Na Bielanach powstanie duży tunel dla zwierząt. Łosie i sarny wybiegają tam na jezdnię

Pod ulicą Pułkową na Bielanach ma powstać duży tunel, który połączy Puszczę Kampinoską z brzegiem Wisły. Z dala od samochodów będą się nim mogły przemieszczać duże zwierzęta, takie jak łosie i sarny. W tym rejonie zwierzęta często wybiegały na jezdnię i były zagrożeniem dla kierowców.

Korytarz, który powstanie pod ulicą Pułkową, ma mieć 20 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Będzie na tyle wysoki, żeby mogły nim spacerować duże zwierzęta, a zwłaszcza łosie, sarny i lisy, których w okolicy Bielan jest najwięcej.

Bielany. Powstanie przejście dla łosi i saren

Na razie trwają prace nad koncepcją przejścia. Tunel ma poprawić bezpieczeństwo dzikich zwierząt i kierowców, którzy jeżdżą ulicą Pułkową. Zdarzało się, że łosie, sarny czy lisy wybiegały na jezdnię, chcąc przedostać się z Lasu Młocińskiego do brzegu Wisły.

Tylko w tym roku straż miejska i lasy miejskie przyjęły łącznie ponad 50 głoszeń dotyczących zwierząt zauważonych na jezdni na Bielanach. 29 zgłoszeń dotyczyło saren, 15 łosi, a 10 - lisów. 

- Podczas modernizacji ulic i przejazdów pamiętamy o ważnej roli przyrody. Ta inwestycja pozwoli zachować bezpieczeństwo mieszkańców na drodze oraz sprawi, że zwierzęta będą miały lepsze warunki do życia -  mówił o budowie tunelu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Prace budowlane najprawdopodobniej zakończą się w 2020 roku. Tunel zostanie zbudowany w ramach projektu Natura 2000, współfinansowanego m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o:
Komentarze (47)
Na Bielanach powstanie duży tunel dla zwierząt. Łosie i sarny wybiegają tam na jezdnię
Zaloguj się
 • redstag

  Oceniono 14 razy 6

  Ale dlaczego tunel? Zwierzęta boją się wchodzić do tuneli i dlatego buduje się przejścia dla zwierząt nad autostradami a nie pod !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anna_pot

  Oceniono 12 razy 6

  i po dwie myśliwskie ambony u każdego wyjścia aby władza mogła postrzelać

 • lubella69

  Oceniono 7 razy 5

  .... a ile się przy tym ukradnie! .... pomysł durny, łoś nie wejdzie do tunelu, oczywiście przejdzie przez ulicę, bo łoś nie "kalkuluje ryzyka"...,. przejścia pod ulicą budujcie dla żab, ekokretyni.

 • kartownik

  Oceniono 7 razy 5

  Niedługo ruszy budowa wylotówki na Gdańsk. Będzie przebiegać pomiędzy Puszczą a Cmentarzem Północnym. Czyli skutecznie odetnie Bielany od Kampinosu. Przejście przez Pułkową nie ma więc sensu. Jeżeli chcemy zapewnić komunikacje łosi z Wisłą to zróbmy to gdzieś koło Kazunia czy Zakroczymia a nie w Warszawie. Rozumiem, że gminy Zakroczym, Kazuń czy Czosnów nie mają zbędnych kilkudziesięciu milionów a władze Warszawy chętnie pochwalą się wydatkiem „ekologicznym” ale głupota też powinna mieć swoje granice.

 • el.pistolero

  Oceniono 8 razy 4

  Taki jeden już były minister, zamiast tunelu ustawiłby wnyki wzdłuż jezdni. Ewentualnie miękkie faki, tzn myśliwych z flintami.

 • Zbigniew Sztandera

  Oceniono 7 razy 3

  To samochody trzeba schować w tunelu. Nie tylko czworonogi mają kłopot z komunikacją w poprzek ul. Pułkowej, ale ludzie i samochody także.

 • kartownik

  Oceniono 6 razy 2

  Na dzisiejszej Interii można przeczytać:
  „dane o zdarzeniach drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Według KGP w 2017 r. doszło do 24,604 tys. takich kolizji. Oprócz tego 195 razy kierowcy zderzyli się z dziką zwierzyną, w czego wyniku 10 osób straciło życie, a 229 zostało ciężko rannych”
  W zeszłym roku: „Od stycznia do 12 listopada wydarzyło się 161 wypadków, w których poważne obrażenia odniosło 187 osób, a zginęło 12”
  Do tego „Trudno określić, jak dużą część śmiertelnych wypadków, w których policjanci znajdują samochód rozbity na drzewie w lesie, to efekt gwałtownego manewru obronnego i utraty panowania nad pojazdem.”
  Łosi, podobnie jak bobrów, nie było w Puszczy Kampinoskiej przez około 200 lat. Dopiero wredna komuna sprowadziła je z Białorusi. Teraz oba gatunki występują w Kampinosie w liczbie znacznie przekraczającej jej pojemność, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój. Oba gatunki nie mają naturalnych wrogów i ich liczebność będzie rosła. Ile łosi zdoła pomieścić pas roślinności nad Wisłą od Warszawy do Modlina? Może 100?
  Ten tunel to wyrzucanie pieniędzy. Ilość wypadków, w tym śmiertelnych spowodowanych przez łosie i tak będzie szybko rosła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX