Skandal na pogrzebie 15-latka. Nie chodził na religię, proboszcz odmówił mszy. Kuria reaguje

15-letni Michał został śmiertelnie potrącony przez pijanego kierowcę. Proboszcz parafii w Załubicach koło Radzymina odmówił mszy pogrzebowej i skrytykował chłopca za to, że nie chodził na religię. Sprawa wywołała powszechne oburzenie, teraz głos zabrała kuria.

Podczas pogrzebu 15-latka, który 21 stycznia został śmiertelnie potrącony przez pijanego kierowcę, proboszcz postanowił przypomnieć, że chłopiec nie chodził na religię. Jego słowa oburzyły uczestników uroczystości.

To nie jest msza żałobna. Jak wiecie, stała się wielka tragedia. On nie chodził na religię, czym doprowadził do publicznego zgorszenia. Co gorsza, namawiał innych, by tak postępowali. Skoro wypisał się z wiary, to nie jest naszym parafianinem

- przytaczają słowa księdza "Wieści Podwarszawskie".

Według relacji portalu po tych słowach część zebranych wyszła z kościoła, inni wdali się w ostrą dyskusję z proboszczem. Finał był taki, że mszę dokończył wikary. 

Skandal na pogrzebie, proboszcz tłumaczy

Proboszcz tłumaczył w rozmowie z "Wieściami Podwarszawskimi", że dla niego, jako kapłana, informacja o tym, że chłopiec wypisał się z religii była "trudna do przyjęcia". 

Wirtualna Polska podała, że z rodziną 15-latka spotkał się biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Przeprosił za skandaliczne słowa proboszcza parafii w Załubicach koło Radzymina.

Według informacji portalu proboszcz ma dostać upomnienie, a kuria ma opublikować oficjalne przeprosiny.  

Papież zakazał sprzedaży papierosów w Watykanie. Nie będzie wspierał szkodliwego biznesu

Więcej o:
Komentarze (74)
Skandal na pogrzebie 15-latka w Załubicach koło Radzymina. Kuria reaguje
Zaloguj się
 • racionalist

  Oceniono 23 razy 17

  Klecha wzial kase za usluge z gory? To morda w kubel i wykonac usluge zgodnie z oczekiwaniem klienta. Inna sprawa, ze rodzice chlopaka jego woli nie uszanowali.

 • g106

  Oceniono 38 razy 16

  100 % MEGAHIPOKRYZJA... WSZYSTKICH!! Wypisał się z religii, rodzice wyrazili zgodę (musieli bo miał 15 lat) więc czego chcą? Powinni poprosić ceremoniała i przeprowadzić pogrzeb ŚWIECKI. A teraz ksiądz... skoro rozpoczął mszę to winien ją dokończyć. Jeśli zamierzał odstawiać szopkę to wyszło to dosyć słabo. Jedni warci drugich

 • dejtrejder

  Oceniono 14 razy 12

  Ksiądz tutaj miał rację. Ja bym na przykład nie chciał, żeby moja zindoktrynowana religijnie rodzina na mój pogrzeb takich jak on zapraszała.

 • an-i-ka

  Oceniono 18 razy 10

  Historia z Dolnego Śląska sprzed kilku lat. W wypadku zginęło dwóch nastoletnich braci, matka chłopców poszła do księdza zamówić pogrzeb. Zapytała ile kosztuje msza żałobna, ksiądz podał kwotę. Matka wyjęła pieniądze, ksiądz popatrzył i mówi: "Ale przecież są dwa trupy".

 • harddy

  Oceniono 12 razy 8

  Najpierw pozwalają szczeniakowi na samowolę a teraz wielkie halo. Ja nie chodzę i rodzina wie że jak zejdę z tego świata to sobie nie życzę usług panów w sukienkach. A jak mimo wszystko do nich pójdą to znaczy że nie nie szanują...

 • adamwie0385

  Oceniono 12 razy 6

  Szanowny pleban niestety nie zna dziejów Jezusa, (którego rzekomo jest wyznawcą),dla którego bardzo ważniejsza była zbłąkana owieczka od tych w stadzie. Cóż polski Kosciół to ...prymityw. Nie byłby taki, gdyby Polacy nie byli takim zababonnym narodem uznajacym, że ksiądz im załatwi niebo. Swoją drogą nigdzie w Biblii o piekle i niebie nie ma, ale polskie plebany straszą diabłem i to skutecznie. Poza Polską, nawet w Rzymie, Madrycie, coś takiego wyśmiewają.

 • ferrment

  Oceniono 12 razy 6

  No straszne! Mszy nie było... Ludzie, czym Wy się przejmujecie?

 • puulpecik

  Oceniono 11 razy 5

  Ale tu nie chodzi o to czy chłopak się wypisał z religii, czy nie. Rodzice mogli na to wyrazić zgodę pozostając praktykującymi katolikami. To była wola dziecka, plus dla rodziców, że się na to zgodzili. Jest wiele rodzin gdzie jeden z rodziców jest wierzący, a drugi nie, a dzieci szukają jeszcze swojej drogi. Rodzice zamówili mszę żałobną gdzie chcieli oni lub reszta rodziny pomodlić się za chłopca, jego wiara nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli nie wyraził za życia, że chce pogrzeb świecki, a w wieku 15 lat raczej się o ty nie myśli, to obowiązkiem księdza jest taką mszę odprawić. Przecież najważniejsze są te zbłąkane owieczki. Jeśli tego uczynić nie chciał, to powinien uprzedzić rodzinę, a nie w tak trudnej dla nich chwili odstawiać szopki.

 • zawszezlosliwy

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli ten młodzieniec nie utożsamiał się ze społeczeństwem katolickim ,to dlaczego decyzja proboszcza miałaby być skandaliczna ? To niezrozumiała decyzja rodziców napędziła całą tą pseudoaferę ,że aż największy opiniotwórczy dziennik, jakim jest Gazeta.pl , musiał się tym problemem zająć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX