Zatrważające wyniki kontroli przewoźników w Warszawie. Jeden poszukiwany europejskim listem gończym

Miasto zabrało się za nielegalnych przewoźników. Podczas kontroli ujawniono, że niektórzy kierowcy posiadali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, jeden był nawet poszukiwany europejskim listem gończym.

427 kontroli przewoźników przeprowadził od początku tego roku stołeczny ratusz. Wyniki nie napawają optymizmem - nieprawidłowości ujawniono w 150 przypadkach, czyli w aż 35 proc. skontrolowanych pojazdów.

Sprawdzano, czy przewoźnicy działają legalnie, a także, czy przestrzegają innych przepisów prawa.

Brak kwalifikacji

Jak podaje urząd miasta, nieco ponad połowa przypadków uchybień (77) dotyczyła prowadzenia pojazdu przez kierowcę, który nie zdał egzaminu z przepisów prawa miejscowego i topografii stolicy.

Podczas ubiegłorocznych kontroli stwierdzono aż 117 takich sytuacji, co oznacza, że zaledwie co czwarty skontrolowany miał stosowne kwalifikacje.

Jazda bez licencji

Zatrzymano również kierowców, którzy pracowali bez wymaganej licencji - to 67 przypadków (wśród nich były pojazdy oznakowane oraz te nieoznakowane jak warszawskie taksówki). 26 kierowców podszywało się pod taksówki.

37 kierowców nie posiadało kasy fiskalnej, dziewięciu nie miało zalegalizowanego taksometru, a czterech nie miało badań technicznych pojazdu. Niektórzy z prowadzących dopuścili się kilku nieprawidłowości jednocześnie.

Poszukiwany listem gończym

Kontrole ujawniły także, że prowadzącymi pojazdy były osoby posiadające sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (trzy przypadki), jeden kierujący był poszukiwany europejskim listem aresztowania, a dwóch - obywateli spoza UE - dostało decyzję o opuszczeniu terytorium Polski.

Zatrzymano jedno prawo jazdy, 14 dowodów rejestracyjnych oraz wystawiono 128 mandatów karnych na łączną kwotę 30220 zł. Do sądu ponadto skierowano 43 wnioski o ukaranie.

Jak wygląda legalna taksówka?

Na co zwracać uwagę, aby mieć pewność, że podróżujesz z kierowcą wykonującym swoją pracę legalnie?

Miasto zaznacza, że licencjonowana, warszawska taksówka posiada:

 • prawidłowe oznakowanie, czyli żółto-czerwony pas (w barwach Warszawy) z numerem bocznym taksówki, pod którym powinien znajdować się herb m.st. Warszawy (syrenka)
 • w górnym prawym rogu przedniej szyby samochodu naklejkę z hologramem, numerem licencji taksówkarza oraz numerem rejestracyjnym pojazdu
 • wewnątrz pojazdu specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy, opisany jego imieniem i nazwiskiem
 • w lewym górnym rogu szyby tylnych prawych drzwi dwustronną tabliczkę informującą po zewnętrznej stronie szyby o cenie za 1 km w I strefie taryfowej; rewers tabliczki, widziany z siedzenia pasażera, powinien zawierać taryfę opłat.

Kontrole przewoźników

Kontrole przeprowadzane są przez przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Inspektoratu Transportu Drogowego, Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz Straży Granicznej.

Oszukał Cię nielegalny przewoźnik? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Całkowicie pusta Warszawa. To niesamowite wideo pokazuje, jak zmienia się stolica na Wielkanoc

Więcej o:
Komentarze (14)
Zatrważające wyniki kontroli przewoźników w Warszawie. Jeden poszukiwany europejskim listem gończym
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 6 razy 6

  ło matko!!! po serii artykulow okazalo sie ze władze miasta jednak maja narzedzia do walki z naciagaczami??!!.... czyzby tekturowe panstwo jednak dzialalo??!!

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Stołeczny Ratusz od początku roku przeprowadził 427 kontroli.

  Zważywszy że od początku roku minęło ok. 100 dni, daje to zayebisty wynik ok. CZTERECH kontroli na dobę. Przy stale dopływających informacjach, że działają bezczelni oszuści "śpiewający" po 100 zł za kilometr i taksówkach wyposażonych w "dopalacze" do taksometrów.
  O policjantach (zwłaszcza tych z komisariatu na dworcu Centralnym), z litości już nie wspomnę, choć WIĘKSZOŚĆ tych oszustów działa właśnie pod ich samiutkim nosem :-(

 • typowynazista

  Oceniono 5 razy 3

  "wystawiono 128 mandatów karnych na łączną kwotę 30220 zł"
  Czyli średnio po 240 pln na mandat. No rzeczywiście toż to straszna, przerażająca wręcz kwota. Aż normalnie pewnie zamknęli biznes i poszli na bankrutów.

 • dvla

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś tych bandytów chroni. W UK lat jest przepis że przewóz osób poza taxi trzeba zamawiać i ustalać cenę przed wykonaniem usługi. Czyli w biurze firmy nie w pojeździe

  W Polsce od lat planuje się wprowadzić podobny przepis ale ciągle lobby oszustów to blokuje

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Suweren wstał z kolan...

 • artur-borubar

  Oceniono 4 razy 2

  Łolaboga, wychodzi, że kary wyniosły nieco ponad 200 zł. na osobę. Toż sobie złotówy w ciągu kilku godzin odbiją. W wolsce z kar za łamanie przepisów drogowych, jazdę po pijaku, czy za trucie ludzi paleniem oponami w piecu można się tylko śmiać są tak żałosne.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 8 razy 2

  Fajnie, że z nimi walczą, ale ja korzystam i tak tylko z Ubera i szczerze wątpię, że coś to zmieni.

 • andgad

  Oceniono 2 razy 0

  Jak Ziobro może na to pozwolić, pod własnym nosem! Natychmiast ustawa o taxi by zlikwidować tą kastę. Sędziowie przy nich to święci!!!

 • edyta.s.edyta

  Oceniono 11 razy -7

  Uber to nie taxówka. Każdy może wozić ludzi pod warunkiem, że ma uprawnienia. Płaci i zdaje licencje. Ludzie wzywaja ubera i wsadzają swoje dzieci i każą wieźć !!!!! Uważają, bo nie myślą, że z taksówką to jak z dentystą, i jak zagląda w paszczę to znaczy, że może leczyć :) Ja nie wiedziałam, nikt mi nie powiedział, a po co mam wiedzieć , jak ta wiedza, nie jest dla mnie wygodna :) Trochę więcej kasy w kieszeni i ok, jest ryzyko jest zabawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX