Zawaliła się część zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Kolejny raz

W niedzielę runęła kolejna część kamienicy przy ulicy Poznańskiej w Warszawie. Po raz pierwszy cześć budynku zawaliła się w czerwcu - zapadł się pięciometrowy fragment ściany. Teraz na ziemi wylądowała część dachu.

W niedzielę po południu zawaliła się kolejna część zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Chodzi o budynek przy ul. Poznańskiej 21. 

Kamienica na Poznańskiej znowu się zawaliła

W czerwcu zawalił się szeroki na pięć metrów fragment od poddasza do parteru. Już wtedy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że budynek grozi dalszym zawaleniem. W ostatnią niedzielę przewidywania się spełniły. 

Po południu zawalił się kolejny fragment - tym razem dach kamienicy przy Poznańskiej 21. Jak informuje Tvnwarszawa.pl, jego część wpadła do środka budynku, część leży na dziedzińcu.

W czerwcu budynek nie był zamieszkany i nikomu nic się nie stało. Teraz w kamienicy przebywały trzy rodziny - wszyscy musieli opuścić lokale. Jednak również tym razem nikt nie ucierpiał w wyniku zawalenia. 

Dla bezpieczeństwa zamknięto przejście od strony ul. Poznańskiej przez prześwit kamienicy.

Czy kamienica została zabezpieczona?

W kwietniu tego roku rozważano zburzenie kamienicy przy Poznańskiej 21 ze względu na jej zły stan. Wtedy nie zgodził się na to stołeczny konserwator zabytków. W maju budynek został wpisany do rejestru zabytków. Zaledwie miesiąc później doszło do pierwszego zawalenia. 

Już wtedy mówiło się o konieczności wykonania pilnego remontu. Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, mówił w czerwcu, że chodzi o remont zabezpieczający, o charakterze konserwatorskim, nie rozbiórkę. Miał zostać wykonany z budżetu miasta. 

Na miejscu w poniedziałek ponownie pojawili się inspektorzy nadzoru budowlanego. Mają sprawdzać, czy po czerwcowym zawaleniu kamienica została odpowiednio zabezpieczona.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Dzielnicy Śródmieście, pod którego kuratelą jest Poznańska 21. Czekamy na odpowiedź. 

Kamienica przy Poznańskiej 21

Budynek wzniesiono w 1879 roku. Był pierwszym murowanym domem przy ul. Wielkiej (obecna Poznańska). Aktualnie obiekt należy do miasta i jest opuszczony ze względu na zły stan techniczny. Ze względu na problemy z dotarciem do wszystkich właścicieli, kamienica długo nie była wpisywana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru, choć wniosek wpłynął 10 lat temu.

Więcej o:
Komentarze (59)
Zawaliła się część kamienicy w centrum Warszawy. Od zaledwie miesiąca była zabytkiem
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 17 razy 17

  "W czerwcu zawalił się szeroki na pięć metrów fragment od poddasza do parteru. Już wtedy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że budynek grozi dalszym zawaleniem. (...) W czerwcu budynek nie był zamieszkany i nikomu nic się nie stało. Teraz w kamienicy przebywały trzy rodziny"

  Gdy budynek był w złym stanie, był pusty.
  Gdy był w bardzo złym stanie (częściowo zawalony), był zamieszkany?!

 • yenk

  Oceniono 11 razy 11

  Najpierw seryjne pożary wysypisk, a teraz będą się walić kamienice? Lex deweloper zaczyna działać?

 • janusz990

  Oceniono 15 razy 9

  ..to to nazywaja w Polsce zabytkiem?! Z tego wynika ze pol Polski to zabytek...a Urzad Konserwatora Zabytkow powinien byc zburzony

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 20 razy 8

  Kolekcjonerzy roszczeń lubią to! Syf się rozpadnie i zostanie piękna działeczka za tłuste miliony.

 • cameel.m

  Oceniono 9 razy 7

  A teraz oświećcie mnie. Co jest zabytkowego w tej ruderze? Brzydka, tania czynszówka, zbudowana byle jak i z byle czego. Wartość historyczna żadna, kontekst otoczenia również. No sorry, ale mieszkam na ziemiach wycyckanych. Są tu o wiele starsze, bardziej zabytkowe, ładniejsze, solidniejsze i z lepszych materiałów poniemieckie chlewiki.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 5

  Ten domek z cegieł nie jest żadnym zabytkiem. Ani pod względem artystycznym ani pod względem architektonicznym. To zwykła ruina.

 • adalberto3

  Oceniono 8 razy 4

  Ktoś tu przesadza z tymi zabytkami. Jeżeli kamienica posiada ciekawe elementy kamienne w obrębie fasady, to można je wmontować w nowy budynek. Można też opracować książkową monografię takich stołecznych "zabytków". Zdjęcia wystarczą. Nikt nie powinien mieszkać ze względu na bezpieczeństwo w domach z drewnianymi stropami. Jest tylko kwestią czasu, że kiedyś się zawalą.

 • albatroos

  Oceniono 6 razy 4

  To "obiekt należy do miasta", czy też ma wielu właścicieli, skoro były "problemy z dotarciem do wszystkich właścicieli"?

 • extrafresh

  Oceniono 8 razy 4

  O to chodzi, o to chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX