Salmonella w Green Caffe Nero. Narażonych na zatrucie 7000 osób. Dokumentacja trafiła do prokuratury

Salmonella w Green Caffe Nero. Sanepid zakończył postępowanie w sprawie zatruć w sieci kawiarni Green Caffe Nero. Narażonych na zatrucie było 7000 osób, z czego na salmonellozę zachorowały 162 osoby.

O zakończeniu postępowania poinformowała Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

– Do 9 lipca zgłoszono 162 przypadki zachorowań o etiologii samonellozowej. Liczbę osób narażonych oceniono na 7000, tyle wynosiła liczba sprzedanych porcji ciast – mówi rzeczniczka.

Nie tylko Green Caffe Nero w Warszawie?

Spośród wszystkich chorych do szpitala trafiło 49 osób, w tym sześcioro dzieci. Wśród zakażonych było również 22 pracowników sieci kawiarni.

Najwięcej zachorowań było z terenu Warszawy. Pojedyncze przypadki odnotowano w Krakowie, Wrocławiu, Ożarowie Mazowieckim i Legionowie.

Salmonella w Green Cafe Nero - trzy ciasta

Do pierwszych zachorowań doszło na początku czerwca. Okazało się, że bakteria salmonelli była obecna w trzech rodzajach ciast: chałwowym, torcie bezowym oraz w cieście tzw. „zielony mech”.

Podczas kontroli w zakładzie produkującym ciasta wykryto uchybienia w przechowywaniu składników. Podobnie jak w poszczególnych kawiarniach sieci Green Caffe Nero, gdzie ciasta były przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze.

Przedstawiciele sieci kawiarni już w trakcie kontroli sanepidu na bieżąco dokonywali zmian sposobu przechowywania ciast.

Dokumentację z postępowania kontrolnego sanepidu przekazano do żoliborskiej prokuratury. Śledcze prowadzą śledztwo w sprawie zatruć.

Jesteś jedną z poszkodowanych osób i otrzymałeś już rekompensatę od Green Caffe nero? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Komentarze (11)
Salmonella w Green Caffe Nero. Sanepid: Narażonych na zatrucie 7000 osób. Dokumentacja trafiła do prokuratury
Zaloguj się
 • Jacek Goliatowski

  Oceniono 27 razy 13

  Wciąż wydaje mi się podejrzane, że we wcześniejszych latach, pomimo upałów i takiego samego sposobu przechowywania ciast, do zatruć nie dochodziło, a w tym sezonie nagle pojawiło się tyle przypadków. Mówiąc wprost - czyżby ktoś postanowił wyeliminować Green Caffe Nero z rynku?

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 13 razy 7

  Jak ktoś w szczycie letniego sezonu zamawia sobie ciasto o nazwie zielony mech to sam się prosi...

 • Pawel Malarecki

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda. To byly bardzo dobre ciasta i fajna siec. Po tym raczej juz nie wstana.

 • anetagwiazda

  0

  350 ero odszkodowania hahahah, za tydzień pobytu w szpitalu. To się nadaje do tv.

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 2 razy 0

  W zasadzie obyło się bez konsekwencji. I to jest najgorsze. Sprawa przycichnie i będzie tak samo. A konsumenci to akceptuja. Gó...zjady.

 • klm747

  Oceniono 21 razy -7

  Czy brak lodówek to ze skąpstwa i chciwości, czy to zemsta za 1968 rok?

 • donatienfrancois

  Oceniono 22 razy -14

  Sam wygląd tego przybytku mnie odrzuca. Nigdy bym tam nie wszedł.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 40 razy -24

  Szkoda że nie w sojowym latte wtedy by wybiło większość tęczowych hipsteriady i roweroterrorystów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX