Ruszy zbiórka na pomnik gen. Ścibora-Rylskiego. Pawłowicz: "Zbyt wiele kwiatów może pod tym pomnikiem nie być"

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego ogłosiła, że chce wybudować pomnik upamiętniający zmarłego niedawno generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Ma zostać osłonięty w 75. rocznicę wybuchu powstania.

Pomnik upamiętniający generała Ścibora-Rylskiego ma stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Przedstawiciele fundacji poinformowali też o rozpoczęciu zbiórki na jego wybudowanie.

Odsłonią pomnik na 75. rocznicę powstania

O planach budowy pomnika poinformowali wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Jak dodali, pomysł wstępnie poparli już stołeczni radni. Pomnik upamiętniający generała Ścibora-Rylskiego miałby zostać odsłonięty 1 sierpnia 2019 roku, w 75. rocznicę powstania. 

"Czasu jest niewiele, a formalności administracyjno-prawnych bardzo dużo. Rozpoczynamy proces budowy pomnika upamiętniającego wybitnego Polaka. Generał był z nami tyle lat, a teraz my oddajmy mu należną cześć i honor" - mówił Szczepański.

Pomnik miałby stanąć w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, na którego terenie we wrześniu 1944 r. toczyły się powstańcze walki z udziałem batalionu „Czata 49”, w którym dowódcą kompani „Motyl” był właśnie generał Ścibor-Rylski. 

Przedstawiciele fundacji dodali, że planują rozpoczęcie publicznej zbiórki pieniędzy.  Dokładne koszty powstania pomnika będą znane w ciągu kilku miesięcy. 

Wcześniej fundacja Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego organizowała zbiórkę środków na renowację rodzinnego grobu generała. Przed pogrzebem Zbigniewa Ścibor-Rylskiego Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że brakującą kwotę potrzebną do rozpoczęcia renowacji dołoży stołeczny ratusz.

Komentarz posłanki Pawłowicz

Pomysł wybudowania pomnika generałowi Ściborowi-Rylskiemu skomentowała posłanka Krystyna Pawłowicz na swoim Twitterze.

"Zbyt wiele kwiatów może pod tym pomnikiem nie być.." - napisała.

Gdy jej wypowiedź spotkała się z krytyką, argumentowała, że jej komentarz jest "bardzo delikatny, dla prawdy".

"Pisnąć nie wolno, bo pouczą cię zaraz „strażnicy dobrych zwyczajów”" - dodała Pawłowicz.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. "Motyl"

Generał Ścibor-Rylski urodził się w miejscowości Browki na Kresach Wschodnich. Szkołę wojskową ukończył w 1939 r. Po wybuchu wojny zyskał stopień podporucznika.  Brał udział w walkach z Niemcami pod Łęczną. Niedługo po tym podjął próbę przedarcia się do Rumunii, ale we wsi Krzywda dostał się do niewoli niemieckiej. W okupowanej Warszawie działał razem ze Związkiem Walki Zbrojnej, jako "Motyl" walczył w Armii Krajowej na Wołyniu przeciwko UPA.

W Powstaniu Warszawskim Zbigniew Ścibor-Rylski dowodził kompanią "Motyl", należącą do batalionu "Czata 49". Razem z kompanią przebijał się z Woli na Stare Miasto, później do Śródmieścia, Górny Czerniaków i na Mokotów. Brał też udział w nieudanym desancie na Plac Bankowy. Za zasługi został awansowany do stopnia kapitana, odznaczono go też Krzyżem Virtuti Militari.

Po wojnie Ścibor-Rylski zerwał z działalnością konspiracyjną, ale, będąc świadomym represji, jakie spotykają działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, przez wiele lat nie ujawniał swojego życiorysu. W PRL pracował m.in. w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych INCO.

Od 1990 r. Ścibor-Rylski pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich, był także jednym z inicjatorów Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004-2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (446)
Generał Ścibor-Rylski zbiórka na pomnik. Posłanka Pawłowicz: "Zbyt wiele kwiatów może pod tym pomnikiem nie być"
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 495 razy 475

  Podejrzewam że na grobie posłanki Pawłowicz będą królowały pokrzywy i perz.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 343 razy 327

  czy może ktoś mi wyjaśnić, dlaczego ta pisowska hołota talk lży i obrzuca właściwie jawnie gównem generała Ścibora-Rylskiego?

 • kedziorb71

  Oceniono 324 razy 314

  Żadko coś komentuję. Czy naprawdę nie ma sposobu by ta kobietę usunąć z życia publicznego. Można mieć różne poglądy polityczne, szanuję to, ale jad, chamstwo, nienawiść, agresja jaką ta Pani się wykazuje jest nieakceptowalna.

 • antonikarcz

  Oceniono 234 razy 226

  Na grób sałatki Pawłowicz to nawet pies nie nasika z obawy przed infekcją głupoty.

 • dawidb

  Oceniono 178 razy 174

  Myślę, że specjalnie dla Pawłowicz i PiS-u własnie będzie bardzo wiele :)

 • nessuno

  Oceniono 159 razy 155

  "Zbyt wiele kwiatów może pod tym pomnikiem nie być.." - napisała.

  Ty wredna i podła lafiryndo i pudernico. Jak giry wyciągniesz, to na twoim grobie żadnego kwiatka nikt normalny nie położy. tfu.

 • mcguirre

  Oceniono 143 razy 143

  Doktor Sztrosmajer miał powiedzenie delikatne o gołębicy ale Rene z Allo Allo mówił dosadnie i to bardzo pasuje do tej nieszczęsnej kobiety :) Tak czy inaczej to chory człowiek z ogromnymi kompleksami i świadomością, że gdyby nie jeden kulawy pan byłaby nikim. Takie są efekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX