Policja w końcu przyznaje, że przez 24 godziny pilnuje pomnika smoleńskiego. Zdradza, ile ich to kosztuje

W odpowiedzi na interpelację posła Komendant Stołeczny Policji przyznał, że teren wokół pomnika smoleńskiego jest pod 24-godzinnym nadzorem. Dlaczego policja uznała, że trzeba chronić monument?

Wielokrotnie pytaliśmy rzecznika śródmiejskiej komendy, Roberta Szumiatę, dlaczego w okolicy pomnika smoleńskiego stoi pojazd policyjny oraz czy patrolujący teren pl. Piłsudskiego policjanci są tam ze względu na monument.

Za każdym razem otrzymywaliśmy odpowiedź nie wprost - że "pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej podobnie jak inne takie miejsca jest zabezpieczany przez policjantów w toku ich codziennej służby".

W rozmowie z Metrowarszawa.pl Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji, również nigdy nie potwierdził, że policjanci patrolują teren wokół pomnika przez całą dobę.

Wszedł do połowy pomnika

Nad tym, dlaczego funkcjonariusze wciąż obserwują monument na pl. Piłsudskiego, zastanawiał się również poseł Cezary Tomczyk, w 2015 rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz. Złożył w tej sprawie interpelację.

Odpowiedział mu sam Komendant Stołecznej Policji. W piśmie potwierdził, że plac Piłsudskiego, z uwagi na "wzmożony ruch turystyczny został objęty nadzorem policyjnym". I tu powtarza się informacja, którą przekazał nam Szumiata - "w ramach doraźnych, codziennych działań prewencyjnych". 

Komendant pisze również, że 15 kwietnia 2018 roku doszło do niepokojącego incydentu - ktoś pod wpływem alkoholu wszedł do połowy pomnika smoleńskiego i nagrał przebieg zdarzenia na telefonie.

Ponad 20 tys. zł

Jak dodaje komendant, do patrolowania terenu pl. Piłsudskiego kierowanych jest sześciu funkcjonariuszy (w wymiarze 24-godzinnym). Policjanci pełnią służbę w trzech zmianach. 

Jakie są koszty takiej ochrony? Jak pisze komendant, "uposażenie brutto" policjanta wynosi 3 682,10 zł. Czyli, jeśli pomnożyć tę kwotę razy sześć otrzymamy - 22 092,6 zł. 

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (322)
Policja w końcu przyznaje, że przez 24 godziny pilnuje pomnika smoleńskiego. Zdradza, ile ich to kosztuje
Zaloguj się
 • smarekdarek

  Oceniono 206 razy 198

  Bronią pomnika przed suwerenem, który to suweren, domagał się tego pomnika?

 • ginztonickiem

  Oceniono 184 razy 178

  samowola budowlana pilnowana przez milicję - Polska XXI wiek, środek Europy, UE

 • rudi46

  Oceniono 134 razy 132

  To nie ich kosztuje tylko nas cymbaly

 • krytek-7

  Oceniono 124 razy 118

  To nie zaden pomnik ofiar katastrofy smolenskiej,tylko postument na ktorego szczycie chca postawic "zbawce narodu"

 • owca888

  Oceniono 119 razy 115

  Przeniesiemy tego kloca gdzie indziej, nie będzie tam stał. Po referendum miejskim, oczywiście. Warszawiacy nie chcą zaśmiecania placu Piłsudskiego.
  Pisiorom przypomnę - obalanie Dzierżyńskiego było pamiętnym wydarzeniem.

 • cacadux

  Oceniono 108 razy 106

  NA placu Czerwonym w Moskwie milicja pilnuje mauzoleum Lenina. W Warszawie policja pilnuje pomnika Kaczyńskiego. Q........a, tęsknota za minionymi czasami, czy po prostu mentalnośc kacyka ?!

 • taroudant

  Oceniono 97 razy 91

  Ogłaszam konkurs : kto się pierwszy wdrapie na samą górę i tam defekuje zanim go kulsony złapią !

 • 45halszka

  Oceniono 89 razy 89

  to woła o pomstę, paranoja pisu sięga zenitu

 • iwano10

  Oceniono 82 razy 82

  Skoro postawili schody nie powinni się dziwić,że ktoś usiłuje po nich wejść.Może prezesio postanowi kiedyś wstąpić na te schody do nieba?Oby jak najszybciej!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX