W Warszawie zamknięto już trzy escape roomy. To efekt kontroli po tragedii w Koszalinie

Straż pożarna zamknęła już trzy escape roomy w Warszawie, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. To efekt kontroli rozpoczętych przez służby w całym kraju. Pretekstem do działania był tragiczny pożar w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek.

Warszawie i okolicach znajduje się w sumie 140 escape roomów. Zgodnie z zaleceniami MSWiA, od soboty wszystkie są kontrolowane prze strażaków, którzy sprawdzają wymogi bezpieczeństwa - szczególnie te związane z możliwością ewakuacji.

Sprawdzają escape roomy w Warszawie. 3 zamknięte

Kontrole prowadzone przez Państwową Straż Pożarną w Warszawie przyczyniły się już do zamknięcia kilku escape roomów. Dotychczas zamknięto trzy tego typu placówki w Warszawie i jedną w Płocku - nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Podczas kontroli niektórym właścicielom tzw. pokojów zagadek wystawiono mandaty.

Kontrole są kontynuowane i mają się zakończyć w pierwszej połowie tygodnia.

Escape roomy na Mazowszu znajdują się w Warszawie, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Węgrowie, Siedlcach i Wołominie.  

Tragiczny pożar w Koszalinie

W piątek wieczorem w jednym z koszalińskich escape roomów doszło do tragicznego pożaru, w którym zginęło pięć 15-letnich gimnazjalistek. Nastolatki spędzały tam urodziny jednej z nich. Po wybuchu ognia nie mogły wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Ciężko poparzony został również pracownik placówki, który nie zdołał pomóc nastolatkom.

W niedzielę wieczorem prokuratura zatrzymała Miłosza S., który urządzał escape room w Koszalinie. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci poprzez niewłaściwe zaprojektowanie pomieszczenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Trwają kontrole escape roomów

Po tragicznym pożarze w Koszalinie w całym kraju rozpoczęły się kontrole escape roomów pod kątem bezpieczeństwa, które zostały zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Straż pożarna skontrolowała dotąd jedną trzecią wszystkich polskich escape roomów w Polsce i zamknęła 26 lokali. Strażacy naliczyli łącznie 1115 nieprawidłowości, czyli średnio po ponad trzy na jeden lokal. 406 problemów było związanych z ewakuacją.

Więcej o:
Komentarze (10)
W Warszawie zamknięto już trzy escape roomy. To efekt kontroli po tragedii w Koszalinie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  Rano pod innym materiałem napisałem, że to NIESTETY tylko wierzchołek góry lodowej, bo w budynkach czy mieszkaniach NIE DOSTOSOWANYCH pod względem budowlanych przepisów przeciwpożarowych, funkcjonuje TYSIĄCE różnych biznesów, w tym takie, jak różnego rodzaju "sale pobytu", będące WŁAŚNIE DLA OMINIĘCIA przepisów de facto UKRYTĄ formą żłobków czy przedszkoli, modne "offowe" teatry czy kluby, więc KOLEJNE, podobne tragedie, to tylko kwestia czasu...

  Bo niestety, kto jak kto, ale Polak, to OMIJANIE i OLEWANIE przepisów, ma we krwi... :-(

 • spamboy

  Oceniono 1 raz 1

  Działanie pod publiczkę. Nadarzyła się idealna okazja by się wykazać nieznacznym wkładem pracy. Teraz o tych room-ach będzie głośno przez pół roku albo i dłużej. A potem przewiduję "never ending story" - jak się smród zrobi w okół jakiegoś rządowego przekręciku, to jak trupa z szafy wyciągną ponownie escape roomy i temat sam przykryje niecnie występki świń u koryta. Ciemny lud będzie domagać się śmierci dla właścicieli tych bzdurnych biznesików, a tym czasem ktoś inny będzie napycha sobie kieszenie milionami. Tyle razy już to przerabialiśmy...

 • krzy-czy

  Oceniono 8 razy -2

  no,gdyby nie ta tragedia, nie wiedziałbym że takie coś istnieje.
  ciekaw jestem ileż to kosztuje bilet wstępu do takiego przybytku??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX