W szkołach będą obowiązkowo sprawdzać, czy dziecko ma wszy? "To chore!" oburzają się rodzice

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ostrzega przed epidemią wszy. Okazuje się, że największym problemem są jednak nie zarażone dzieci, ale ich rodzice.

Na stronie Sanepidu pojawił się oficjalny komunikat ostrzegający rodziców przed wszami. Ferie to podobno jeden z najbardziej newralgicznych momentów. 

Wszawica - problem sezonowy

"(...) czas wypoczynku waszych pociech niejednokrotnie związany z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, gdzie kontakty z innymi dziećmi są bliskie i o choroby rozprzestrzeniające się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo" - pisze warszawska stacja do rodziców. 

Okazuje się bowiem, że wszawica to choroba sezonowa, która nasila się po przerwach zimowych czy letnich. Oznacza to, że po wakacjach czy feriach szkoły często muszą zmagać się z wszawicą.

Wszawica w Warszawie?

Póki co wiadomo tylko o jednym przypadku wykrycia wszy w Warszawie. Problem zgłosiło przedszkole na Wilanowie, ale zaznaczyło również, że sytuacja została opanowana. 

Jak podaje "Stołeczna", jedna z warszawskich radnych - Monika Suska - zaapelowała już do władz miasta o wprowadzenie obligatoryjnych kontroli we wszystkich placówkach oświatowych. Prośbę motywowała wybuchem epidemii wszawicy w Warszawie.

Pomysł obowiązkowych kontroli głów uczniów nie spodobał się niektórym rodzicom. Są oburzeni, że dzieci mogłyby być kontrolowane bez ich zgody.

- To chore, sprawdzenie głowy dziecku przez higienistkę czy pielęgniarkę musi być poprzedzone zgodą rodziców - mówi jeden z komentujących. 

Czy zgoda jest potrzebna?

Zarówno Rzecznik Praw Dziecka, jak i Ministerstwo Zdrowia zgodnie twierdzą, że zgoda rodziców jest w takich sytuacjach zbędna. 

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka mówi, że jeśli rodzice zgadzają się na początku roku szkolnego na objęcie ich dziecka opieką pielęgniarki lub higienistki szkolnej, jest to równoznaczne ze zgodą na okresowe kontrole np. czystości głowy ucznia. 

Takiego samego zdania jest Ministerstwo Zdrowia: "Nie ma konieczności uzyskiwania od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka" - informują. 

Problemem są rodzice

Marek Michalak zwraca uwagę na jeszcze jeden problem - opornych rodziców. Z listu napisanego przez rzecznika, dowiadujemy się, że rodzice dzieci, u których wykryto wszy, często bagatelizują problem. Zwlekają z rozpoczęciem kuracji czy wręcz ukrywają przed pracownikami szkół, że ich dziecko ma wszy. Przez to leczenie jest dłuższe, a wszawica się rozprzestrzenia. 

Można podejrzewać, że część z tych rodziców uważa, że wszy to wstydliwa dolegliwość, związana z zaniedbaniem dziecka lub brakiem higieny. 

Warszawski Sanepid podkreśla jednak, że "wszawica może przydarzyć się każdemu i NIE JEST oznaką braku higieny osobistej, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie".

Czy rodzice, którzy nie zgadzają się na kontrole, mają rację? Podziel się swoim zdaniem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia

Więcej o:
Komentarze (146)
Wszy w Warszawie. Obowiązkowe kontrole w szkołach
Zaloguj się
 • bordur

  Oceniono 210 razy 202

  Mam 40 lat I za moich czasow okresowo higienistki badaly nam wlosy I jakos Rodzice nie protestowali.

 • tpdlagier

  Oceniono 142 razy 134

  Tradycyjny polski standard. W szkole mojego dziecka okazało się kilka lat temu, że roznosicielem wesz było dziecko rodziców, którzy najgłośniej protestowali i oburzali się na kontrole włosów.

 • Ewa Sambor

  Oceniono 103 razy 101

  Rodzice brudasy, ale "państwo" że bez kija nie przystępuj! Okresowe kontrole czystości w szkołach i innych placówkach oświatowych powinny być OBOWIĄZKOWE. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie były cykliczne, z góry zapowiadane

 • aria-pura

  Oceniono 99 razy 91

  Nie podoba się? Wysłać książątko do prywatnej szkoły. Tam za odpowiednio duże czesne będzie można przynosić wszy, świerzb i gruźlicę, śmierdzieć, pierdzieć i dłubać w nosie - nikt słowa nie piśnie, bo przeca JO PŁACE! Do publicznych placówek edukacyjnych brudasy, stopnopy i inne rozsadniki chorób nie powinny mieć wstępu.

 • naitsyrk85

  Oceniono 80 razy 76

  Rodzice są obecnie popie...ni.....Chyba lepsza kontrola niż wszawica, kiedys w szkołach to była podstawa

 • OLA O

  Oceniono 69 razy 67

  Wolność jednostki nie może spowodować zagrożenia dla innych.

 • jacabieg

  Oceniono 52 razy 50

  Sprawdzać nie tylko wszy, ale wszelkie pasożyty (w tym przewodu pokarmowego) i grzybice. Nie po to dbam o dziecko, żeby w jednej chwili to zniweczyć. A potem zastanawiamy się, dlaczego dziecko choruje, jest apatyczne etc.
  Brak zgody rodziców = kwarantanna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX