Andrzej Duda podpisał ustawę o gigantycznym lotnisku PiS w Baranowie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta. A 17 czerwca - referendum w sprawie budowy lotniska w Baranowie.

W ubiegłym roku rząd PiS poinformował, że Centralny Port Komunikacyjny, czyli gigantyczne lotnisko i dworzec kolejowy, powstaną w Baranowie, 40 kilometrów od Warszawy.

Cicha gmina, która słynęła do tej pory ze Święta Szarlotki, ma stać się wielkim centrum przesiadkowym, które ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Do końca 2027 roku

Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Port ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r. Specustawa nie rozstrzyga tego, gdzie powstanie nowe lotnisko. Rząd w rozporządzeniu określić ma maksymalny teren, na którym mają być prowadzone inwestycje.

Mieszkańcy przeciwni

Mieszkańcy Baranowa w większości są przeciwni budowie ogromnego portu lotniczego na ich ziemiach, z których żyją. - Dlaczego to chłop ma płacić za czyjeś marzenia o wielkim lotnisku, największym nie tylko w Europie, ale i na świecie? - skarżą się. Mają pretensje do ministra Mikołaja Wilda, że się z nimi jeszcze nie spotkał. - Nie wiemy, jak to lotnisko miałoby powstać, gdzie miałoby powstać, na jakich zasadach będziemy wykupywani - mówi wiceprzewodniczący stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko, które walczy o prawa mieszkańców gminy.

W kwietniu radni gminy Baranów jednogłośnie przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wojewoda wydal zgodę na głosowanie. Zastrzegł jednak, że „referendum ma charakter konsultacyjny dla władz gminy Baranów i nie jest wiążące dla organów państwa podczas przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego”.

W niedzielę 17 czerwca mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania: Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów? Oraz, czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Co sądzisz o budowie gigantycznego lotniska w Baranowie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Andrzej Duda podpisał ustawę o gigantycznym lotnisku PiS w Baranowie
Zaloguj się
 • mirek76pl

  Oceniono 14 razy 14

  Gdyby podpisywanie ustaw miało moc sprawczą, to w Polsce mielibyśmy już 10 milionów mieszkań+, w Radomiu co roku wodowano by 4 nowe okręty podwodne, po kraju jeździłoby już 10 milionów aut elektrycznych, a Timmermans i Juncker stawialiby nasz kraj jako wzór praworządności i demokracji.

 • orwilka

  Oceniono 16 razy 14

  Mówią, że nie mają pieniędzy na niepełnosprawnych, a wpompują ogromne pieniądze w jakieś gigantyczne lotnisko potrzebne jak koszula w d... Polakom. Nie rozumiem skąd jeszcze się bierze te 30 procent, które popiera pis?

 • Rob roy

  Oceniono 15 razy 13

  witamy w porcie baranow.
  wbrew logice
  wbrew nowoczesnym tredom.
  z arogancja godna niedoukow i ludzi ktorzy nigdy nie pracowali na swoje pieniadze.
  z 72 samolotami ... czyli flota mikroskopijna.
  zniszczymy cos co dziala.
  zeby zbudowac cos co dzialac nigdy nie bedzie.
  bo blisko jest berlin
  bo istambul ma tansza rope
  bo nigdy w polsce nic co panstwowe nie dzialalo.
  pokazcie mi JEDNA polska innowacyjna firme.
  na serio.
  kraj buraka i mebli wyplul podnieconych niedoukow ktorzy jak dziecko zapalki - dostali dostep do pieniedzy.
  na nieszczescie cudzych.
  powstrzymajmy pana Szpikowskiego i ksiedza morawieckiego zanim zepsuja caly niedrogi w tej cheili transport lotniczy

 • dolorek

  Oceniono 12 razy 10

  A na kogo głosowali? Mają co chcieli.

 • facet4x

  Oceniono 8 razy 8

  "Gigantyczne lotnisko PIS". Propaganda godna PRL.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 6 razy 6

  jeszcze nasz Biełamorkanał /Mierzeja/ nie przekopany
  a juz adrian odleciał
  z Baranowa

 • Oceniono 5 razy 5

  I tak będą sobie podpisywać ,projektować ,wymierzać ,opisywać aż do następnych wyborów.

 • bigark

  Oceniono 4 razy 4

  Duda podpisał Centralny Port Komunikacyjny baranów - ma to być dom spokojnej starości posłów PiS-u ...?

 • tetradrachma

  Oceniono 4 razy 4

  Zamieszczacie wiadomośc o Maciarewiczu (wraz ze zdjęciem jak patrzy na najnowsza produkcję z "Łucznika"). Nie ma szans do niej powrócić ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX