W tym grobie spocznie generał Ścibor-Rylski. Nagrobek w opłakanym stanie. Będzie renowacja?

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zostanie pochowany na warszawskich Powązkach. Spocznie obok swojej żony Zofii Rapp-Kochańskiej. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zaapelowała o wsparcie zbiórki pieniędzy na renowację grobu, który jest w opłakanym stanie.

Na razie nie jest znana data pogrzebu generała. Wiadomo, że zgodnie z jego wolą ciało ma być skremowane, a uroczystości pogrzebowe odbędą się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej.

- Urna z prochami generała spocznie w grobie na warszawskich Powązkach. Jest tam pochowana żona generała, wielka bohaterka narodowa i as wywiadu Amii Krajowej, Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, ps. Marie Springer – mówi Monika Sarnecka z fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Starają się o renowację

Niestety zabytkowy grób jest w opłakanym stanie. Na rozpadającej się tumbie wykonanej z piaskowca, leżą fragmenty połamanych kolumn. Niestety nie ma zdjęć prezentujących grób przed znaczącymi zniszczeniami. Być może połamane kolumny to efekt wojny.

Całość konstrukcji rozpada się i jest pokryta zielonym nalotem. Nieczytelne są również tablice z inskrypcjami i nazwiskami pochowanych osób.

O renowacji grobu mówi się od dłuższego czasu. Sprawa ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Wtedy przy udziale powstańców powstała fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Inicjatorem są: Rafał Szczepański, przedsiębiorca i społecznik, Związek Powstańców Warszawskich oraz spółka BBI Development.

Gruntowną renowację oszacowano na blisko 80 tysięcy złotych. Pieniądze są zbierane od dwóch miesięcy za pośrednictwem strony polakpomaga.pl.

Jak ustalił serwis Metrowarszawa.pl kilka dni przed śmiercią generała, odbyło się spotkanie przedstawicieli fundacji z dyrekcją Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapadła decyzja, że muzeum wesprze finansowo renowację. Jednak to nadal nie wystarcza.

Śmierć generała być może wpłynie na sytuację. - Zobaczymy jak to się rozwinie. Jesteśmy w kontakcie z różnymi osobami. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Zgodnie z wolą i udzielonym pełnomocnictwem przez generała, nasza fundacja jest upoważniona do działań w sprawie renowacji grobowca – precyzuje Sarnecka.

63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i padało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Więcej o:
Komentarze (139)
W tym grobie spocznie generał Ścibor-Rylski. Nagrobek w opłakanym stanie. Będzie renowacja?
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 69 razy 31

  I co Warszawiacy. Cześć i chwała bohaterom?
  Wstyd że tak pamiętacie o grobach.

 • guru133

  Oceniono 27 razy 13

  Bo to tylko powstaniec i bohater nie akceptujący PiSlamu. Gdyby to był Kaczyński, to PiSlam już by budował Mauzoleum.

 • orinus

  Oceniono 23 razy 13

  Złamana kolumna to symbol przerwanego życia! Takie symbole często spotykamy na Powązkach. To nie musi być efekt zaniedbania.

 • ukos

  Oceniono 40 razy 12

  Hejterskie bydło używa sobie na zmarłym w wieku 102 lat bohaterze, przez ostatnie lata utrzymującym się przy życiu resztką sił. Łatwo było tę sytuację przewidzieć, szkoda, że redakcja w ogóle dopuściła komentarze. Zamiast tego dolała oliwy do podłego, smrodliwego ognia posługując się w tytule żenującą polszyzną (? chyba wolszczyzną).

 • gacek1947

  Oceniono 26 razy 12

  A czy nasz największy autorytet od cenzurowania kultury i gloryfikowania wszystkiego, co z AK - czyli premier techniczny z tabletu gliński - nie mógłby znaleźć środków na odnowę grobu cyt. "wielkiej bohaterki narodowej i asa wywiadu AK"? Pada zbyt wiele pustych słów, a czyny są pełne nienawiści...

 • bamapo

  Oceniono 26 razy 10

  Pislamskie kibolskie bojówki wszędzie wrzeszczą cześć i chwała bohaterom ale zapewne nikt z tego środowiska nie da złamanego grosza na renowację.

 • nitro2012

  Oceniono 19 razy 9

  pisowskie śmieci przyszły na forum i opluwają Pana generała
  dla nich nie ma żadnych świętości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX