Wkopali kamień pod kamień. W październiku w Warszawie stanie głaz za 5 mln zł

We wtorek pod nietypową warszawską inwestycję wkopano kamień węgielny. W październiku ma być gotowy przypominający głaz, pawilon edukacyjny nad Wisłą.

Jeszcze w tym roku na Golędzinowie (Praga-Północ, niedaleko mostu Gdańskiego) powstanie wyjątkowy pawilon. Bryła budynku inspirowana będzie fakturą i kształtem kamieni polodowcowych. Na łąkach nieopodal będą zaś pasły się kozy i owce. Inwestycja jest zwieńczeniem wiślanego projektu Life+.

Mapa okolicyMapa okolicy google maps

We wtorek udało się podpisać akt erekcyjny wmurować kamień węgielny. Na placu budowy praca wre. Nietypowy pawilon ma już swoją podstawę.

Budynek będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na dwóch kondygnacjach będą mogły odbywać się warsztaty, wykłady czy lekcje, które przybliżą warszawiakom informacje na temat ekosystemu Wisły.

Pawilon Life+ - wizualizacjaPawilon Life+ - wizualizacja UM Warszawa

Nadwiślański pawilon ma, jak mówił wiceprezydent Michał Olszewski, "budować świadomość ekologiczną warszawiaków, ale też ukazywać im piękno przyrody".

Głaz zaprojektowali krakowiacy

Obiekt zaprojektowali architekci z Krakowa. eM4 Pracownia Architektury Brataniec zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu.

Inspirację dla projektu stanowiły liczne na tym terenie głazy narzutowe, dlatego też dwukondygnacyjny budynek będzie przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę.

Czytaj więcejNad Wisłą stanie sztuczny głaz za 5 mln zł. Obok będą pasły się kozy i owce [WIZUALIZACJE]

Owce i kozy

Obok pawilonu edukacyjnego powstanie również polana rekreacyjno-piknikowa, a także niewielka zagroda. Jak pisze ratusz, dzięki temu ukazany zostanie również związek pomiędzy człowiekiem a elementami i zjawiskami przyrodniczymi - od pierwotnego transportu rzecznego po udomowienie migrujących zwierząt.

Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie pasa nabrzeżnego i praskiej ścieżki rekreacyjnej, a także poddanych restytucji łąk zalewowych. Docelowo  na tych łąkach pasły się będą również owce i kozy, które będą hodowane w zagrodzie.

Pawilon zostanie wzniesiony do 30 października 2018 r. Realizacji inwestycji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o., która otrzyma za nią 5 mln zł.

Co sądzisz o takiej inwestycji? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

***

Weź udział w najważniejszym polskim wydarzeniu architektonicznym. Przyjdź na konferencję i galę Bryła Roku 2017.

Zapraszamy na branżowe spotkanie projektantów, architektów i inżynierów, oraz uroczystą galę ogłoszenia wyników plebiscytu Bryła Roku 2017 połączoną z bankietem. Sprawdź co dla Ciebie planujemy>>

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

 

Więcej o:
Komentarze (25)
Wkopali kamień pod kamień. W październiku powstanie głaz za 5 mln zł
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Proponuję zrzucić go na głowy polityków partii rządzącej ...

 • Kuba x44

  Oceniono 12 razy 6

  Oby owce i kozy w tym smogu nie pozdychały bo będzie Live-

 • hens

  Oceniono 11 razy 5

  Mam pytanie;
  Czy nie można w tym kamieniu zrobić grobowca i mauzoleum dla nieroba i jego biednej żonki.
  Bo truchło znawcy komunistycznego prawa pracy, nie pasuje ideologią do Wawelu ?

 • shtalman

  Oceniono 11 razy 3

  Owce i kozy podstawowy edukacyjny materiał seksualny dla wolaka, przygotowany przez tysiąc lat studiów i doświadczeń przez wolski kościół katolicki

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 1

  Mam nadzieję,l że to już OSTATNI z wielu inwestycyjnych "wałów" obecnej ekipy.

  Po kosztującym 4,5 miliona zł. i mieszczącym kilka sraczy pawilonie wykładanym syberyjskim modrzewiem vis a vis Stadionu Narodowego, kilkudziesięciu automatycznych toalet mających POWALAJĄCĄ przepustowość ok. 10 osób na godzinę - bo toaleta po KAŻDEJ wizycie sama się płucze i dezynfekuje i kosztujących PONAD 300 tys. zł za sztukę, mamy teraz kolejny "pawilon" za 5 milionów.

  A przecież KAŻDY, kto budował dom, doskonale wie że za 500 tys można postawić całkiem zgrabną piętrową chałupkę, a za 1,5 miliona to już LUKSUSOWA willę. Na dowód, że nie kłamię, przypominam, że pokazana niedawno i wystawiona na sprzedaż luksusowa, 7 pokojowa willa Kozidraków o powierzchni 800 m2 plus 2 ha działki pod Lublinem, została wyceniona na 7 mln. zł.

 • hipis3308

  Oceniono 4 razy 0

  Widząc jak Polacy przyglądali się z obojętnością na wycinkę Puszczy Białowieży i najbardziej w Europie zatrute miasta smogiem, to Polakom jak najbardziej potrzebna jest edukacja z ekologi,więc taka inwestycja ma swoje wytłumaczenie.

 • mortus444

  Oceniono 3 razy -1

  słoiki będą miały gdzie się zaopatrywać w jedzenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX