Kiedy pomniki smoleńskie staną w Warszawie? Jarosław Kaczyński zdradza datę

Ujawniono już, jak będą wyglądały pomniki smoleńskie. Do tej pory nie wiadomo było tylko, kiedy i gdzie staną. Na jedno z tych pytań odpowiedział prezes PiS w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Całość wywiadu jeszcze się nie ukazała, ale już znane są duże fragmenty rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim. Polityk poruszył m.in. kwestię reparacji wojennych oraz skrytykował pomysł referendum forsowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Odniósł się także do kwestii pomników smoleńskich, które mają już wkrótce stanąć w Warszawie

Kiedy powstaną pomniki smoleńskie?

Jeszcze w zeszłym roku minister Jacek Sasin zapowiadał, że pomniki będą gotowe na 10 kwietnia 2018 roku, czyli ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Później z obietnicy się wycofał. 

- Bardzo byśmy chcieli, by pomniki upamiętniające pojawiły się 10 kwietnia, ale może się okazać, że wtedy dopiero zaczniemy ich budowę - powiedział polityk PiS.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie zdradził, kiedy możemy spodziewać się odsłonięcia. Prezes PiS powiedział, że planowana data pojawienia się pomników planowana jest na dzień przed tegorocznym Świętem Niepodległości - na 10 listopada 2018 r. 

Data symboliczna?

Tegoroczny 11 listopada będzie świętem szczególnym. W tym roku przypada bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kaczyński został zapytany o to, czy odsłonięcie pomników dzień przed tą celebracją, jest symboliczne. Polityk zapewnił, że nie.

- Proces wyłaniania zwycięskiego projektu trwał dłużej, niż zakładaliśmy, do tego dochodzi czas na stworzenie monumentu. Rocznica śmierci okazała się datą nierealną, a pierwszą możliwą jest właśnie listopadowa miesięcznica - wyjaśnił.

Pomniki smoleńskie w Warszawie

Już wcześniej ogłoszono, że pomniki będą dwa - jeden to sylwetka Lecha Kaczyńskiego na cokole, drugi - rzeźba upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku, która ma nawiązywać kształtem do trapu samolotowego.

Czytaj więcej: Pomnik Lecha Kaczyńskiego będzie inny. Znamy ostateczne projekty. Jest cokół

Nieznana jest nadal lokalizacja. Plac przed Pałacem Prezydenckim, skwer Twardowskiego czy plac Piłsudskiego - pomysłów było już wiele. Komitet zajmujący się projektem oraz miasto nie mogą jednak dojść do porozumienia. 

Podejrzewa się jednak, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją mogą być okolice budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego. 

Czytaj więcej: Tak może wyglądać pomnik Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie [WIZUALIZACJE]

Co sądzisz o pomnikach smoleńskich w Warszawie? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl.

Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Więcej o:
Komentarze (24)
Pomniki smoleńskie w Warszawie. Kiedy staną?
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 18 razy 16

  Ale ten cokół będzie wyższy od PKiNu chyba? Bo jak niższy, to trzeba będzie poprawiać. Jak wdzięczny naród zacznie całować stopy największego z największych, trzeba będzie protezy montować.... A mógł prezes brata w Warszawie pochować i teraz na Placu Defilad zgrabne mauzoleum by powstało. Zaiste, najważniejsze potrzeby państwa zaczynają się realizować.

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 12

  każdego 10ego niezależne od pis'u telewizje powinny puszczać 'Dzień Świstaka'

 • n29a

  Oceniono 10 razy 10

  Jak ustalicie prawdę, do której droga jest kręta - stawiajcie sobie te swoje... MPO sprzątnie.

 • marple_jane

  Oceniono 7 razy 7

  PISowskie niezguły i nieudacznicy. Głupiego pomnika nie są w stanie postawić. A miały być na 10.04.2018 dwa i to na Krakowskim Przedmieściu. -"Tu i tu..." jak pokazywał z drabinki :)

 • shtalman

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo, będzie co rozwalać!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 6

  Nie ma reparacji wojennych w kwietniu? Pomniki powstaną w listopadzie. Na miejscach, które wskaże naczelnik. A kwietniu ogłosi Antoni jaka przyczyna zmusi Warszawiaków aby pomniki wymurować tam, gdzie prezes wskaże palcem... To trochę moskiewski styl rządów, ale to już nikomu nie przeszkadza...Tyle czasu minęło od tego stycznia, gdy obca armia przejechała przez kraj i wyzwoliła wyklętych aby mogli wreszcie walczyć z właściwym wrogiem.

 • Domir Slaw

  Oceniono 7 razy 5

  Pomniki powinny stanąć na każdym rogu ulicy a jak za mało miejsca to przy najbliższej latarni

 • antoszek22

  Oceniono 4 razy 4

  moment a miało być 96 mączennic a nie 103

  czyli jednak Androni Zamachowicz się pomylił i dobili nie trzech co uciekło, ale siedmiu ?

 • aeromonas

  Oceniono 6 razy 4

  Mam nadzieję, że nigdy nie staną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX