Wisłostrada zamknięta na kilka dni przez wojsko. Nie przejdą nawet piesi. Ratusz: MON pozostał głuchy na nasze argumenty

Defilada wojskowa 15 sierpnia da się we znaki mieszkańcom już na kilka dni przed rozpoczęciem. Zamknięta Wisłostrada, kilkanaście nieprzejezdnych ulic i zakaz wstępu na mosty nawet dla pieszych - to czeka mieszkańców stolicy.

Nowa lokalizacja defilady była dość sporym zaskoczeniem. Wisłostrada to jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w stolicy.

Pokaz siły polskiej armii zamknie sześciopasmową arterię na dwa dni, na odcinku od mostów Grota-Roweckiego do Łazienkowskiego. Oprócz tego czasowo zamknięte będą same mosty (również dla pieszych i rowerzystów) oraz kilkanaście poprzecznych ulic, łączących się z Wisłostradą.

Trasa Wielkiej Defilady NiepodległościTrasa Wielkiej Defilady Niepodległości Metrowarszawa

Miejskie biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz polityki mobilności i transportu zorganizowały spotkanie, kiedy tylko dowiedziały się o planach Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Utrudnienia dotkną warszawiaków, ale też wszystkich gości, którzy przyjadą do stolicy, by podziwiać to wydarzenie. Znaczne ograniczenia w ruchu i parkowaniu, które wymusiły wojskowe obostrzenia, nie tylko zakorkują dojazdy na uroczystość, ale też znacząco skomplikują możliwość sprawnego dotarcia na paradę – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Z kolei Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza dodaje, że utrudnienia będą również poza strefą utrudnień. – Ludzie będą przemieszczać się w sposób niekontrolowany. Część z widzów przyjedzie własnymi autami, które będą parkować, gdzie się tylko da. To wszystko odbije się rykoszetem na całym układzie komunikacyjnym stolicy – przewiduje Demiańczuk.

- Ratusz zabiegał o to, żeby pozostać przy defiladzie w Alejach Ujazdowskich. – Organizatorzy pozostali głusi na nasze argumenty – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Ministerstwo: komentarze ratusza niezrozumiałe

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej. W przesłanym oświadczeniu możemy przeczytać: "Stołeczny ratusz wydał zgodę (decyzją z dnia 3 sierpnia br.) na organizację Wielkiej Defilady Niepodległości. Tym bardziej niezrozumiałe są komentarze Ratusza odnośnie nieuwzględnienia sugestii Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Biura Polityki Mobilności i Transportu dotyczące organizacji defilady".

Biuro prasowe ministerstwa twierdzi również, że w organizacji ruchu czy harmonogramie prób uwzględniono kilka uwag ratusza m.in.: zmieniono godzinę próby generalnej przed defiladą z godz. 3.00 w nocy na 6.00 rano. "Uwzględniono także uwagi dotyczące ogrodzenia jezdni. Dokonywano też innych modyfikacji zgodnie z roboczymi ustaleniami z przedstawicielami Miasta Stołecznego Warszawy" - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo poinformowało również, że Zarząd Dróg Miejskich nie zgodził się, aby na trasie defilady wywiesić banery nawiązujące do obchodów stulecia odzyskania Niepodległości.

Defilada wojskowa 15 sierpnia 2018 - utrudnienia

Pierwsze utrudnienia dla kierowców pojawią się w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wówczas odbędzie się próba uroczystości. Sama próba generalna potrwa od godz. 2.00 do 11.00, a ćwiczebny przemarsz rozpocznie się około godz. 6.00.

Od soboty 11 sierpnia od godz. 23.00 do niedzieli 12 sierpnia do godz. 11.00 oraz od wtorku 14 sierpnia od godz. 23.00 do środy 15 sierpnia do godz. 17.00 zamknięte dla ruchu będą ulice:

- Wisłostrada od mostu Grota-Roweckiego do ulicy Sanguszki. Jadący od Łomianek będą musieli skręcić na Trasę AK lub na most Grota-Roweckiego. Nie będzie możliwości zjazdu z trasy i mostu w kierunku centrum,

- Krasińskiego od ul. Czarnieckiego do Wisłostrady (z ul. Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku pl. Wilsona; zamknięte będą także przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ul. Krasińskiego z Wisłostradą),

- Krajewskiego od ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady,

- Wenedów od ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady (zamknięte także przejście dla pieszych i przejazdy rowerowe przez Wisłostradę na wysokości ul. Wenedów).

Utrudnienia związane z defiladąUtrudnienia związane z defiladą UM Warszawa

W niedzielę 11 sierpnia od godz. 2.00 do 11.00 oraz od wtorku 14 sierpnia od godz. 23.00 do środy 15 sierpnia do godz. 17.00 zamknięte dla ruchu będą ulice:

- Wisłostrada od ul. Sanguszki do ul. Łazienkowskiej (nie będzie można zjechać na Wisłostradę z mostów Śląsko-Dąbrowskiego, Poniatowskiego i Łazienkowskiego oraz Trasy Łazienkowskiej; a z ul. Czerniakowskiej będzie można pojechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most),

- Grodzka od al. Solidarności do Wisłostrady (15 sierpnia zamknięty będzie także parking pod mostem pomiędzy ulicami Grodzką i Nowy Zjazd),

- Czerniakowska (jezdnia w kierunku Wilanowa) ul. Łazienkowskiej do ul. Gagarina (zamknięte wloty ulic Łazienkowskiej, Szwoleżerów, 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosieleckiej i Hołówki oraz przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości ul. Łazienkowskiej),

- Sanguszki do ul. Zakroczymskiej do Wisłostrady; Boleść od ul. Bugaj do Wisłostrady (tylko 15 sierpnia); Mostowa od ul. Bugaj do ul. Freta (tylko 15 sierpnia); Wodna i Steinkellera; Nowy Zjazd od al. Solidarności do Wisłostrady; Karowa od ul. Browarnej do Wisłostrady (tylko 15 sierpnia); Lipowa od ul. Browarnej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie; Dobra od ul. Karowej do ul. Lipowej (tylko 15 sierpnia); Ludna od ul. Solec do Wisłostrady; Wilanowska od ul. Czerniakowskiej do Wisłostrady oraz Górnośląska od ul. Czerniakowskiej do Wisłostrady.

Święto Wojska Polskiego 2018 i defilada w Warszawie – zamknięte mosty

Dodatkowo od niedzieli 12 sierpnia od godz. 9.00 do czwartku 16 sierpnia do godz. 6.00 zamknięty dla ruchu będzie prawy pas jezdni Wisłostrady w kierunku Wilanowa na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Boleść. Zamknięte będą także chodnik i droga dla rowerów po stronie Multimedialnego Parku Fontann.

Od wtorku 14 sierpnia od godz. 23.00 do środy 15 sierpnia do godz. 17.00 zamknięte będą ulice Wiślana i Gęsta od ul. Browarnej do ul. Dobrej. Ponadto w dniach 12 i 15 sierpnia w godz. 13.20-14.00 zostanie całkowicie wstrzymany ruch na mostach Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim.

W niedzielę 12 sierpnia w godz. 3.00-11.00 oraz w środę 15 sierpnia w godz. 8.00-15.00 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego. Z kolei 15 sierpnia zamknięte dla pieszych i rowerzystów będą: w godz. 11.00-15.00 most Śląsko-Dąbrowski; w godz. 15.00-16.00 most Świętokrzyski i ul. Wybrzeże Szczecińskie od mostu do ul. Siwca.

W trakcie trwania uroczystości policja i służby państwowe mogą zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Defilada wojskowa - trasa i program

W tym roku defilada odbędzie się na Wisłostradzie. Wystartuje o godzinie 13 od strony ulicy Sanguszki. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów zakończy się na wysokości ulicy Karowej. Z kolei przy parku fontann będzie przemawiał między innymi Prezydent Andrzej Duda.

Wisłostradą przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów oraz przejedzie blisko 200 pojazdów wojskowych.

Dzięki niemu żołnierze zdalnie zniszczą czołg przeciwnika. Nowy dron polskiego producenta

Więcej o:
Komentarze (120)
Defilada wojskowa na Wisłostradzie. Ratusz krytykuje MON za zmianę lokalizacji. ?To odbije się rykoszetem na całym układzie komunikacyjnym?
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 80 razy 76

  Ale draniom z kierownictwa MON nie chciało się przyjść na pogrzeb generała Ścibor-Rylskiego? A teraz będą pieprzyć o wojsku, honorze, historii itp... Obrzydliwe.

 • agnrodis

  Oceniono 68 razy 54

  PiS zakorkuje Warszawe swoja parada, a o problemy komunikacyjne beda oskarzac Gronkiewicz-Waltz..... i jeszcz beda twierdzic, ze Jaki na pewno zrobilby wszytko lepiej.... tacy to sa hypokryci.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 56 razy 40

  Najważniejsze że wolska armia rośnie w siłę. Będą back hawki pilotowane przez harcerzyków z WOT. Wisłą przepłynie lotniskowiec, którego Antoś kupił okazyjnie za jednego dolca. Jest cudnie!

 • wagadudu

  Oceniono 51 razy 39

  Zesrał się goły... Potęga polskiej armii... LOL... Cała armia zmieści się na Wisłostradzie...

 • ymiatacz

  Oceniono 40 razy 32

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że coraz bliżej nam do standardów rosyjskich?
  Podczas defilady mają być pokazane, nasze nowe nabytki, samoloty dla Vipów, koszt około 2,5 mld, porównywalny do budowy 65 km autostrad. Bezpieczeństwo kilkudziesięciu osób jest ważniejsze niż milionów kierowców, poruszających się samochodami każdego dnia. Takie tanie państwo nam PIS urządziło.

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 34 razy 30

  "...To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. ...". W ramach defilady to jeszcze powinni nieść tekturowe modele okrętów wojennych, które nasza marynarka być może będzie miała w przyszłości.

 • agnrodis

  Oceniono 37 razy 29

  Potege polskiej armii zademonstruja szeregi WOT paradujace ze scyzorykami? A, Antek bedzie sie przygladl temu cyrkowi z satysfakcja dobrze wykonanej roboty dla Kremla.

 • lucek10

  Oceniono 36 razy 26

  Taki dzień Wojska Polskiego z defiladą to przeżytek z czasów komuny. A pisiory za nią tęsknią.

 • niknejm

  Oceniono 31 razy 23

  Wszyscy pisali, że będzie masakra, tylko PiSowskie płatne szuje bagatelizowały. Teraz rzeczone szuje spuszczą końce w wodę i schowają się pod omszały kamień, żeby dodatkowo nie wpieniać ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX