Kolejarze szykują się do przebudowy PKP Powiśle. Wytną wszystkie drzewa wzdłuż stacji?

Wielkimi krokami zbliża się remont linii średnicowej, w tym stacji PKP Powiśle. Okoliczni mieszkańcy są zaniepokojeni. Boją się, że kolejarze wytną drzewa wzdłuż stacji.

O sprawie poinformował serwis Tvnwarszawa.pl. Obawa mieszkańców wynika z tego, że zgodnie z prawem zarządca kolejowej infrastruktury może usunąć drzewa, które znajdują się do 15 metrów w osi torowiska.

Roślinność w rejonie stacji Warszawa Powiśe jest wyjątkowo bujna.

Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK przyznaje, że wraz z przygotowaniem projektu budowlanego ma być wykonana „szczegółowa analiza i ewidencja wszystkich drzew znajdujących się w pasie kolejowym”.

Projekt budowlany przebudowy linii średnicowej ma być znany na wiosnę 2019 roku. - Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, czy konieczne będzie usunięcie jakichkolwiek drzew, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów pociągów oraz wpływać na kursowanie składów – precyzuje Janus.

Modernizacja linii średnicowej

Prace przy modernizacji linii mają ruszyć w 2020 roku i potrwają trzy lata. W ramach inwestycji zostaną wybudowane nowoczesne przystanki Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle.

Zmodernizowana zostanie również stacja Warszawa Wschodnia, gdzie m.in. powstaną nowe zadaszenia peronów i przebudowane zostaną przejścia podziemne. Zmodernizowane będą tory dalekobieżne i podmiejskie oraz most nad Wisłą i obiekty na linii od Warszawy Zachodniej do Warszawy Wschodniej.

Panorama Warszawy za kilka lat na animowanej grafice! Warszawski Manhattan robi wrażenie

Więcej o:
Komentarze (20)
Kolejarze szykują się do przebudowy PKP Powiśle. Wytną wszystkie drzewa wzdłuż stacji?
Zaloguj się
 • Piotr Q

  Oceniono 14 razy 12

  Zostawcie ta zieleń w spokoju. Ona jest potrzebna i wycisza hałasy kolejki. Już teraz w okolicy wiele drzew na czerwoną kropkę. Czy to właśnie te do wywalenia???

 • cameel.m

  Oceniono 8 razy 6

  U mnie w mieście się nie cackali. W samym centrum miasta wycięli ponad 100 letnie zdrowe lipy, rosnące u podnóża kilkumetrowego nasypu. Drzewa w żaden sposób nie zagrażały linii kolejowej - nawet nie jest zelektryfikowana. Zostawili ohydne kikuty metr nad ziemią szpecą i dewastując krajobraz. A mają pozwolenie na wycięcie 50 tys. drzew (tak 50) w moim powiecie.

 • log74

  Oceniono 6 razy 4

  Przepis nakazujący usuwanie drzewa w odległości 15 m od toru pochodzi z czasów parowozów i służył bezpieczeństwu przeciwpożarowemu. Przez długi czas nikt o tym przepisie nawet nie pamiętał, aż kilka lat temu ktoś go odgrzebał i zaczeło się karczowanie wszystkiego co żywe. Nieważne czy zagraża sieci trakcyjnej czy rośnie spokojnie poniżej nasypu. 15 metrów to 15 metrów. W całej Polsce usuwa się stare piękne drzewa, często już wkomponowane w krajobraz, architekturę dworców . Byle ciąć, byle w papierach był porządek.

 • ula53

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko zabetonowac,wyciac ...matoly popi.......e nie stac na kolej podziemna ? ! To siedzcie na dupie !

 • Halinus F.

  Oceniono 1 raz 1

  Na Wschodnim to potrzeba przede wszystkim jakiegokolwiek urządzenia, aby ułatwić wniesienie walizki na perony....Obecnie to horror..a bagażowych nie widać.

 • xsawer

  0

  Zostanie zlecona analiza "Wpływ cienia rzucanego przez drzewa na punktualność pociągów."

 • milorex10

  Oceniono 8 razy -2

  Część z tych drzew jest niebezpiecznie wybujała, potężne konary są bardzo blisko trakcji kolejowej i peronów. Przy porywistym wietrze i burzy stanowią potężne zagrożenie dla oczekujących i dla kolei. Są to przede wszystkim łamliwe topole. Dla bezpieczeństwa należy wyciąć i posadzić coś, co będzie zielone, ale nie za wysokie i bezpieczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX