Prezydent Warszawy o "lex deweloper": To makabra. Będzie nacisk deweloperów

Hanna Gronkiewicz-Waltz w radiu TOK FM odniosła się do specustawy pozwalającej obchodzić plany zagospodarowania przestrzennego.

Prezydent Warszawy przyznała, że przyjęta niedawno przez Sejm ustawa, potocznie nazywana „lex deweloper” to „makabra”.

- Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, trzeba mieć tylko lokalizację inwestycji. Nieważne czy jest się właścicielem działki, czy nie. Rada Miasta wniosek będzie musiała rozpatrzyć. Będzie nacisk deweloperów – oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że nie przekonują jej argumenty rządu, który twierdzi, że ustawa przyspieszy budowę mieszkań komunalnych. W ocenie Prezydent Warszawy, przy okazji ze specustawy chętnie będą korzystać deweloperzy.

Mieszkańcy boją się o skwery

W stolicy prawie 40 procent obszaru pokryte jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To dokument, który bardzo rygorystycznie określa, co w danym miejscu można budować. Przyjęta przez Sejm ustawa umożliwia inwestorom uzyskanie pozwolenia na budowę nawet w miejscu, w którym wspomniany plan obowiązuje.

W stolicy w ostatnich latach nie brak przykładów, gdzie mieszkańcy zacięcie walczyli o uchwalenie planu, co pozwalało na przykład zablokować budowę apartamentowca w miejsce parku.

W stolicy ostatnio było kilka głośnych protestów przed zabudową rekreacyjnych działek. Chodzi między innymi o Park Olszyna, skwer przy urzędzie dzielnicy Śródmieście, skwer przy Oleandrów (Oleandrów, Polna, Marszałkowska), Plac Wielkiej Przygody (Stokłosy), Górki Służewieckie (okolice Noskowskiego, Sonaty i Mozarta), skwer przy Baśniowej, skwer Wandy Lurie, skwer 1 Dyw. Grenadierów (rejon al. Stanów Zjednoczonych, Grenadierów), Żoliborz Południowy (rejon Krasińskiego i Przasnyskiej).

Wielka płyta się sypie? Nic bardziej mylnego. Nie tylko ma się dobrze, ale jeszcze na niej zarobisz!

Więcej o:
Komentarze (29)
Prezydent Warszawy o "lex deweloper": To makabra. Będzie nacisk deweloperów
Zaloguj się
 • b.szrama

  Oceniono 14 razy 10

  Ustawa to "ustawka",felerny bubel prawny pozwalający na niegraniczony przepływ gotówki "pod stołem*. Ot wiadomo dlaczego nasyła bolszewia pissuarowa pod ten artykuł bandę trolli. Parodia prawa.

 • aron2004

  Oceniono 8 razy 4

  Przenieść stolicę do Łodzi. Nie będzie korków, nie będzie słoików, nie będzie biurowców, nie będzie developerów.

 • awm10

  Oceniono 3 razy 3

  Capi mi to Srebrną i nie tylko.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 4 razy 2

  Jak już wybudują bloki, domy, pawilony handlowe, osiedla i biurowce wszędzie gdzie się da to kto te mieszkania kupi? Potencjalny klient jak zobaczy lokalizację to zwątpi w poczucie piękna i estetyki i ucieknie,

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  A za kilka lat placz że wybudowane osiedle widmo, dom bez dojazdu etc. I winne miasto.

 • pcat

  Oceniono 18 razy 0

  Nie dawać deweloperom! Dawać 130 letnim dziadkom z Karaibów co napisali list, że to ich.

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy -1

  niedobrze... a kiedys czekali z kopertami w zebach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX