Taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki lśni bielą. Taki czysty był ostatnio 60 lat temu

Czyszczenie ścian tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki dobiegło końca. Miasto pochwaliło się efektami prac. Na zdjęciach widać, że ściany tarasu widokowego odzyskały kremowobiały kolor. Mogą je już podziwiać zwiedzający.

Czyszczenie elewacji Pałacu Kultury i Nauki trwa od 26 czerwca tego roku. Teraz zakończył się kolejny etap prac, a osoby odwiedzające taras widokowy mogą się przekonać, jakiego koloru był najbardziej znany w Warszawie budynek w latach 50.

"Poznajecie to miejsce? To taras widokowy PKiN! Elewacja została gruntownie wyszorowana gorącą parą i teraz lśni jak nowa" - czytamy na Facebooku Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie miasto pochwaliło się zdjęciami odnowionej elewacji.

Pałac Kultury i Nauki. Czyszczenie trwało od czerwca

Prezes PKiN zapowiedział wielkie mycie budynku w lutym. Przetarg na czyszczenie  wygrała firma z Krakowa, a prace na Tarasie Widokowym rozpoczęły się pod koniec czerwca.

Czyszczenie ścian pałacu odbywało się przy użyciu gorącej pary, tak zwaną metodą hydrodynamiczną. Efekty były natychmiastowe, co widać na zdjęciach, którymi dzielił się zarząd Pałacu podczas trwania prac remontowych.

Elewacja PKiN w trakcie czyszczeniaElewacja PKiN w trakcie czyszczenia Pałac Kultury i Nauki

Oprócz czyszczenia krakowska firma zajmowała się również uzupełnieniem ubytków w elewacji, wymianą parapetów i odnowieniem tynku oraz malowaniem sufitu.

Czyszczenie PKiN. Ile kosztuje?

Wyczyszczenie całego Pałacu Kultury i Nauki jest bardzo kosztowne. W 2013 roku "Stołeczna" dowiedziała się, że na wyczyszczenie całości potrzebne byłoby aż 20 mln złotych. W 2015 roku mówiło się natomiast o 15 mln złotych.

Z powodu wysokich kosztów zarząd podjął decyzję o etapowej renowacji PKiN. Tegoroczny remont tarasu widokowego wyniósł około 680 tysięcy złotych. Ta część Pałacu Kultury cieszy się największą popularnością wśród turystów.

Pałac Kultury i Nauki. Kiedyś był śnieżnobiały

Pałac Kultury i Nauki stanął w Warszawie w latach 50. i wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jednak, że szara elewacja PKiN była kiedyś śnieżnobiała. 

Wyraźnie widać to na zdjęciach zrobionych przez Johna Hermana Schultza, Amerykanina, który w latach 50. odwiedził Polskę. Schultzowi udało się uchwycić niesamowity kontrast - nowiutki, biały Pałac Kultury i Nauki na tle jeszcze nieodbudowanej po wojnie Warszawy. Zdjęcia zostały wykonane zaledwie trzy lata po zbudowaniu Pałacu - w 1958 r. 

Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac KulturyOto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury fot. John H. Schultz

Pamiętasz Pałac Kultury z dawnych lat? Masz zdjęcia? Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

Więcej o:
Komentarze (17)
Pałac Kultury i Nauki lśni bielą. Taki czysty był ostatnio 60 lat temu
Zaloguj się
 • Silesia Ślunsk

  Oceniono 18 razy 16

  Zero kasy na ochronę dziada kaczyńskiego,kretyna macierewicza itd i wystarczy na jedne piętro.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 14 razy 12

  Ile dni wytrzyma zanim ścian nie ozdobi sztuka wycieczkowa?

 • aps11

  Oceniono 18 razy 10

  70 lat temu? A byl ponoc zbudowany dopiero 1955 roku, czyli 63 lata temu...

 • miastomakow

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedyś był biały a dzisiaj afroamerykański.

 • mackowy74

  Oceniono 3 razy 1

  A GŁUPI MACIAREWICZ,KTÓRY W NORLMALNYM KRAJU,DAWNO BY SIEDZIAŁ, CHCE ZBURZYĆ PKiN!!!PIĘKNIE, W CZASIE WIZYTY WE MUZEUM POLIN, ZAJADĘ NA TARAS PKiN!!

 • sacc77

  Oceniono 5 razy -3

  DLACZEGO POZWALACIE O KOLORACH PISAĆ DALTONISTOM?
  Gdzie "kn" widzi BIAŁY Pałac Kultury i Nauki?

 • kinio101

  Oceniono 17 razy -3

  Chyba szkoda pracy, skoro mają go wyburzać?

 • cucurucu

  Oceniono 13 razy -5

  Z czystego teraz tarasu widokowego bedzie mozna podziwiac coraz wiekszy syf i smog...no po prostu super.

 • Marian Tuhajek

  Oceniono 17 razy -15

  I wszystko jasne ( białe).
  PKiN też nie był czerwony lecz zawsze biały , więc podatnicy za biel Stalina zapłacą.
  Jest to "ostatni oddech kaczuchy " czyli konwulsynyy oddech Hanny Gronkiewicz
  ZA NASZĄ KASĘ!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX