Na wózku tam nie wjedziesz. Żeby dostać się do biblioteki na Bródnie, potrzebujesz klucza

Biblioteka przy ul. Suwalskiej

Biblioteka przy ul. Suwalskiej (google street view)

Niepełnosprawni nie mają łatwego dostępu do biblioteki przy ul. Suwalskiej. Jeśli chcą skorzystać z windy, muszą wezwać pracownika ze specjalnym kluczem. W ciasnej windzie muszą też obrócić się o 90 stopni.

Aby dotrzeć do Biblioteki Publicznej nr 40 oraz Wypożyczalni nr 72 przy ul. Suwalskiej 11 na warszawskim Targówku, trzeba udać się na pierwsze piętro. Są schody, ale co z niepełnosprawnymi czy dziecięcymi wózkami? Jest winda, ale okazuje się, że korzystanie z niej nie jest wcale takie proste.

Portal mieszkaniectargowka.pl pisze, że po pierwsze trzeba mieć specjalny klucz, który uruchamia urządzenie. Ten jest w posiadaniu pracownika biblioteki, którego można wezwać przy pomocy domofonu. Ale zostawia wtedy on swoje obowiązki, bibliotekę i czytelników bez nadzoru.

Kłopotliwe obracanie

Poza tym żeby wydostać się z windy trzeba obrócić wózek o 90 stopni. Pod takim kątem są ustawione względem siebie drzwi. Jak zaznacza portal, "na tak małej powierzchni jest to naprawdę kłopotliwe".

Pomysł postawienia windy pojawił się w 2004 r. Planowano sprowadzenie urządzenia ze Szwecji, w końcu po wyborach samorządowych pojawił się inny dźwig. Ten, który stoi do tej pory.

"Windą do nieba?"

Winda nie jest przystosowana do przewożenia osób z wózkami dziecięcymi. Jak ustalił mieszkaniectargowka.pl, tacy ludzie muszą korzystać z niej na własną odpowiedzialność. Osobnej windy dla nich nie ma.

Teraz chcą to zmienić mieszkańcy. Stworzyli pismo pod tytułem "Windą do nieba? Nie, wystarczy do biblioteki". Zebrali w nim podpisy od czytelników bibliotek i planują przekazać je władzom dzielnicy.

Czy w waszej okolicy macie do czynienia z podobnymi absurdami? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Hardkorowy Koksu wsiadł na wózek inwalidzki i wyjechał na śnieg. Tego się nie spodziewał

Rozpoznasz zwierzęta po oczach? [QUIZ]
1/12Które ze zwierząt ma takie oczy?
Zobacz także
Komentarze (4)
Na wózku tam nie wjedziesz. Żeby dostać się do biblioteki na Bródnie, potrzebujesz klucza
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 4 razy 2

  "Ale zostawia wtedy on swoje obowiązki, bibliotekę i czytelników bez nadzoru."

  To straszne. Niechybnie, czytelnicy bez nadzoru, zaczynają jeść książki.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 2 razy 0

  Problemy pierwszego świata a na ulicach korki a budynki na dziko reprywatyzowane!

 • typowynazista

  Oceniono 4 razy -2

  A czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile osób niepełnosprawnych i z wózkami dziecięcymi obecnie korzysta z tej biblioteki regularnie? Bo mnie "kiedyś w przyszłości" i "a gdyby to wasza matka" nie przekonuje.

 • wagadudu

  Oceniono 4 razy -2

  A po co komu biblioteka? Jest TVP, TV Trwam, Radio Maryja... Naczytają się głupot, a potem im się konstytucyjności zachciewa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX