Warszawskie psy będą miały więcej wolności. Są nowe zasady ich wyprowadzania

Z psem bez smyczy do niedawna można było chodzić tylko w "miejscach mało uczęszczanych". Teraz się to zmieni. Jeśli właściciel zadba o bezpieczeństwo postronnych, a pies będzie "oznakowany", można będzie go puszczać wolno.

W czwartek Rada Warszawy przyjęła nowy regulamin utrzymania i czystości na terenie miasta. Chodzi głównie o zbiórkę odpadów, ale są też ważne wiadomości dla właścicieli psów.

Dotąd zwierzęta te mogły biegać spuszczone ze smyczy "jedynie w miejscach mało uczęszczanych". Pojawiały się głosy, że definicja nie jest zbyt ostra, co dawało szerokie pole do interpretacji.

Mandaty i pouczenia

"Straż miejska od wczesnych godzin porannych nakładała mandaty/pouczenia na spacerujących z psami np. w Parku Powstańców Warszawy, w części parku, gdzie poza "psiarzami" nie było nikogo więcej" - czytamy na profilu stowarzyszenia Wola Mieszkańców.

Teraz się to zmieni. W myśl nowych przepisów "dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy (...), gdy pies jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela lub opiekuna oraz pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna kontroli nad jego zachowaniem mającej na uwadze bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego".

Doprecyzowany przepis

Nowy przepis chwali rzecznik straży miejskiej Monika Niżniak. W rozmowie z Tvnwarszawa.pl ocenia, że jest teraz "doprecyzowany". Ale jednocześnie zwraca uwagę, że należy odpowiednio oznaczać swoje psy (napis na smyczy, chipowanie).

I przestrzega przed puszczaniem bez smyczy psów w miejscach, gdzie spacerują ludzie, w parkach czy okolicy bloków. Oraz, że psy "ras agresywnych" muszą być w kagańcu.

Obecnie za wypuszczenie psa bez smyczy grozi mandat do 500 złotych.

Więcej o:
Komentarze (58)
Rada Warszawy uchwaliła nowe przepisy. Psy będzie można wyprowadzać bez smyczy. Ale są warunki
Zaloguj się
 • Oceniono 35 razy 9

  Bardzo kocham zwierzeta.Ale uwazam ze pies powinnien byc prowadzony na smyczy,bo potrafi skoczyc do dziecka ktore lezy w wozku.Widzialam to na wlasne oczy. Dlatego kochajmy zwierzeta ale mysmy tez o naszych dzieciach i wnuczkach w pierwszaj kolejnosci. Dziekuje.

 • elq_1

  Oceniono 45 razy 9

  Mam ponad 75 lat, od pięćdziesięciu kilku zawsze miałem psa. Każdy mój pies chodził luzem i nigdy nikogo nie zaatakował. ŻADNE gó..no moich psów NIGDY nie pozostało na ulicy - zawsze było zabierane w foliowy woreczek!
  Można? MOŻNA! Ale do tego trzeba mieć odrobinę oleju we łbie, a nie tylko sznurek trzymający uszy!
  Wstyd mi za tych wszystkich nienawistników, którzy chętnie wyeliminowaliby naszych Przyjaciół a potem i nas!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 8

  No to psy będą mogły nadal s.rać, gdzie popadnie.
  Wierzycie, że właściciel wolak sprzątnie?
  Nigdy, jamais, never, niemals , nikagda!
  Taka wolska.
  Tylko dlaczego w psie kupy flagi zatknąć nie wilno, ale owinąć flaga takie gó.wno jak PiSwiec wolno?
  Nie pojmujë.
  Widać, taka wolska.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 11 razy 7

  "Pojawiały się głosy, że definicja nie jest zbyt ostra, co dawało szerokie pole do interpretacji."
  Nowy zapis jest równie nieprecyzyjny. Let's get ready to rumble!

 • Oceniono 12 razy 6

  Nie wiem z czego się właściciele psów cieszą. Najwięcej pogryzień i to często śmiertelnych będzie dotyczyło innych psów. Uprzednio ten przepis i tak był martwy ale chociaż była jakaś opcja wezwania policji czy straży miejskiej jeśli spuszczony pies był agresywny.

 • shtalman

  Oceniono 28 razy 6

  Strach wyjść z dzieckiem na spacer bez pistoletu żeby odstrzelić srającego wszędzie kundla wraz z właścicielem z wytatuowaną kotwicą na łydce, mówiącego że kundel nie gryzie

 • remislanc

  Oceniono 19 razy 3

  "Jeśli właściciel zadba o bezpieczeństwo postronnych, a pies będzie "oznakowany", można będzie go puszczać wolno"

  Ja też dbam o własne bezpieczeństwo. Na podbiegające do mnie kundle mam gaz i teleskopową pałę.

 • byrcyn11

  Oceniono 31 razy 3

  Brawo ! To właściciel najlepiej wie, czy pies jest groźny czy nie i z niego odpowiada. Hejterzy - lepiej strzeżcie się ludzi !

 • halice

  Oceniono 25 razy 3

  Tia. I teraz strażnik miejski będzie na pewno biegł za psem i sprawdzał czy jest właściwie oznakowany. Obecne przepisy nie były egzekwowane, a co dopiero takie idiotyzmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX