Aktywiści chcą bezpiecznego i ludzkiego mostu Poniatowskiego. Pokazali swój projekt rozbudowy

Na początku września doszło do tragicznego wypadku na moście Poniatowskiego. Rowerzystka przewróciła się na jezdnię wprost pod koła auta. Aktywiści biją na alarm i przygotowują plan przebudowy mostu.

Na moście Poniatowskiego doszło do śmiertelnego wypadku. 17-letnia rowerzystka, która jechała po wiadukcie mostu, straciła równowagę i upadła na jezdnię wprost pod koła nadjeżdżającego auta. Nie udało się jej uratować. 

Most Poniatowskiego śmiertelnie niebezpieczny

Aktywiści miejscy biją na alarm i przypominają, że od dawna sygnalizowali problem z mostem Poniatowskiego. Zwracali uwagę, że jest bardzo niebezpieczny - zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów. 

Tyle razy mówiliśmy, że most Poniatowskiego jest śmiertelnie niebezpieczny dla rowerzystów - napisała Warszawska Masa Krytyczna.

Faktycznie, ruch na tym stołecznym moście jest duży. W dodatku wielu kierowców jeździ po nim bardzo szybko. Rowerzyści z obawy przed zderzeniem, wybierają chodnik. Nie mają innego wyjścia - ścieżki rowerowej nie ma, a po istniejącym buspasie nie wolno im jeździć. 

"Ludzki Poniatowski", czyli jak go przebudować

Na Facebooku pojawiła się strona "Ludzki Poniatowski", która przedstawiła nową, bezpieczniejszą wersję mostu Poniatowskiego. 

Most w aktualnym układzie funkcjonalnym po prostu nie działa i już dawno nie spełnia podstawowych standardów nowoczesnej przeprawy. Powinien zapewniać właściwą komunikację, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowników - czytamy na stronie.

Projekt zakłada, że most Poniatowskiego powinien stać się bardziej "ludzki". Dla pomysłodawców oznacza to nie tylko pieszych i rowerzystów. Mają na myśli wszystkich jego użytkowników: kierowców, pasażerów, cyklistów, pieszych, osoby niepełnosprawne.

Aktywiści przedstawili od razu kilka punktów, które ich zdaniem koniecznie muszą się zmienić. Uważają, że most byłby bardziej bezpieczny, gdyby ograniczono na nim ruch kołowy i zmniejszono dozwoloną prędkość jazdy. Chcą również jego przebudowy. Zgodnie z wizją "Ludzkiego Poniatowskiego" kompletnie zmieniłyby się torowiska - miałyby zostać wyremontowane i zniwelowane, a buspasy, które obecnie znajdują się na skraju jezdni, przeniesione do środka - na torowiska. 

Duże zmiany przewidują także dla rowerzystów i pieszych: ścieżka rowerowa, poszerzenie chodnika, mała architektura oraz windy dla niepełnosprawnych, których obecnie tam brakuje. 

Wszystko widać na wizualizacji, którą aktywiści umieścili na Facebooku. 

Most Poniatowskiego ponad podziałami politycznymi

"Ludzki Poniatowski" na Facebooku na razie zrzesza niewiele osób, ale jej założyciele wierzą w sukces swojej idei. Podkreślają, że są ruchem społecznym, który nie chce wiązać się z żadną polityczną polityczną.

Nie chcemy upartyjniać pomysłu. Zależy nam na idei ponad podziałami - mówi jeden z pomysłodawców, Bartek Popiela w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Popiela dodaje, że przebudowa mostu Poniatowskiego to na razie tylko idea. Teraz ruchowi zależy na zdobyciu jak największej grupy osób, które będzie popierała tę inicjatywę. Mówi, że projekt nieoficjalnie widzieli już przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich oraz radnych poszczególnych dzielnic. - Wszyscy przychylili się do naszego projektu - mówi. 

Idą wybory samorządowe, więc moment wydaje się być idealny. Wszystkim zależy na poprawie bezpieczeństwa oraz lepszej dostępności i komunikacji na moście - mówi Bartek Popiela.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (147)
Ludzki Poniatowski. Chcą przebudować most Poniatowskiego, żeby był bezpieczniejszy
Zaloguj się
 • colonel_kurtz

  Oceniono 67 razy 45

  Dlaczego aktywiści milczą, ze ta dziewczyna jechała chodnikiem i zderzyła się z innym rowerzystą czy pieszym, po czym wpadła pod samochód? Pójdźcie aktywiści na Świętokrzyską, są 2 pasy dla rowerów i co? Stado rowerzystów i tak jeździ chodnikiem. Ta infrastruktura dla rowerzystów i tak jest przez nich ignorowana, więc po co cokolwiek dla nich budować? Karać rowerzystów na chodnikach, jeżdżących popasach DLA PIESZYCH i ignorujących światła!!! Tak, też jestem rowerzystą a do pracy nie dojeżdżam samochodem a co najgorsze, jeżdżę Mostem Poniatowskiego. Ot i macie zagwostkę teraz...

 • kartownik

  Oceniono 162 razy 44

  Czyli fajny projekt! Zwężenie jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Warszawy do jednego pasa. Po to grupka pedalarzy przez siedem miesięcy w roku, o ile jest dobra pogoda, mogła oddawać się swojemu hobby. Warszawa egzystuje dlatego, że jest w niej milion miejsce pracy i milion pracujących. Ci ludzie muszą codziennie dojechać z domu do pracy a potem wrócić. Za próbę upodlenia życia pracującym Warszawiakom aktywiści powinni zostać wysiedleni gdzieś na wyludnione Podlasie i będą mogli, o ile nie umrą z głodu pedałować przez siedem miesięcy w roku a w pozostałe zapadać w sen zimowy.

 • june-of-44

  Oceniono 88 razy 42

  Proponuję wysadzić w cholerę most Poniatowskiego i Wisłę w tym miejscu pokonywać ekologicznie brodząc bądź pedałując na rowerze wodnym.....
  Nie macie innych zmartwień? Przecież już w listopadzie 2018 stanie w Warszawie 5 nowych mostów i dwie nowe linie metra. Patryk to zbuduje.
  Więc luz ludzie....do listopada chyba dacie wytrzymać?

 • Oceniono 66 razy 40

  wcale nie rowerzystka się przewróciła, tylko inny rowerzysta ją przewrócił. gdyby rowerzyści jeździli kulturalnie, nie dochodziłoby do takich wypadków. opamiętajcie się!!!

 • ga.spar

  Oceniono 82 razy 36

  po pierwsze - nie straciła równowagę tylko nieomal rozjechała pieszego, przez co wpadła na drugiego rowerzystę i wylądowała na jezdni - gdyby pedałowała jezdnią pewnie nie doszło by do tragedii - sama sobie winna.
  po drugie - jeśli Poniatowski jest dla pedalarzy śmiertelnie niebezpieczny to przecież mają specjalnie dla nich wybudowaną kładkę pod Łazienkowskim a poza tym ma być wybudowana kładka przez Wisłę tylko dla pieszych i pedalarzy. jeszcze wam mało ? musicie się pchać tym śmiertelnie niebezpiecznym Poniatowskim ?

 • sztucznypolak

  Oceniono 42 razy 36

  Tak sie tego nie da zrobic. Torowiska sa juz prawie nasycone, a po budowie linii na Goclaw zadnych autobusow nie da sie na nie wcisnac.
  Most jest zabytkowy, wiec zadne przebudowy nie sa mozliwe. Ale moze da sie podwisic kladke rowerowa? W koncu kiedys podwieszono przejscia dla pieszych.

 • a.k.traper

  Oceniono 55 razy 35

  Nie most jest niebezpieczny tylko ludzkie zachowania, rowerzystka nie straciła równowagi ot tak sobie, tylko wskutek wykonywania różnych manewrów. Most jest stary, wąski ale w ruchu pieszym nikomu nie zagraża, chodziłem tamtędy wiele razy, natomiast rowerzyści odwalają slalomy między ludźmi i wyprzedzają się wzajemnie. Jeżeli jeździ się rowerem to warto wybrać trasę bezpieczną a nie na skróty bo mi się śpieszy. Ja bym proponował zakaz wjazdu rowerów.

 • dorsai68

  Oceniono 39 razy 31

  Dziś w ciągu godziny mostem Poniatowskiego w kierunku centrum przejeżdżają 34 tramwaje i autobusy. Wepchnięcie tego ruchu na torowisko oznacza jeden przejazd co 1 minutę i 45 sekund.
  To właściwie kończy temat tej wizji.
  A może rowerzyści chcą ograniczenia liczby pojazdów komunikacji miejskiej na moście?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX