirk.gently

  Oceniono 34 razy 26

  Tak to jest jak w szkołach zamiast nauki jest "nauka" kościoła.

 • czesiekkk

  Oceniono 18 razy 14

  Cóż lata marginalizacji lekcji z fizyki i chemii zbierają swoje na szczęście nie w tym przypadku śmiertelne żniwo. Na szczęście religia katolicka w polskiej szkole ma pewne miejsce.

 • xynat

  Oceniono 15 razy 11

  To efekt traktowania fizyki w szkole po łebkach. Wkuwanie nikomu nie potrzebnych wzorów i definicji a nic z życia. Olej zawsze wypłynie na wierzch wody. A płonący olej ma temperaturę znacznie powyżej 100stC więc woda w zetknięciu z nim przechodzi w stan gazowy w sposób wybuchowy czyli bardzo nagły. Smażąc coś na oleju zawsze należy mieć pokrywkę odpowiedniego rozmiaru. garnek czy inne naczynie z płonącym olejem należy natychmiast przykryć i odciąć dopływ powietrza a zwłaszcza tlenu. Samo zgaśnie. Ale skąd ludzie mogą to wiedzieć skoro na fizyce takich rzeczy nie ma.

 • uenostation54

  Oceniono 9 razy 9

  wystarczy przykryć pokrywką. brak tlenu, brak ognia.

 • true_lysander

  Oceniono 15 razy 9

  Czego chcecie, przecież ugasiła ten olej... Tylko resztka, nie dopalona pozostała w naczyniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX