Smog powrócił do Warszawy. Ratusz ostrzega mieszkańców: w sobotę ma być jeszcze gorzej

Powietrze nad Warszawą znacznie się pogorszyło, a w kolejnych dniach smog ma być jeszcze większy. Warszawski ratusz wydał ostrzeżenie dla mieszkańców i radzi, by ograniczyli przebywanie na powietrzu i korzystali z komunikacji miejskiej.

W czwartek wieczorem stacje pomiarowe w Warszawie i okolicach zanotowały przekroczenie dopuszczalnych norm powietrza. W piątek rano sytuacja nie poprawiła się, a ratusz informuje, że w sobotę smog może być jeszcze większy.

Smog w Warszawie. Ratusz ostrzega mieszkańców

Aplikacja Warszawski Indeks Powietrza pokazuje, że stacje meteorologiczne w Warszawie wciąż notują podwyższone stężenie pyłów. Najgorzej jest w centrum miasta - stacja w Alei Niepodległości pokazuje 4. stopień zanieczyszczenia i określa jakość powietrza jako złą. Niewiele lepiej jest w stacjach pomiarowych na Ursynowie i Targówku (tam odnotowano 3. stopień zanieczyszczeń).

Ratusz wydał ostrzeżenie dla mieszkańców. Czytamy w nim, że jeśli sytuacja pogodowa do jutra nie ulegnie zmianie, to dobowe stężenie zanieczyszczeń może przekroczyć 10 listopada warszawski poziom ostrzegania (stężenie pyłów na poziomie 80 ug/m3).

Zalecamy unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń, ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Apelujemy o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych i zaprzestanie palenia w kominkach

- czytamy w komunikacie ratusza.

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich warszawskich dzielnic:  Bemowa, Białołęki, Bielan, Mokotowa, Ochoty, Pragi-Południe i Pragi-Północ, Rembertowa, Śródmieścia, Targówka, Ursusa, Ursynowa, Wawra, Wesołej, Wilanowa, Włoch, Woli i Żoliborza.

Od wczoraj normy powietrza są także znacznie przekroczone pod Warszawą - najgorzej jest w Otwocku i Legionowie.

Smog na Mazowszu. Czyste powietrze za 62 lata

Przypominamy, że według raportu "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" Najwyższej Izby Kontroli, Polska nadal jest jednym z krajów unijnych z najgorszą jakością powietrza. Z danych NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja pyłów z domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do tego dochodzi jeszcze duża liczba aut na drogach, szczególnie w dużych miastach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska w całej Europie liczba przedwczesnych zgonów - z uwagi na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu - przekracza 400 tysięcy osób rocznie. Jak czytamy w raporcie NIK, w Polsce smog przyczynia się do śmierci 46 tysięcy osób rocznie.

Czy maski chronią przed smogiem? [NaZdrowie]

Więcej o:
Komentarze (48)
Smog Warszawa. Ratusz ostrzega mieszkańców: jutro ma być jeszcze gorzej
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 8

  Przynajmniej RAZ jakiś pożytek z tego smogu, bo Z RADOŚCIĄ posłucham jak kaszlą zdewociałe emerytki i emeryci, podczas uroczystości odsłaniania pomnika :-))

 • cyberchild

  Oceniono 28 razy 8

  To na pewno wina kierowców, jak zawsze, potwierdzone naukowo. Zawsze Od listopada do marca jeżdżą cały czas na złość i dymią.

 • signum_t

  Oceniono 14 razy 8

  W sam raz na marsze... Jak 1 Maja 1986 pod znakiem Czarnobyla :)

 • tomek_pb2

  Oceniono 9 razy 5

  Wg stacji odnotowujących co godzina wskaźnik AQI, to rzeczywiście dzisiaj jest w samej Warszawie dość kiepsko. Takich stacji widzę necie 5. Najlepsze wyniki ma stacja na Tołstoja w Młocinach , o godz 10 AQI = 49 ( Wynik dobry). Inne stacje mają już wyniki z godz 11 i to wyniki niezdrowe od 113 na Ursynowie do 155 przy ul.Marszałkowskiej. 5 stacji to niezbyt dużo jak na miasto o powierzchni i ludności Warszawy, bo np Kraków ma 8 takich stacji, a Ostrava w Czechach ( 300 tys mieszkańców) ma 10 stacji publikujących wyniki on line. Na pocieszenie Warszawiakom; Miasto Katowice i cały GUSowski podregion miejski katowicki ( 380km2 i 750 tys ludzi czyli ok połowa ludności Warszawy) obejmujący Katowice i klika sąsiednich miast ma tylko jedną taką stację i to dość korzystnie usytuowaną ( ul Kossutha 6) na dużym osiedlu bez niskiej emisji z kominów i z lasami od pd-zach strony. Wyniki są tam zawsze gorsze niż gdziekolwiek w Warszawie i zawsze wielokrotnie gorsze niż w innych stacjach pomiarowych w woj śląskim.

 • stachud

  Oceniono 12 razy 4

  Puste ulice i smog? Co za bzdury. Aktywiści cały czas trąbią że smog ssmochody robią. Jak widać jedno wielkie kłamstwo.

 • francuz.69

  Oceniono 12 razy 4

  No to zapowiada się prawdziwe, tradycyjnie polskie powietrze na wielki marsz Wstających z Kolan! Radzę szczekać mocno i często, aby jak najwięcej tego dobra narodowego trafiło do patriotycznych płuc.

 • inder

  Oceniono 16 razy 4

  Lech Spieprzajdziadu Kaczyński stojący na swoim nowym pomniku puścił bąka i stąd ten smog.

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy 3

  e tam smog. to tylko race odpalane przez te wszystkie rodziny z dziećmi na czele marszu niepodległości.

 • ankawwa

  Oceniono 3 razy 3

  Jak w Al. Niepodległości może być smog z domowych "palenisk" skoro kopciuchów w Warszawie nie ma od wielu, wielu lat ???? W ciągu ostatnich 10 lat widać jak zwiększyły się korki w tym mieście. To chyba z ilości spalin z aut ten smog jest a nie z pieca. Z pieca to może na Zaciszu bo tam faktycznie gumowce palą w piecach. Dwa dni temu tego doświadczyłam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX