Kibic spędził ponad trzy lata w areszcie, choć był niewinny. Dostał 7,5 tys. złotych rekompensaty

Maciej Dobrowolski, kibic Legii trafił do aresztu po tym, jak "wsypał" go świadek koronny. Bez wyroku spędził w nim 40 miesięcy. Gdy okazało się, że cynk był wyssany z palca, mężczyzna wyszedł na wolność. Za stracony czas za kratami dostał 7,5 tysiąca złotych rekompensaty.

Sprawa Macieja Dobrowolskiego była głośna m.in. dzięki akcji kibiców Legii-Warszawa #UwolnićMaćka. Fani warszawskiej drużyny w 2015 roku żądali uwolnienia swojego kolegi, który także jest "Legionistą". W sprawę zaangażowali się też sportowcy i gwiazdy.

Z aresztu Maciej Dobrowolski wyszedł jeszcze w tym samym roku. 

40 miesięcy w areszcie

Dobrowolski trafił do aresztu w 2012 roku. Jeden ze świadków koronnych, Marek H. "Hanior" zeznał wtedy, że Dobrowolski uczestniczył w przemycie narkotyków z Holandii - chodziło o kilkaset kilogramów marihuany. Miał być tłumaczem. Pomimo że prokuratura nie miała żadnych dowodów, mężczyzna trafił do aresztu. Co więcej, żaden z innych zatrzymanych nie potwierdził udziału Dobrowolskiego w przemycie. Prokuratura tłumaczyła jednak, że mężczyzna przebywa tam, aby nie utrudniać śledztwa. 

Dobrowolski spędził w areszcie 40 długich miesięcy bez żadnego wyroku. Dopiero w 2015 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o jego zwolnieniu. Wzięto pod uwagę to, że oskarżony nigdy nie był karany i zgodzono się, aby występował w procesie z wolnej stopy.

Po wyjściu z aresztu Dobrowolski napisał książkę - #Uwolnić Maćka. Opowieść o 40 miesiącach życia, które ukradł mi system. Obecnie pracuje dla Legii - udziela się m.in. w Muzeum Legii. 

7,5 tysiąca za 3 lata życia

Maciej Dobrowolski od samego początku sprawy mówił, że jest niewinny. Uważał, że system go zawiódł. Postanowił walczyć o odszkodowania. 

W poniedziałek umieścił na swoim Twitterze pismo, które otrzymał od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Razem ze swoimi prawnikami złożył tam wniosek o odszkodowanie za to, że spędził w areszcie 3 lata 4 miesiące bez worku. Jak pisze, sędziowie "wycenili" jego stracone lata na 7 570 złotych odszkodowania. To zadośćuczynienie za jego straty materialne i moralne.

Dobrowolski jest wściekły. "Nie przyjmuję tego!! To jest naplucie mi w twarz..." - napisał. Zapowiada, że będzie walczył dalej.

Dlaczego większość radiowych hitów brzmi tak samo? Wszystko przez ten wkurzający dźwięk

Więcej o:
Komentarze (70)
Kibic spędził ponad trzy lata w areszcie, choć był niewinny. Dostał 7,5 tys. zł rekompensaty
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 41 razy 41

  Nie wiem, czy jest porzadnym czlowiekiem, czu nie. To nie ma znaczenia.
  Przesiedzial 40 miesiecy, Za miesiac dostal niecale 200 zl.
  Czy ktos za to odpowie?

 • zfocus

  Oceniono 43 razy 39

  nie lubię kiboli ale ten przypadek skłonił mnie do napisania komentarza.
  1. Rozumiem że "skruszony " PRZESTĘPCA , ale jednak przestępca za składanie fałszywego zeznania stracił status świadka koronnego i odpowie - zostanie osądzony - zgodnie z prawem za swoje wszystkie przestępstwa ( tego bym sobie życzył jako obywatel , bo dostał ode mnie szansę za pośrednictwem człowieka sędziego który mnie reprezentuje , ale z niej nie skorzystał.
  2. Rozumiem że, sędzia który podpisywał kolejne przedłużenia aresztu zostanie co najmniej ukarany przez swojego przełożonego za narażenie mnie jako obywatela na konieczność wypłaty odszkodowania. ( nie ma obowiązku pracy jako sędzia , można być kasjerem w Biedronce ) .
  3. Rozumiem że, również Prezes / Prezesi kolejnych Sądów zostaną ukarani za brak nadzoru nad podwładnymi i narażenie mnie jako obywatela na koszty swojej niekompetencji ( nie ma obowiązku bycia sędzią , jako obywatel za pomocą instytucji która mnie zastępuje czyli Państwa, płacę Wam wysokie wynagrodzenia i emerytury wymagając inteligencji , kompetencji itd. )
  4. Poprosiłbym redaktora o zbadanie wątku , jakie konsekwencje zostały wyciągnięte w stosunku do sędziów i prokuratorów zajmujących się tą sprawą.

 • lnsj

  Oceniono 26 razy 20

  Dla autora artykułu olasup. Prosimy o weryfikacja tekstu. Wyraznie jest po angielsku napisany w listu od trybunału że to jest rząd RP która oferuje ww kwota w wysokości 7.570 PLN, a NIE trybunału. Wygląda na to że podszkodowany i jego prawnik też tego nie rozumie. Albo Autora zmienił(-a) przekaz

 • kler-killer

  Oceniono 20 razy 18

  Co to za brednie?!?! O odszkodowanie występujemy jako sprawa karna do Sądu Okręgowego.
  Do Strasburga mógł pisac o przewlekłość i tyle dostał ale to nie ma nic współnego z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem

 • zygmund

  Oceniono 13 razy 13

  Dziwię się że taka sprawa nie jest bardziej nagłośniona. 40 miesięcy w areszcie to nie jest drobna dolegliwość, tylko częściowo zniszczone i zabrane życie. Musi być jakiś zabezpieczenie w systemie. Niestety w Polsce jest presja na wymiar sprawiedliwości, żeby używać aresztu jak najczęściej się da. Trzymają w areszcie sprawców nieumyślnych wypadków, o ile gazety nagłośniły wypadek i ludzie chcą krwi, różnych ludzi żeby się przyznali lub sypnęli. Co dziwne często z wolnej stopy odpowiadają bandyci, którzy są podejrzani o poważne przestępstwa z użyciem przemocy np. rozboje. Oni naprawdę mogą zastraszać świadków, albo nawet ponownie popełnić przestępstwo.

 • baby1

  Oceniono 12 razy 12

  Jest to jeszcze jeden przykład, że nie powinno się stosować aresztu dłużej niż kilka miesięcy. Jeżeli oskarżyciele nie są w stanie przygotować aktu oskarżenia w ciągu pół roku, to albo tym się nie zajmują, albo to oskarżenie nie ma realnych podstaw.

 • wykidajlo2

  Oceniono 10 razy 10

  Rozumiałbym, gdyby to było 750000 zapłacone z kieszeni kapusia i tych, którzy go zamknęli. Z braku posiadanych środków mogłaby im pożyczyć dobra firma pożyczkowa.

 • zmichalg1

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawostka!
  Pismo jest datowane na luty 2018 czyli za rządów pewnej ekipy, co to kibolstwo hołubi, bo dla nich to "patriotyczna młodzież". Aż dziw bierze, że gość w tej kwestii pisze do ETPC, a nie do ministra Zera.

 • zebrex666

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli nie potrafili mu nic udowodnić i nie było wyroku tzn. że był niewinny. Sprawa jest absurdalna. Odszkodowanie w wysokości 200 000 zł się należy. Kibic czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX