Przyjdą na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców z tęczowymi flagami. "To nie będzie spacer po plaży"

Na Marszu Niepodległości w Warszawie organizowanym przez środowiska nacjonalistyczne pojawią się ludzie z tęczowymi flagami. Organizatorzy ich ignorują, środowiska LGBT+ apelują, a policja zapewnia, że zrobi co w jej mocy, by ochronić uczestników.

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska skrajnie narodowościowe. W pochodzie nie wezmą udziału ani prezydent Andrzej Duda, ani inni politycy Prawa i Sprawiedliwości. Mają pojawić się jednak osoby z flagami w barwach tęczy.

Tęczowa Niepodległość na Marszu Niepodległości

Kilka tygodni temu w internecie pojawiła się inicjatywa "Tęczowa ekipa na Marszu Niepodległości". Założonym na Facebooku wydarzeniu zainteresowanych jest ponad 3,5 tysiąca osób, a swoją obecność deklaruje prawie 400. Chcą przyjść na skrajnie prawicowy marsz z tęczowymi flagami, flagami Polski oraz transparentami "My też ją kochamy".

Środowiska narodowe/nacjonalistyczne nie mają monopolu na patriotyzm. Chcemy zamanifestować nasze przywiązanie do ojczyzny - tłumaczy organizator inicjatywy, Mikołaj Klubiński.

Gdy wydarzenie pojawiło się na Facebooku mówiło się, że założył je internetowy troll - osoba, która żyje po to, aby powodować zamieszanie na forach i w mediach społecznościowych. Pisze kontrowersyjne rzeczy, aby podburzyć ludzi i doprowadzić do kłótni. Organizator zapewnia jednak, że nie jest trollem. "Nie jesteśmy prowokacją" - zapewnia. I dodaje, że tego dnia chcą świętować ze wszystkimi uczestnikami. Mają nadzieję, że "w tak ważnym dniu podziały społeczne powinny zejść na dalszy plan".

Tęczowe flagi na marszu są niebezpieczne

W sprawie bardzo szybko wypowiedziały się środowiska LGBT+. W oświadczeniu wydanym wspólnie przez 23 organizacje, ostrzegają przed braniem udziału w wydarzeniu. Uważają, że pojawienie się na Marszu Niepodległości z tęczowymi flagami jest niebezpieczne. 

"Pojawienie się nielicznej grupy z tęczowymi flagami wśród wielotysięcznego tłumu, wrogo nastawionego do ideałów i wartości naszej społeczności, to narażanie się na ogromne niebezpieczeństwo" - piszą.

Apelują do członków społeczności LGBT+, by nie brali udziału w „Tęczowym bloku” na Marszu Niepodległości. "Organizatorzy, osoby niezwiązane ze społecznością, są nieświadomi istniejącego zagrożenia. Ich prowokacja, zabawa czy w najlepszym wypadku naiwność może skończyć się tragedią".

Organizator "Tęczowego bloku" mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że nie spodziewał się takiej krytyki ze strony środowisk LGBT+, ale ją rozumie. - Boją się że może stać się nam krzywda i jest to strach w pełni zasadny - mówi. Uważa jednak, że osoby, które planują się pojawić, znają ryzyko i my jako organizatorzy o nim cały czas przypominamy.

Uważam, że strach nie może dyktować nam jak mamy żyć. Gdybyśmy nie mieli w sobie odwagi do zmieniania świata, PRL nigdy by nie upadł, kobiety nie miałyby praw wyborczych, a Żydzi musieli dalej zajmować ostatnie miejsca w salach wykładowych - dodaje.

Tęczowy blok na Marszu Niepodległości. Będzie bezpiecznie? 

Mikołaj Klubiński zapewnia w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że on i osoby, które pomagają mu w organizacji inicjatywy, robią wszystko, aby uczestnicy Tęczowego Bloku byli bezpieczni. 

Na Facebooku napisano, że "tęczowi" będą szli na samym końcu marszu, a dodatkowo będą jeszcze otoczeni szarfą. "nie chcemy w naszej grupie nikogo agresywnego czy z zasłoniętą twarzą" - piszą. Dodatkowo ostrzegają również, aby nie brać ze sobą "żadnych symboli "ideologicznych", aby nie powodować zamieszania. 

Organizator w rozmowie z Metrowarszawa.pl zapewnia również, że w sprawie bezpieczeństwa kontaktował się zarówno z organizatorem Marszu Niepodległości w Warszawie, jak i stołeczną policją. Odpowiedź nadeszła tylko od policji. Zadeklarowano w niej, że funkcjonariusze, którzy będą pilnować marszu, dołożą wszelkich starań, by uczestników tęczowej inicjatywy byli bezpieczni.

Poproszono mnie też, żebym przypomniał uczestnikom, że to wydarzenie to nie będzie spacer po plaży w ciepły letni wieczór

- mówi Klubiński.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie odpowiedziało na pismo organizatorów "Tęczowego Bloku" od tygodnia. - Nadal czekamy - mówi.

Więcej o:
Komentarze (89)
Przyjdą na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców z tęczowymi flagami. "To nie będzie spacer po plaży"
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 53 razy 25

  Dlaczego narodowcy potępiają tylko wybranych homoseksualistów? Dlaczego nie wezmą się za kościelną homo - sektę?

 • slade1972

  Oceniono 54 razy 18

  I znów Geje będą za resztę społeczeństwa nadstawiać cztery litery!

 • qrcze_pieczone

  Oceniono 26 razy 12

  Marsz Niepodległości to nie miejsce na manifestowanie swoich przekonań. Jakichkolwiek. To uczczenie powrotu Polski do rodziny państw na mapie świata. To nie jest święto LGBT, feministek, kiboli Legii, nacjonalistów. To święto POLAKÓW.

 • pietrix79

  Oceniono 46 razy 10

  Każdemu pseudo-patriocie życzę, aby się przypadkiem dowiedział, że pochodzi z rodziny żydowskiej, brat jest gejem, a babcia zmieniła płeć. Może wtedy dotrze do głów, że będąc innym niż przeciętny, nie znaczy, że jesteś gorszy! Lub że masz inne, mniejsze prawa! Wiekszość ma obowiązek opiekować się mniejszością z racji swojej przewagi nad nią, a nie odwrotnie! Udawanie, że to problem innych, najlepiej ich (innych) wysłać na księżyc, bo przez to, że są tutaj, bulwersują zwyczajnych, podżegają zwyczajnych do sprzeciwu siłowego, albo nawet próbują nauczać zwyczajnych swoich dziwnych poglądów i zachowań! - to podłość, prostactwo i nie ma nic wspólnego z byciem człowiekiem wolnym i byciem patriotą!

 • menel13

  Oceniono 18 razy 10

  Może przyjmijmy zasadę kiboli: Na meczach reprezentacji nie nosimy barw klubowych.

 • stefan4

  Oceniono 8 razy 6

  > Przyjdą na Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców z tęczowymi flagami.

  Narodowcy z tęczowymi flagami?!
  Oj, ta składnia... Jak to powiedzieć, żeby nie zrobić takiego siupsa? Język polski jest taki trudny, taki trudny...

 • wujekdolf

  Oceniono 22 razy 6

  zapowiada się rzeźnia :( ludzie! - to jest 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości!

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 5 razy 5

  PIS zaprosił na salony nazistowsko-rasistowski rynsztok stając się w ten sposób udziałowcem tego bagna. Teraz próbuje wycofać się rakiem, ale nic z tego. Wszyscy bedą pamiętać dzięki komu cała Europa zobaczy 11 listopada pochód ludożerki w Warszawie. Tę partię trzeba wdeptać w błoto w najbliższych wyborach bo ma tyle wspólnego z demokracją co koń z koniakiem

 • dziadwawelski

  Oceniono 15 razy 5

  Skoro ktoś idzie po to aby zrobić zadymę to bez względu czy preferuje seks doodbytniczy czy klasyczny powinien wiedzieć co może się wydarzyć .....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX