Straż miejska zachęca na Twitterze do chodzenia po lodzie? "Grafika wprowadza w tragiczny błąd"

Na profilu warszawskiej straży miejskiej na Twitterze pojawiła się grafika informująca o tym, jaka grubość lodu jest w stanie utrzymać człowieka, skuter czy ciężarówkę. Natychmiast pojawiły się głosy, że wpis - zamiast uświadamiać - zachęca do wchodzenia na lód. Biuro prasowe SM przekonuje, że intencje były inne.

Grafika zatytułowana "Bezpieczna grubość lodu" pojawiła się na Twitterze warszawskiej straży miejskiej w środę 23 stycznia

Straż miejska o grubości lodu. "Wprowadza w błąd"

Wpis opatrzono słowami: "Dbajmy o swoje #bezpieczeństwo. Na łyżwy - na miejskie ślizgawki". Na samej grafice możemy jednak znaleźć informację, że lód o grubości mniejszej niż 5 cm załamie się, a grubość 5-6 cm utrzyma psa, 10 cm - utrzyma człowieka12-15 cm - utrzyma skuter śnieżny, 20-30 centymetrów samochód, z kolei 30-40 centymetrów - utrzyma ciężarówkę.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że czytając wpis można odnieść wrażenie, że straż miejska zachęca po stąpaniu po lodzie, czy nawet - do wjeżdżania na zamarznięte jeziora czy rzeki samochodem.

"Ta grafika wprowadza w tragiczny błąd i wygląda jak zachęta do chodzenia i jeżdżenia po lodzie. To absurdalne, przecież to zagraża to życiu" - napisał.

Komentarz w podobnym tonie pojawił się pod wpisem straży miejskiej. 

"A jak lód będzie miał 25 cm i nie utrzyma samochodu? Po co ta poglądowa lekcja fizyki zamiast jasnego przekazu: nie wchodzimy na żadne zamarznięte zbiorniki wodne! Chyba że w tym roku nie było jeszcze newsa o zimowych topielcach... - czytamy w komentarzu zamieszczonym pod grafiką.

W odpowiedzi na krytyczny komentarz na Twitterze straży miejskiej zamieszczono informację, że zamiar udostępnienia grafiki był zgoła inny - miała ostrzegać przed niebezpieczeństwem. 

"Następnym razem postaramy się być bardziej dosadni, dla pełnego zrozumienia" - doprecyzowano. 

Poprosiliśmy straż miejską o dodatkowe wyjaśnienia. W przesłanym do naszej redakcji komunikacie biuro prasowe warszawskiej SM tłumaczy, że publikacja miała na celu "zwrócenie uwagi na zagrożenie wynikające z prób wchodzenia na kruchy lub cienki lód pokrywający zbiorniki wodne".

To zagrożenie stało się w ostatnim czasie jeszcze bardziej istotne, z uwagi na fakt utrzymywania się ujemnych temperatur, jak również w kontekście zbliżających się ferii szkolnych
Wydźwięk opublikowanej informacji jest, w naszej ocenie, jednoznacznie zachęcający do korzystania ze ślizgawek (i lodowisk) przygotowanych przez urzędy dzielnic i m.st. Warszawę, w trosce o własne bezpieczeństwo

- czytamy w dalszej części wyjaśnienia biura prasowego.

Chodzenie po lodzie zagraża życiu

Przypomnijmy, że eksperci i służby w okresie zimowym regularnie ostrzegają, że chodzenie po lodzie nigdy nie jest bezpieczne, nawet jeśli pokrywa lodu w danym miejscu ma kilkanaście centymetrów.

Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
Mimo że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała

- napisano w komunikacie Komendy Głównej Policji z 18 stycznia

Więcej o:
Komentarze (44)
Straż miejska zachęca na Twitterze do chodzenia po lodzie? "Grafika wprowadza w błąd"
Zaloguj się
 • o4975957

  Oceniono 52 razy 40

  Przecież nie ma tu żadnej zachęty ! Niektórym to już totalnie palma odbija. Fachowo podana informacja a ludzie się czepiają.

 • tommms

  Oceniono 33 razy 29

  To tak, jakby powiedzieć, że informacja w windzie o maksymalnym obciążeniu zachęca do jej przeciążenia.

 • golec007

  Oceniono 36 razy 26

  informacja o grubości lodu może zachęcić do wejścia na tafle? gdzie ten świat zmierza...

 • speedle

  Oceniono 24 razy 18

  Nie czuję się zachęcony. Jak kogoś to zachęca to jest z lekka szurnięty.

 • krscp

  Oceniono 26 razy 18

  W ubiegłym roku w Holandii wreszcie pojawił się kilkudniowy silny mróz, dzięki czemu Holendrzy mogli po raz pierwszy od wielu lat wejść na kanały i jeździć na łyżwach, co jest ich sportem narodowym. Nikt nie straszył utonięciami, wszyscy się świetnie bawili. Chyba czasem Polacy popadają w przesadę.

 • mlynek_999

  Oceniono 9 razy 9

  Niestety żyjemy w xxi-wiecznej Polsce. Jak czegoś nie wolno to musi być tabliczka z wykrzyknikiem i dużym X. Bo zawsze znajdzie się troglodyta, który odbierze to jako zachętę.

 • qeton

  Oceniono 6 razy 6

  No tak, wszystko jasne. Wiadomo już dlaczego po minięciu znaku z ograniczeniem prędkości wszyscy przyspieszają. Trzeba polikwidować wszystkie znaki, będzie bezpieczniej.

 • mydelko.fa

  Oceniono 6 razy 4

  Wyczuwam działalność wojowników sprawiedliwości społecznej. Tylko zyeby genetyczne na ich poziomie mogły w tej grafice znaleźć ZACHĘTĘ do wejścia na lód.

  Nie wspominając już o tym, że lód zazwyczaj jawi się nam jako biały. A to już zakrawa na rasizm! Żeby nie było że się wygłupiam - jakaś brytyjska uczelnia musiała ostatnio bardzo przepraszać za to, że ośmieliła się życzyć swoim studentom białych świąt. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX