Pomalowali czerwoną farbą pomnik w parku. "Dekomunizujemy przestrzeń publiczną na własną rękę"

Czerwoną twarz zyskał żołnierz, którego wizerunek widnieje na pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim. Obok grupa mężczyzn pod dowództwem Adama Słomki namalowała znaki Polski Walczącej.

W sobotę kilku mężczyzn w biały dzień czerwoną farbą pomalowało pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim na Pradze-Południe. Przechodnie zawiadomili policję, która jednak poprzestała na wylegitymowaniu wandali.

Za akcję odpowiada Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej. "Ruski, totalitarny monument w parku Skaryszewskim do likwidacji. HGW i rada miasta nie wykonuje ustawy o usunięciu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej! Przeszkadza za to niektórym nowy pomnik na placu Piłsudskiego" - napisał na Twitterze.

Malowanie monumentu udało się nagrać jednej ze spacerujących w okolicy kobiet. - Proszę przestać demolować pomnik! - krzyczy na filmie ktoś do grupy mężczyzn, która dewastuje pomnik. - To już nie ma prawa istnieć! - odpowiadają ci. Do jednego z zaangażowanych w akcję podchodzi autorka wideo, pytając, z jakiej są organizacji. - Patrioci Polscy - odpowiada mężczyzna (potem mówi o "Ruchu Patriotów").

"Panowie mają prawo go pomalować?"

- Wojewoda ogłosił, że od 31 marca pomnik jest nielegalny, do usunięcia - twierdzi. - Panowie mają prawo go pomalować? - pyta autorka nagrania. - Oczywiście, trzeba zapoznać się z prawem polskim, jest dekomunizacja - odpowiada mężczyzna. W myśl ustawy dekomunizacyjnej, samorządy muszą bowiem do 31 marca tego roku usunąć pomniki, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

- To jest pomnik nielegalny, proszę prawo sobie zobaczyć - podkreśla uczestnik zajścia. - Dekomunizujemy przestrzeń publiczną na własną rękę - mówi Słomka, który - widać to na nagraniu - własnoręcznie wymalował znaki Polski Walczącej po dwóch stronach monumentu.

Grzywna do 5000 zł lub ograniczenie wolności

Na miejscu pojawiła się policja, która spisała jedynie dane uczestników zajścia. - Do wykroczeń nie zatrzymuje się osób - tłumaczy w rozmowie z Metrowarszawa.pl kom. Joanna Węgrzyniak, oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VII. - Osoby zostały wylegitymowane, zostały im wręczone wezwania i będzie prowadzone postępowanie - dodaje.

Najprawdopodobniej będzie ono dotyczyło wykroczenia z art. 63a Kodeksu wykroczeń. - Potocznie to tzw. graffiti, czyli zamieszczenie napisu, pomalowanie, pewnego rodzaju uszkodzenie - precyzuje Węgrzyniak. Kwalifikacja prawna, jak zaznacza jednak, zostanie dopiero ustalona w toku czynności. Za to wykroczenie sprawcom może grozić grzywna do 5000 zł lub ograniczenie wolności.

3000 zł za czyszczenie pomnika

- Park jest w Zarządzie Zieleni Warszawy, ale obowiązek dbania o czystość i porządek wokół pomników na terenie dzielnicy spoczywa na urzędzie dzielnicy Praga-Południe - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.pl rzecznik Andrzej Opala.

Jak dodaje, już w poniedziałek rano pomnik miał być doprowadzony do poprzedniego stanu. Koszt? 3000 zł. Tyle trzeba zapłacić za jednorazowe wyczyszczenie pomnika. - Rocznie dbałość o pomniki w naszej dzielnicy to blisko 20 tys. zł - dodaje rzecznik.

"To jest bulwersujące"

To nie pierwszy raz, kiedy pomnik Wdzięczności jest dewastowany. Wraz z pomnikiem Berlinga przy tzw. skwerze Ryskim (estakada Trasy Łazienkowskiej) jest najczęściej niszczonym monumentem w dzielnicy. Zazwyczaj wandale oblewają je farbą, tak jak i w tym przypadku.

- To jest bulwersujące - ocenia rzecznik. Jak informuje, pomnik Wdzięczności miał być przeniesiony na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Decyzja w tej kwestii należy jednak do Rady Warszawy i na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. - Konkretów nie ma - rozkłada ręce Opala.

Adam Słomka to działacz opozycji w PRL, polityk, słynący z happeningów. W zeszłym roku np. zakłócił rozprawę Sądu Najwyższego.

Co myślisz o pomnikach żołnierzy radzieckich, które stoją w Warszawie? Powinno się je usunąć czy zostawić? Pisz na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (145)
Pomalowali czerwoną farbą pomnik w parku. "Dekomunizujemy przestrzeń publiczną na własną rękę"
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 95 razy 81

  "do 31 marca tego roku usunąć pomniki, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny."
  W takim razie Schody Donikąd mają zniknąć z Placu Zwycięstwa - symbolizują Kaczyzm - ustrój totalitarny łamiący konstytucję wolnej Rzeczypospolitej.

 • elbertson

  Oceniono 72 razy 58

  miliony radzieckich żołnierzy zginęło walcząc nie o zwycięstwo komunizmu a istnienie obywateli Europy Wschodniej .
  Na cmentarzach radzieckich w Polsce 99% to prości ludzie których wysłano na front, bez nich byśmy już nie istnieli.
  Jednak między komunizmem a hitleryzmem różnica była olbrzymia.

 • stachud

  Oceniono 69 razy 57

  A co z pomnikem sowieckiego profesora co lada dzień stanie na pl. Zwycięstwa? Z tego co wiem ów profesor zdobywał tutuły naukowe za sowieckiej okupacji. W wolnej zdekomnizowanej Polsce jego papierami to se można jedynie podetrzeć. Nie są nic warte.

 • Oceniono 67 razy 53

  To jest pomnik wdzięczności żołnierzom. Nie wdzięczności Armii Radzieckiej (na marginesie: w latach II WŚ takowej nie było, była Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona), nie Związkowi Radzieckiemu, nie Partii, nie komunizmowi, ale ludziom, którzy tu przyszli I pogonili tych, co Polaków mordowali.

 • shtalman

  Oceniono 62 razy 52

  Słomka, typowy styropianowy idiota który się czuje "potrzebny", zajmij się dziadzie jakąś intelektualną działalnością jak działalność w szkołach a nie biegać jak nastolatek i napyerdalać farbą na pomniki które my z naszych podatków musimy wydawać na czyszczenie, co za skoorviel

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 53 razy 47

  gdzie był za komuny ten bohater ? pewnie tam gdzie jarek

 • rts44

  Oceniono 49 razy 45

  Słomka to IDIOTA,NIEDOUCZONA MENDA i to by było na dzień dzisiejszy.AMEN

 • aeromonas

  Oceniono 50 razy 40

  Czy to się komuś podoba, czy nie - prawda jest taka, że to Armia Czerwona ostatecznie pokonała Hitlera i wyzwoliła Polskę spod niemieckiej okupacji. Zamalowywanie pomników i bezczeszczenie pamięci bogu ducha winnych krasnoarmiejców, którzy ginęli na tej wojnie tego faktu nie zmieni. Wywołuje za to niesmak i stawia tych "dekomunizatorów" w szeregu barbarzyńców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX