Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany na moście Poniatowskiego. "Rowerzyści zawinili - na złość zrobią kierowcom"

Most Poniatowskiego to niebezpieczne miejsce, zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów. Jest bardzo wąski, a samochody jeżdżą po nim szybko. Rafał Trzaskowski zapowiedział innowacje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo.

We wrześniu 2018 roku na moście Poniatowskiego zginęła nastoletnia rowerzystka. 17-latka jechała po chodniku wiaduktu i w pewnym momencie straciła równowagę. Upadła na ulicę. Nie miała szans z nadjeżdżającym samochodem. 

Rafał Trzaskowski zapowiada bezpieczniejszy most Poniatowskiego

Po tragicznym zdarzeniu na moście Poniatowskiego aktywiści miejscy bili na alarm i wzywali władze miasta do natychmiastowych działań. Podkreślali, że najbardziej zagrożeni są piesi i rowerzyści, którzy się nim poruszają. Mają rację, bo most jest wąski, a samochody jeżdżą po nim szybko. Rowerzyści z obawy przed zderzeniem, wybierają chodnik - ścieżki rowerowej nie ma, a po istniejącym buspasie nie wolno im jeździć. 

Wielokrotnie mówiło się już o pomysłach rozbudowy mostu Poniatowskiego. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ most jest zabytkowy, nie można go dobrowolnie poszerzać i zmieniać. 

W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w budżecie na 2019 rok przewidziane zostały pieniądze na wprowadzenie innowacji na moście Poniatowskiego. "Zadbamy o bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego" - zapowiada prezydent. 

Na początku na moście ma pojawić się system do odcinkowego pomiaru prędkości. Zanim system zostanie jednak zainstalowany, w okolicach mostu pojawią się wzmożone patrole policji drogowej. Miasto ma dołożyć na to z własnej kieszeni. W późniejszym etapie most ma zostać dostosowany do ruchu rowerowego. Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązanie przygotowało miasto. 

W sumie na bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego przewidziano 17 mln złotych. 

"Rowerzyści zawinili - na złość zrobią kierowcom"

Informacja o innowacjach na warszawskiej przeprawie pojawiła się na Twitterze prezydenta Trzaskowskiego. Pomimo, że w komentarzach pojawiły się głosy zadowolonych warszawiaków, nie brakuje i takich którym decyzja się nie podoba. Narzekają przede wszystkim na to, że miasto faworyzuje rowerzystów i karze kierowców. 

Czyli oskubiemy kierowców i zrobimy korki w imię miłości dla rowerzystów.
Trzy miliony, żeby rower tam pojechał? Rafał, masz gest.
Rowerzyści zawinili - na złość zrobią kierowcom. Logiczne

- piszą. Jeden z użytkowników Twittera zauważa również, że żadne "gadżety" nie poprawią przepustowości mostu ani nie sprawią, że będzie bezpieczniejszy, bo powstawał, gdy po Warszawie jeździły jeszcze furmanki, nie tysiące samochodów. 

Więcej o:
Komentarze (98)
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany na moście Poniatowskiego. "Rowerzyści zawinili - na złość zrobią kierowcom"
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 57 razy 45

  Akurat odcinkowy pomiar prędkości na Poniatowszczaku to doskonały pomysł i pisze to jako kierowca. Wymusi na sqrwysynach cywilizowane zachowanie.

 • biebrzanska

  Oceniono 43 razy 25

  Kompletnie nie rozumiem oburzenia kierowców. Na razie będzie tylko egzekwowanie istniejących przepisów. Chyba nic wielkiego jechać po Poniatoszczaku 50-ką? Jeżdżę tamtędy często, przestrzegam przepisów i jakoś korona mi z głowy nie spadła.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 32 razy 20

  "We wrześniu 2018 roku na moście Poniatowskiego zginęła nastoletnia rowerzystka. 17-latka jechała po chodniku wiaduktu i w pewnym momencie straciła równowagę. Upadła na ulicę. Nie miała szans z nadjeżdżającym samochodem."
  Dlaczego cały czas pomijacie milczeniem fakt, że straciła równowagę w wyniku potrącenia przez innego rowerzystę?

 • kac

  Oceniono 24 razy 16

  Dziewczyna zginęła nie dlatego, że samochód jechał zbyt szybko tylko dlatego, że przewróciła się na jezdnię wprost pod koła. Gdyby jechał 30 km/h efekt byłby niestety ten sam...

 • van_norden

  Oceniono 44 razy 16

  Czy opłacana hojnie policja będzie wlepiać mandaty za jazdę rowerem po chodniku?

 • bartekgryko

  Oceniono 28 razy 10

  Nie mam nic przeciwko temu, by egzekwować na moście czy wszędzie indziej przestrzeganie przepisów, ale jeżeli tam ma się pojawić policja czy straż, będzie - mam nadzieję - reagować na pieszych czy rowerzystów którzy łamią przepisy równie surowo i konsekwentnie jak na naruszenia prawa kierowców.

 • zoltan_waw

  Oceniono 30 razy 10

  Wniosek jest prosty,chcesz coś osiągnąć będąc rowerzystą na danej ulicy to jedź tam i wepchnij dziewczynę na rowerze prosto pod koła samochodu a potem płacz w internecie nad jakością infrastruktury i o tym jak jest niebezpiecznie oraz żądaj zmian.

 • ga.spar

  Oceniono 17 razy 9

  ubaw po pachy... odcinkowy pomiar... co oni chcą tam mierzyć ? prędkość korka ? :)
  Poniatowski to nie jest most, z którego korzystam regularnie ale kiedy już muszę to zawsze wlokę się max 40-50 km/h.
  no i częsty obrazek - dwoma pasami wlecze się kawalkada samochodów a na czele tej kawalkady mozolnie pedałujący gaciarz no bo do połowy mostu ma pod górkę.
  a rowerzystka nagle straciła równowagę nie dlatego, że nagle obsrał ją gołąb tylko została potrącona (zepchnięta) z chodnika przez drugiego durnia na rowerze

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 15 razy 9

  A kiedy wreszcie obiecane kilka lat temu windy? Ten most jest całkowicie niedostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX