24 chorych, w tym 16 osób w szpitalu. Wszyscy zatruli się ciastem ze znanej kawiarni

Klienci Green Caffe Nero poinformowali o poważnych dolegliwościach po wizycie w kawiarni. Inspekcja sanitarna poinformowała o 24 chorych, z tego 16 osób trafiło do szpitala. Diagnoza? Salmonella.

O zatruciach klientów sieci kawiarni Green Caffe Nero informowaliśmy w poniedziałek rano. Nawet kilkanaście osób mogło zatruć się ciastem podawanym w różnych lokalizacjach kawiarni w Warszawie. Ciasta już zostały wycofane ze sprzedaży, a sprawą zajęła się inspekcja sanitarna.

Salmonella w Green Caffe Nero

Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie poinformowała nas po południu, że inspekcja sanitarna prowadzi dochodzenie w sprawie zbiorowego zatrucia, do którego doszło między 28 a 31 maja

Nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem - chałwowe, tort bezowy i ciasto "zielony mech" - mówi Narożniak w rozmowie z Metrowarszawa.pl.

Dodaje, że pierwsze objawy choroby pojawiały się u pacjentów już kilka godzin po spożyciu ciasta

Z aktualnych danych wynika, że dolegliwości dotknęły 24 osoby, a aż 16 z nich musiało trafić do szpitala. Wśród hospitalizowanych znajduje się również jedno dziecko. We wszystkich przypadkach stwierdzono salmonellozę, czyli chorobę wywołaną bakterią salmonelli

Ciasta  wycofane z Green Caffe Nero

Joanna Narożniak z WSSE w Warszawie mówi, że przedstawiciele inspekcji sanitarnej natychmiast podjęli działania mające na celu powstrzymanie szerzenia się zakażenia. W niedzielę, 1 maja, skontrolowano pięć lokalizacji kawiarni, które wskazali poszkodowani, w tym również zakład produkcyjny. 

Podczas kontroli we wszystkich czterech skontrolowanych kawiarniach stwierdzono, że produkty były przechowywane w niewłaściwej temperaturze - mówi Narożniak. 

Dodaje, że na sieć nałożono grzywnę - łącznie 2,5 tys. złotych. 

W sprawie nadal prowadzone jest dochodzenie. Właściciel sieci kawiarni Green Caffe Nero, zgodnie z zaleceniem Inspektoratu, wycofał ze sprzedaży we wszystkich punktach sieci podejrzane partie ciast z kremem oraz kanapek. 

Miałeś podobne doświadczenie w warszawskiej restauracji lub kawiarni? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Gdzie wypijesz najlepszą kawę w Warszawie? Sprawdzamy stołeczne kawiarnie z Mateuszem Kubikiem [RANKING]

Więcej o:
Komentarze (60)
Green Caffe Nero salmonella. Znaleziono salmonellę w cieście Green Caffe Nero
Zaloguj się
 • Eva Polenicka

  Oceniono 83 razy 79

  2,5 tys złotych kary? No żart chyba. Tak, to oni nigdy nie nauczą się porządku. 25 tys od każdej zarażonej osoby! Kara powinna być nieuchronna i dotkliwa!

 • bene_gesserit

  Oceniono 35 razy 33

  Otwarte displeje. Cud, że zakażenie zdarzyło się dopiero teraz.
  Bywam w tej sieciówce, ale nigdy nie odważyłam się jeść ani ciast, ani kanapek - właśnie dlatego, że nie stały w lodówkach i że każdy mógł nad nimi kichnąć albo kaszlnąć, fuj.
  (Poza tym muzyka jest potwornie głośno i, mimo próśb, nie ściszają. Trudno usłyszeć własne myśli, co dopiero rozmówcę. Dlatego wybieram ogródki, tam nie wyje.)

 • miaukota

  Oceniono 43 razy 33

  "Zielony mech" jako nazwa dla ciasta. I nie wzbudziło to niczyjej czujności ? ;)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 30 razy 28

  Poszkodowani mogą wytoczyć sprawy z powództwa cywilnego i ja bym tak zrobił.

 • stara_lampucera

  Oceniono 27 razy 27

  Niezwykle dotkliwa kara... 2,5 tys to może być dzienny utarg jednej z kawiarni tej sieci. Żart jakiś.

 • e.olsen

  Oceniono 28 razy 26

  > Dodaje, że na sieć nałożono grzywnę - łącznie 2,5 tys. złotych.

  Po takiej srogiej grzywnie sieć już się nie podniesie... Dla SANEPIDU nie ma zmiłuj się...

 • rossignols

  Oceniono 25 razy 25

  2,5 tys. to powinna otrzymac każdy z tych osób za dolegliwości. co najmniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX