Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie. "Co pan pie***li. Z policji pan jest?"

10 metrów może uratować komuś życie. Chodzi o parkowanie w pobliżu przejść dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich postanowił przypomnieć o tym warszawiakom.

Zarząd Dróg Miejskich stworzył spot, który ma uświadomić warszawiakom, jak istotna jest prawidłowa odległość zaparkowanego samochodu od przejścia dla pieszych. 

Premiera pełnej wersji filmu odbędzie się za tydzień, ale już teraz można zobaczyć jego zapowiedź. 

250 śmiertelnych przypadków na przejściach

Jeden z podpunktów art. 49 Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że "parkowanie na drodze dwukierunkowej przy przejściu dla pieszych w odległości mniejszej niż 10 metrów jest zabronione".

Niestety, wiele osób o tym zapomina lub po prostu ignoruje. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich nieprzestrzeganie tej zasady bardzo często prowadzi do tragedii. Z danych przedstawionych przez stołeczny ratusz w ciągu poprzednich 5 lat na przejściach w Warszawie zginęło 250 osób, z czego 30 to dzieci

Przyczyną wielu z nich była zła widoczność na przejściu. Możliwe, że gdyby kierowcy zastosowali się do zasady "10 metrów", tych przypadków byłoby mniej.

10 metrów może uratować życie

Nowa kampania społeczna "10 metrów" Zarządu Dróg Miejskich ma za zadanie uświadomić warszawiakom jak ważne jest przestrzeganie tego przepisu. 

Przy warszawskich przejściach dla pieszych zainstalowano ukryte kamery oraz specjalny ekran multimedialny. To właśnie za jego pośrednictwem Grzegorz Pawlak, aktor i lektor, który również wziął udział w projekcie, rozmawiał z łamiącymi przepisy mieszkańcami stolicy. 

Pytał ich, czy znają zasadę "10 metrów" i dlaczego jej nie przestrzegają. 

- ... bo nie ma czasu, ... bo nie było miejsca, ... bo nie wiedziałem - wymieniają bohaterowie nowego spotu wyprodukowanego przez ZDM. 

Reakcje warszawiaków były naprawdę różne. Jedni wyglądali na speszonych i przestraszonych, inni reagowali agresją. 

Co pan pie***li. Z policji pan jest? - mówi jeden z zaczepionych na ulicy mężczyzn.

Cały spot przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich będzie można obejrzeć już w następny poniedziałek, 11 czerwca

Byłeś świadkiem absurdalnego parkowania w Warszawie lub jej okolicy? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (175)
Parkowanie przy przejściu na pieszych. ZDM przypomina o 10 metrach od przejścia
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 145 razy 131

  "Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? "

  A można nie wiedzieć mając prawo jazdy?

 • ltte

  Oceniono 98 razy 92

  Wszyscy to wiedzą. Nie tylko o tej zasadzie, ale i o innych zasadach przy parkowaniu.
  Wszyscy wiedzą, z wyjątkiem straży miejskiej i policji ;-)

 • xynat

  Oceniono 90 razy 82

  A straż miejska w tym czasie wlepia mandaty babinkom handlującym czosnkiem i pietruszką.

 • 2jack

  Oceniono 72 razy 70

  miasto / kraj, ludzi inteligentnych inaczej...
  Gdyby takie parkowanie kosztowało mandat 1000 PLN + holowanie , szybko by sie nauczyli przepisów drogowych.

 • convalariamaia

  Oceniono 60 razy 58

  Ja wiem, ale kierowca wielkiego terenowego samochodu, który codziennie parkuje na styku pasów przed szkołą brytyjską na Limanowskiego w Warszawie - ewidentnie nie wie, albo ma to w d... I jak nie ma tam Pana, który przeprowadza dzieci to jest gra w ruletkę, albo jakieś dziecko wybiegnie zza tego samochodu albo nie ...

 • specoolant

  Oceniono 59 razy 47

  W normalnych krajach maluje się krawężniki na żółto w miejscach gdzie nie wolno parkować żeby kierowcy nie musieli nosić taśmy mierniczej i odmierzać 10 metrów.

 • fafarafafafa

  Oceniono 48 razy 44

  Niestety, bez radykalnej zmiany mentalności policji i straszy miejskiej, nic się tu nie zmieni. Podobnie jak z parkującymi po trawnikach, na skrzyżowaniach, jeżdżącymi po powierzchniach wyłączonych z ruchu, zakłócającymi ruch przez przejeżdżanie przez linie ciągłe itd. Same filmy "edukacyjne" nic nie dadzą. Trzeba _skutecznej_ represji.
  Np. postawić kamerę na Armii Ludowej pomiędzy Al. Niepodległości i Waryńskiego, i wszystkich zarejestrowanych na przejeżdżaniu "w lewo" zapraszać na Waliców.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 68 razy 44

  Całe 10 m przed przejściem z każdej strony powinny zajmować stojaki rowerowe. Wszyscy skorzystają. Widoczność jest, a żadne auto nie stanie i nie zasłoni dzieciaka wychodzącego na przejście. Dla kierowców: to nie jest zabieranie miejsc postojowych, tam i tak stawać nie można!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX