Stać go na inne mieszkanie, ale nie chce opuścić komunalnego. Dzielnica ma problem ze "znanym aktorem"

Urzędnicy Pragi-Północ poinformowali o problemie z remontem budynku, w którym mieści się Teatr Baj. Na drodze do renowacji stanął "znany aktor", którego nazwiska urząd nie ujawnia. Mężczyzna nie chce opuścić budynku.

Chodzi o kamienicę przy ul. Jagiellońskiej 54 na warszawskiej Pradze-Północ. Znajduje się tam Teatr Baj - jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Warszawie - przedszkole oraz kilka mieszkań komunalnych. 

Problematyczny remont

O remoncie mówiono już w sierpniu zeszłego roku. Kamienica wymaga zmiany układu, który jest obecnie niefunkcjonalny oraz generalnego remontu, ponieważ jego stan jest fatalny. Prace miały zacząć się już we wrześniu, ale natrafiono na niespodziewane trudności. 

Początkowo w planach była przebudowa sceny. Zgody nie wyraził jednak konserwator budynku. Teatr musiał dostosować się do jego ograniczeń - jej wielkość nie może zostać zmieniona. Później okazało się, że problem jest jeszcze jeden - lokator. 

"Znany aktor" nie chce się wyprowadzić

Po remoncie z budynku przy Jagiellońskiej 54 znikną mieszkania komunalne. Prawie wszyscy mieszkańcy przeprowadzili się już do innych lokali.

Dlaczego "prawie wszyscy"? Jak informują pracownicy urzędu dzielnicy, kamienicy nie chce opuścić "znany aktor" - którego nazwiska urząd nie ujawnia. Jak mówi Wojciech Zabłocki, burmistrz dzielnicy Praga-Północ w rozmowie z eska.warszawa.pl, batalia trwa od kilku miesięcy. 

- Kontakt z tym panem jest utrudniony, bo bardzo rzadko przebywa w mieszkaniu na Jagiellońskiej 54. Ostatnio nie było go, ponieważ przebywał w górach na nartach - mówi rzecznik dzielnicy, Karol Szyszko w rozmowie z metrowarszawa.pl.

Sprawa w sądzie

Burmistrz poinformował, że sprawę miał rozwiązać nadzór budowlany. Wydano decyzję o tym, że mężczyzna stawiający opór ma opuścić mieszkanie, ponieważ klatka schodowa grozi zawaleniem. 

Mimo to aktor próbował odwoływać się od decyzji zarządców budynku. Sąd pierwszej instancji stwierdził jednak, że aktor nie ma podstaw do zażaleń. Jest bowiem w stanie sam zadbać o swoją sytuację mieszkaniową i nie potrzebuje mieszkania komunalnego.

- Myślę, że mamy bardziej potrzebujących mieszkańców, których nie stać na mieszkania niż tego typu osoby - komentuje Zabłocki. 

Wyniosą rzeczy

Rzecznik Pragi-Północ mówi, że problem ma zostać rozwiązany w środę. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami ma podjąć działania.

Wcześniej burmistrz Zabłocki informował, że rzeczy lokatora zostaną w środę wyniesione z mieszkania. "Przeniesione zostaną do innego miejsca, tak aby lokator mógł je w niedługim czasu odebrać i zabrać tam, gdzie obecnie zamieszkuje" - mówił. Rzecznik Karol Szyszko mówi jednak, że więcej szczegółów poznamy dopiero w środę po południu. 

Urzędnicy z urzędu dzielnicy Praga-Północ podkreślają, że przekładany od kilku miesięcy remont budynku rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni. 

Co myślisz o postawie tego aktora, który nie chce opuścić mieszkania komunalnego? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl.

Ekspert zdradza, jak szczęśliwie wynająć mieszkanie [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (169)
Praga Północ. Aktor nie chce opuścić mieszkania komunalnego
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 71 razy 57

  A nie można nieoficjalnie, np. poprzez forum "puścić bąka", tak by WSZYSCY poznali jego nazwisko? Bo jak na razie, to wygląda na to, że ma spore znajomości. Na tyle spore, że władze dzielnicy albo nie chcą go urazić, albo zwyczajnie się go boją... :-)

 • artur0121

  Oceniono 55 razy 51

  skoro nie mogą sobie z nim dać rady to musi być Chuck :)

 • jakobhorner

  Oceniono 52 razy 36

  a co będzie na miejscu mieszkań komunalnych? Apartamenta czy "zwrot" kamienicy?

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 36 razy 24

  mieszkania komulane sa dla osob potrzebujacych, dla mlodych malzenstw, osob starszych...a pan aktor nalezy do tej grupy ludzi ?

 • furious07

  Oceniono 24 razy 22

  Taki biedny, że aż musiał dostać mieszkanie komunalne.. Przydziały na noclegi i skipassy też dostaje w MOPSie?
  Ja też tak mogę?

 • art_102

  Oceniono 36 razy 20

  Coś nieprecyzyjny ten artykuł, bo budynki przy Jagiellońskiej 54 wyglądają tak
  Jagiellońska 54
  www.google.pl/maps/@52.2586653,21.0265394,3a,75y,51.18h,92.83t/data=!3m8!1e1!3m6!1svLByq6vwuRIB_4v8Pcn2GQ!2e0!3e11!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fmaps%2Fphotothumb%2Ffd%2Fv1%3Fbpb%3DChAKDnNlYXJjaC5UQUNUSUxFEjQKEgmVlJ0EFcweRxHPSx0Z8RkGfBoSCU3QPlQFzB5HEXgIqlP5lvWUKgoNjxEmHxWocogMGgQIVhBW%26gl%3DPL!7i13312!8i6656

  Abstrahując od sprawy aktora, to jeśli problem dotyczy budynku na zdjeciu, to pomysł, zeby tam były komunalne mieszania , jest jakimś koszmarnym nieporozumieniem. Mogę zrozumieć, ze jest tam kilka mieszkań, w których na preferencyjnych warunkach mieszkają, (bez możliwości wykupu) aktorzy pracujący w tamtejszym teatrze, ale oddawanie takich lokali mało zamożnym ludziom, to jakiś żart. To luksusowe wnętrza, nawet jeśli niewyremontowane, to mają ogromny potencjał. Na mieszkania komunalne, socjalne, społeczne, czyli mieszkania o niskich czynszach, powinny być przeznaczane lokale o mniejszym potencjale i niższym standardzie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX