Upamiętnią czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. Chcą postawić mu tablicę w centrum Warszawy

Tablica upamiętniająca Augusta A. O'Browna ps. Ali'ego, zostanie umieszczona na pl. Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ali był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Nigeryjczyk August Agbola O’Brown, ps. „Ali”, był najprawdopodobniej jedynym czarnoskórym uczestnikiem walk o wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Działał jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej.

Walczył w batalionie "Iwo"

Jego postać opisał dr Zbigniew Osiatyński w książce "Afryka w Warszawie". Historyk pisał, że O'Brown "walczył w batalionie ‘Iwo" na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej

Nie wiadomo jednak, co stało się z nim zaraz po upadku powstania. Losy O’Browna od lat bada m.in. Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział Nigeryjczyka w Powstaniu Warszawskim potwierdził m.in. Jan Radecki ps. „Czarny”, który w sierpniu 1944 roku walczył z nim bark w bark.

Tablica dla Alego

Pomysłodawcy tablicy chcą, aby tablica została ustawiona na skwerze Hoovera, w pobliżu klubu muzycznego Akwarium. Fundacja Wolność i Pokój prosi o wsparcie inicjatywy. Wpłaty można dokonywać na konto Fundacji Wolność i Pokój 14 1240 6175 1111 0010 3789 4118 z dopiskiem "Ali".

Pomysł upamiętnienia w ten sposób czarnoskórego powstańca popierają m.in. muzycy jazzowi, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i IPN.

Co sądzisz na temat upamiętnienia czarnoskórego powstańca? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o:
Komentarze (42)
Upamiętnią czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. Chcą postawić mu tablicę w centrum Warszawy
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 13 razy 13

  Bardzo fajna inicjatywa, tylko lokalizacja niezbyt szczęśliwie wymyślona. Batalion Iwo, w którym walczył Ali, działał w zupełnie innym rejonie Warszawy.
  Pzdr

 • bmarten

  Oceniono 12 razy 12

  Wystarczy przestać pisać, że był "czarny", a zamiast tego podkreślać, że był aż z afrykańskiej Nigerii i oddał swe siły Powstaniu w Warszawie. Wtedy tablica będzie bardziej racjonalna.

 • rw1270

  Oceniono 7 razy 7

  Tym wszystkim tak strasznie "zatroskanym" o sprawiedliwosc, ze jak to mozna tablice powiesic za to, ze czarny: przyjechal czlowiek z obcego kraju i zastala go wojna. Mogl uciec, jak reszta, ale zostal. Nawet chwycil za bron i walczyl za nasz kraj. Nie musial. My sie wszyscy prezymy w dumie, bo czolgisci Maczka w Belgii, czy lotnicy w Anglii, mamy pomnik na Monte Cassino i wszystkim naokolo ciagle o tym przypominamy, nawet jesli to Monte Cassino juz nie mialo znaczenia, bo linia obrony sie zalamala wczesniej w miejscu, gdzie mogly przejechac dywizje pancerne. Ale to przeciez nieistotne - Polacy walczyli i teraz my chcemy dla nich tablic i pomnikow, walczymy o pamiec wsrod innych. W dodatku, gdziekolwiek byli, walczyli z mysla o oslabieniu wroga, ktory niszczyl ich (nasz) kraj. Zwykla przyzwoitosc nakazuje upamietnic czlowieka z przyslowiowego "konca swiata", ktory walczyl dla nas, a wcale nie musial. No ale przeciez to "asfalt"... Jak takiemu tablica, toz to obraza boska, najpierw zajmijmy sie pomnikiem Prezydenta Tysiaclecia na kazdym osiedlu.

 • wojtem

  Oceniono 6 razy 6

  Dzielny Murzyn! Tablica sie nalezy

 • zenekciec

  Oceniono 10 razy 6

  Niezlomni i wykleci nam sie zagotuja ........

 • beton44

  Oceniono 7 razy 5

  Bark w bark... Ach ci absolwenci chederów - jednak niuansów obcego języka nie rozumieją...

 • 11/11 PL Kaisers

  Oceniono 4 razy 4

  Ten odważny człowiek jest pochowany w Anglii. Jedynie Ruch 11 Listopada opiekuje się jego grobem. Pamiętamy o bohaterach walczących za Polskę.

 • green_is_bad

  Oceniono 8 razy 4

  Rewelacyjnie walczył w kanałach....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX