Wojewoda reaguje błyskawicznie i blokuje demonstrację ONR. Dlaczego dopiero teraz zatrzymuje narodowców?

Wojewoda mazowiecki zablokował manifestację ONR pod ambasadą Izraela na warszawskiej Ochocie. Narodowcy chcieli tam protestować przeciwko "antypolonizmowi" Izraela. Zdzisław Sipiera podjął decyzję o zamknięciu całej ulicy.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zdecydował o zamknięciu ul. Krzywickiego w pobliżu ambasady Izraela. W środę miał tam demonstrować Obóz Narodowo-Radykalny w proteście przeciw "antypolonizmowi".

Narodowcy włączyli się w spór polsko-izraelski. "To kampania antypolska"

- Podjąłem decyzję o zakazie poruszania się w określonym obszarze miasta stołecznego Warszawy w okresie od 31 stycznia od godziny 13 do 5 lutego do godziny 24 - mówił na konferencji Sipiera. Zaznaczył, że decyzja nie została wydana na podstawie ustawy o zgromadzeniach, a ustawy o wojewodzie i administracji wojewódzkiej w województwie.

Jak dowiedział się Onet, po ogłoszeniu decyzji narodowcy zrezygnowali z manifestacji z obawy przed starciami z policją.

Dlaczego wojewoda zareagował teraz, a nie wcześniej, gdy ONR manifestował w stolicy? Jak się dowiedzieliśmy, nie chodzi tu o samo stowarzyszenie, a o miejsce.

- Celem jest ochrona ambasady Izraela, to rozporządzenie zapewniające jej bezpieczeństwo - mówi rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz w rozmowie z metrowarszawa.pl. Jak dodaje, taka decyzja jest podejmowana "każdorazowo indywidualnie po informacji ze strony policji".

Mieszkańcy przejadą

Zamknięte zostaną ulice:

 • Ludwika Krzywickiego od skrzyżowania z ulicą Filtrową (bez skrzyżowania) do skrzyżowania z ul. Wawelską (bez skrzyżowania)
 • Mariana Langiewicza od skrzyżowania z ul. Ludwika Krzywickiego (wraz ze skrzyżowaniem) do ul. Prezydenckiej (bez skrzyżowania)
 • Błogosławionego Ładysława z Gielniowa od skrzyżowania z ul. Ludwika Krzywickiego (ze skrzyżowaniem) do ul. Antoniego Solariego (bez skrzyżowania).

Rozporządzenie nie dotyczy służb porządkowych i ratowniczych, mieszkańców oraz osób odwiedzających nieruchomości położone przy wymienionych drogach.

Decyzja wojewody zapadła po tym, jak o interwencję poprosił go szef MSWiA Joachim Brudziński. Wcześniej do ministra zwróciła się prezydent Warszawy. "Ustawa nie daje samorządom możliwości zakazania zgromadzenia" - napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Protest środowisk narodowych (poza ONR organizują go Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy) to odpowiedź na stanowisko Izraela, który skrytykował niedawno uchwaloną nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Przewiduje ona kryminalizację "przypisywania polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką".

Gdzie nie przejedziemy dziś i przez najbliższe dni? Można to już zobaczyć na Google Maps. Widać także, że na Wawelskiej i al. Niepodległości w pobliżu tworzą się korki.

Zamknięta ul. KrzywickiegoZamknięta ul. Krzywickiego google maps

Co myślicie o decyzji wojewody? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (240)
Wojewoda reaguje błyskawicznie i blokuje demonstrację ONR. Dlaczego dopiero teraz zatrzymuje narodowców?
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 69 razy 51

  Może dlatego żeby w świat nie poszły zdjęcia narodowo-prawicowych mord skandujących hasła o Wielkiej Polsce Katolickiej i czystości białej rasy. PiSowcy hodują nacjonalistów na użytek wewnętrzny, ale niespecjalnie chcą ich pokazywać światu.

 • sibod

  Oceniono 59 razy 39

  Ale dlaczego zamknięto ? Przed dumnymi i powstałymi z kolan ?

 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 30

  Ulice zablokował to fakt. Demonstrację sami niby "odwołali". Taka pokrętna logika. Jak mam zamknięte lotnisko to i tak przecież nigdzie nie polecę. To co tu odwoływać.

 • japka_putina

  Oceniono 27 razy 21

  Parę dni temu zastanawialiśmy się, co PiS wybierze: zmięknie opieprzony przez Żydów i porzuci nazioli, czy za wszelką cenę będzie chronił swoje wpływy w najgłupszych i najbardziej ksenofobicznych warstwach swojego, bądź co bądź i tak durnego elektoratu? Okazuje się, że geniusze wybrali drogę po środku. Zadrzeć z Żydami na całym świecie i wystawić do wiatru nazioli. Waszczykowski by tego lepiej nie zrobił.

 • wicipinski

  Oceniono 24 razy 20

  Miernoty intelektualne stały się zakładnikami bandytów stadionowych i pogrobowców Adolfa. Ciekawe jak teraz będą zaklinać rzeczywistość?
  Tępawym naziolom można wmówić wszystko, ale z rządem Izraela to nie przejdzie.

 • hanklo

  Oceniono 41 razy 19

  Polecam ksiazke Miasta śmierci: sąsiedzkie pogromy Żydów – Zbrodnie polskiego nacjonalizmu

 • whufan

  Oceniono 31 razy 19

  Zrobili ,,pisiu,, że strachu przed reakcjá świata.
  I bardzo dobrze. PIS, do budy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX