To już pewne. Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego poinformowała w poniedziałek, że wojewoda Zdzisław Sipiera wydał zgodę na na lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa.

Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, przekazała również, że z prośbą o wydanie tej decyzji zwrócił się do wojewody społeczny komitet budowy pomników smoleńskich. 

Zaznacza również, że działka przy budynku Garnizonu Warszawa należy do Skarbu Państwa. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

O tym, że pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie przy budynku Garnizonu Warszawa na przeciwko Pl. Piłsudskiego mówił już wcześniej szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - Jacek Sasin.

- Od strony placu Piłsudskiego, jest taki parking wykorzystywany przed komendę garnizonu warszawskiego i tam na osi budynku chcemy ten pomnik postawić" - powiedział Sasin w lutym w rozmowie z Radiem Zet.

 

W zeszłą sobotę dodał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego jest obecnie w przygotowaniu. Dodał, że rzeźba będzie wykonana z brązu, a jej odsłonięcia możemy spodziewać się jesienią tego roku. 

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole. 

Pomnik ofiar smoleńskich w Warszawie

Pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w WarszawiePomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym umieszczony będzie pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Na początku lutego poinformowano, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy stanie na terenie zielonym pomiędzy pl. Piłsudskiego a ul. Królewską. Prace nad jego budową już trwają. 

Pomnik ofiar zaprojektował Jerzy Kalina. Obłożony czarnym granitem monument ma mieć schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu. Przed nim zaplanowano przesłonięty szklaną taflą trzymetrowy wykop nawiązujący do dołów śmierci w lesie katyńskim - to miejsce mieli odwiedzić pasażerowie tragicznego lotu prezydenckiego tupolewa. W wykopie znajdą się reflektory podświetlające pomnik.

Sasin zapowiedział, że jego odsłonięcie planowane jest na 10 kwietnia

Myślisz, że pomniki powinny stać tak blisko siebie? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Więcej o:
Komentarze (110)
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Gdzie będą pomniki smoleńskie?
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 63 razy 59

  No to myślę że wybory na prezydenta Warszawy "wygrają" 27:1 po takim dictum... Ciekawe co mówi plan zagospodarowania przestrzennego o tym miejscu, przewidzianym na pomnik najgorszego prezydenta RP w ostatnim 25-leciu, bo że jest własnością skarbu państwa to nie znaczy że można tam postawić "byleco"

 • kataryniarski

  Oceniono 58 razy 46

  A moze lepiej na Żoliborzu, w ogródku tej UBeckiej willi, która stary Kaczyński dostał na współpracę, a w której wychowywali się obaj bracia, gwiazdy poststalinowskiego kina dziecięcego???

 • mateo

  Oceniono 41 razy 41

  Byłem przy zwalaniu Dzierżyńskiego na Felixplacu.
  Łeb odpadł, korpus na dźwigu, buty na cokole. Piękny widok ...

 • szympansjera

  Oceniono 39 razy 37

  Aj tam. Chwilę postoi, potem będzie leżał. Feliks Edmundowicz też stał, nawet dość długo, i niektórzy już uwierzyli, że będzie stał wiecznie. Nie ma takich pomników, których nie dałoby się obalić i wywieźć na wysypisko lub do utylizacji.

 • justas32

  Oceniono 36 razy 36

  W każdym innym miejscu byłby zanieczyszczany - a tu cały garnizon będzie musiał go pilnować...

 • whufan

  Oceniono 34 razy 34

  Wielkie wyzwanie dla artystów: jak ukazać wielkość małej postaci bez realnych zasług?
  Warszawa nie przebacza, pamiętajcie o tym pisiory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX