Trzaskowski reaguje na mowę nienawiści. Dyrektor muzeum zawieszony za grafikę z nożem i Kaczyńskim

Wicedyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś został na miesiąc zawieszony w obowiązkach służbowych. To reakcja prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego na udostępnienie przez Trybusia na Facebooku kontrowersyjnej grafiki z podobizną Jarosława Kaczyńskiego.

W dniu pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wiceszef Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś udostępnił na swoim Facebooku grafikę czarnego noża na białym tle. Na jego rękojeści widoczny był zarys profilu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. W sieci zawrzało, a ratusz postanowił wyciągnąć wobec Trybusia konsekwencje.

Jarosław Trybuś zawieszony

W poniedziałek po godzinie 10 odbyło się spotkanie dyrektor Muzeum Warszawy Ewy Nekandy-Trepki z Rafałem Trzaskowskim. O jego efektach poinformował rzecznik ratusza.

- Wicedyrektor Jarosław Trybuś został na miesiąc zawieszony w obowiązkach służbowych. Prezydent Trzaskowski negatywnie ocenił jego wpis zamieszczony w mediach społecznościowych - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa w rozmowie z Metrowarszawa.pl. 

Jak dodał, po miesiącu dotychczasowa praca Jarosława Trybusia zostanie poddana ocenie.

Sam prezydent Rafał Trzaskowski skomentował zawieszenie wicedyrektora Muzeum Warszawy słowami:

 - Nie akceptujemy takich zachowań także w mediach społecznościowych. W najbliższym czasie zostanie dokonana ewaluacja dotychczasowej pracy wicedyrektora Muzeum Warszawy. W trakcie pełnienia swojej funkcji urzędnik - a w tym przypadku pracownik instytucji kultury - reprezentuje nie tylko siebie, ale przede wszystkim dobre imię urzędu.

Czarny nóż z zarysem profilu Jarosława Kaczyńskiego

Po udostępnieniu kontrowersyjnej grafiki wiceszefowi Muzeum Warszawy zaczęto zarzucać posługiwanie się mową nienawiści, której obecności w debacie publicznej po morderstwie Pawła Adamowicza sprzeciwiał się między innymi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

"Panie Prezydencie Trzaskowski. Deklarował Pan walkę z mową nienawiści. Ma Pan idealną okazję, bo sprawa dotyczy wicedyrektora Muzeum Warszawy, czyli placówki miejskiej. Jakie działania podejmie Pan w tej sprawie?" - napisał na Twitterze radny PiS, Sebastian Kaleta.

Na zarzuty odpowiedział Kamil Dąbrowa, który w niedzielę wieczorem poinformował, że na poniedziałek rano zaplanowano spotkanie dyrektor Muzeum Warszawy z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Miało ono dotyczyć właśnie kontrowersyjnego wpisu Jarosława Trybusia. 

"Wymagając od innych, wymagamy też od siebie. W instytucjach @warszawa brutalizacja języka debaty publicznej nie pozostanie bez konsekwencji. Dlatego w poniedziałek 21.01 rano prezydent @trzaskowski_ spotka się z dyrektor Muzeum Warszawy ws. publikacji J. Trybusia na FB" - poinformował.

Jeszcze przed spotkaniem wiceszef Muzeum Warszawy przeprosił za udostępnioną przez siebie grafikę.

"Winien jestem przeprosiny wszystkim, których dotknąć mogła zszerowana przeze mnie wczoraj grafika opublikowana na profilu The Culture of The Poster" - czytamy we wpisie na jego koncie na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (215)
Trzaskowski reaguje na mowę nienawiści. Dyrektor muzeum zawieszony za grafikę z nożem i Kaczyńskim
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 117 razy 85

  Kiedy w PiSie zaczną się zawieszenia i dymisje za mowę nienawiści??

 • herrpietru

  Oceniono 53 razy 45

  Mimo że nie jestem zwolennikiem PO ani Trzaskowskiego to tutaj trzeba przyznać, że bardzo dobra postawa prezydenta Warszawy!

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 51 razy 41

  Widzialem te grafike. Rzeczywiscie bardzo sugestywna i robi wrazenie, ale nie dystrybuowalbym jej dalej z mojego konta. Zwlaszcza, gdybym pelnil funkcje publiczna.

 • maxim38

  Oceniono 60 razy 38

  Nie pochwalam ale rozumiem.Trzaskowski nie zniżył się do poziomu mieRządu i zachował klasę.Brawo.Nie dać się sprowokować motłochowi.Reagować.

 • rodrigezoo

  Oceniono 46 razy 24

  Jeśli ktoś z was spodziewa się uderzeń w piersi ze strony kurduplowatych, to niech się nie spodziewa :) Mało tego, spodziewam się najgorszego ! Jeśli zakazywane są lekcje o tolerancji , to pora szykować swoje dziecko do wyjazdu z kraju. Czym prędzej.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 36 razy 24

  Najpierw działanie a potem myślenie... panie wicedyrektorze, niefajnie. Powszechnie wiadomo jaką kreaturą jest pewien kurdupel, ale fejsbook? Słabo.

 • aaaby86

  Oceniono 25 razy 19

  Gdyby w PiS-ie były podobne standardy, trzeba by było zawiesić połowę posłów :-(

 • plastus82

  Oceniono 29 razy 19

  A kurski dalej na stanowisku... Pawłowicz też nie słyszałem żeby zrezygnowała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX