Średniowieczny skarb odnaleziony. Ozdabiał domowy ogródek

Niecodzienne znalezisko w podwarszawskim Lesznie. W przydomowym ogródku policja trafiła na pochodzącą z X wieku kropielnicę z najstarszego na Mazowszu kościoła.

Ważący prawie tonę element leżał sobie spokojnie pośród innych głazów i roślinek w przydomowym ogródku. Właściciel tłumaczył policjantom, że kropielnica była w ogródku jeszcze zanim kupił dom. Nie miał świadomości, że to zabytkowy przedmiot.

Kropielnica jest wykonana z różowego granitu z charakterystycznym wgłębieniem. Według historyków może pochodzić z X wieku i była elementem wystroju najstarszego na Mazowszu kościoła św. Wojciecha.

Artefakt został przekazany do Muzeum Ziemi Błońskiej.

Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub w jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Zeszliśmy 3 metry pod Stare Miasto. Zobacz film!

Więcej o:
Komentarze (85)
Średniowieczny skarb odnaleziony. Ozdabiał domowy ogródek
Zaloguj się
 • hans_gl

  Oceniono 103 razy 101

  Czy ktoś może wytłumaczyć mi to niecodzienne prawo? To może zamiast kupować damę z łasiczką należało ją po prostu zabrac...

 • Grzegorz Siudut

  Oceniono 99 razy 87

  Nie rozumiem czyli co policja ukradła właścicielowi te kropielnice z ogródka i jeszcze go straszyła. Facet natychmiast powinien składac sprawę o zwrot majątku i odszkodowanie. Ta kropielnica to jego własność

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 82 razy 78

  1. Po pierwsze już widzę, jak policjanci znaleźli tak sami z siebie. Szedł dzielnicowy i rozpoznał...
  2. Jakim prawem temu człowiekowi to zabrali? Ja bym nie oddał i niech mi przed sądem udowodnią, że to nie moje. Może mój praprapradziad tę kropielnicę wykonał, proboszcz mu nie zapłacił umówionych 3 dukatów (czy tam groszy praskich) więc pradziad zabrał do czasu uregulowania należności?

 • ginztonickiem

  Oceniono 75 razy 73

  W przydomowym ogródku policja trafiła na... Potknęli się o nią? Podczas grylla ktoś rozpoznał zabytek? W policji pracują archeolodzy tropiący?

 • faktami_w_morde

  Oceniono 73 razy 71

  Co to znaczy, że sobie wzięli. Zapłacić temu człowiekowi. Ktoś tu się wypowiedział że za Damę z Łasiczką trzeba było płacić bogaczom. Słuszna uwaga. Acha, to jak ktoś nie tak majętny jak książęta i wiadomo że procesować się nie będzie bo go nie stać, to państwo może sobie wziąć?

 • lipaca

  Oceniono 61 razy 51

  Ciekawe, kto poznal, ze to kropielnica, bo wlasciciel nic o tym nie wiedzial. Jak zwykle ktos uprzejmy doniosl. Coz, czasy Podpierd.alaczy i Sqrwysnow.

 • 12345a65

  Oceniono 41 razy 39

  Dziennikarz mógłby się bardzie j postarać: co to znaczy "odnaleźli"? po czym poznali, że kamień jest z danego miejsca?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 38 razy 38

  Czyli przyszli i zayebali, to ktoś miał takie widzimisie?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX