Na warszawskim Bródnie posadzą baobab? Koszty są ogromne

11.01.2018 15:05
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (mat. własne)

Zgłaszanie nowych projektów partycypacyjnych już trwa. Nie brakuje wśród nich nietypowych pomysłów. Jeden zakłada zasadzenie w Parku Bródnowskim afrykańskiego drzewa. Koszt? Ogromny.

Na stronie internetowej urzędu miasta st. Warszawa pojawiła się już nowa pula pomysłów na projekty partycypacyjne. Można je zgłaszać do 22 stycznia tego roku. Głosowanie odbędzie się w 2018 roku, a realizacja przewidziana jest na 2019 r. 

Baobab w Warszawie

Jedna z propozycji zakłada zasadzenie w Parku Bródnowskim afrykańskiego baobabu (Adansonia Digitata). Autorem pomysłu jest Jędrzej Rogoziński, mieszkaniec Bródna. Pan Jędrzej mówi, że wpadł na niego podczas swojego niedawnego pobytu w Kenii. 

W rozmowie ze "Stołeczną" powiedział, że ma już dość projektów malowania na jezdniach przejść dla pieszych i stawiania nowym latarni. Chciałby, żeby teraz pieniądze zostały wydane na coś nietypowego. 

Jak czytamy w opisie projektu, jego realizacja zwiększy atrakcyjność turystyczną dzielnicy. "Będzie to pierwszy boabab rosnący na powietrzu w Polsce" - napisano.

- Taki baobab mógłby stać się wizytówką dzielnicy. Mówisz „Bródno”, myślisz „baobab”. Takiego drzewa nie ma w żadnym mieście w naszej szerokości geograficznej - przekonuje Rogoziński. 

Warunki szklarniane

Polska pogoda nie jest naturalnym klimatem dla baobabu afrykańskiego. Drzewo potrzebuje temperatury nie niższej niż 13 st. C, a najlepiej rozwija się w 22-25 st. Właśnie dlatego Jędrzej Rogoziński proponuje również budowę specjalnej konstrukcji - szklarni lub namiotu - który chroniłaby baobab przed zimnem. Miałaby zostać oświetlona, a obok niej stanęłaby tabliczka informacyjna.

Pomysłodawca dodaje w swoim wniosku, że konstrukcja mogłaby być zdejmowana z drzewa podczas ciepłych miesięcy. 

Wokół baobabu miałaby powstać również przestrzeń rekreacyjna. Miałaby stać się miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy - alejka parkowa oraz ławki. 

Wysokie koszty

Koszt posadzenia afrykańskiego drzewa na Bródnie będzie dość wysoki. W projekcie założono, że będzie to 135 tys. złotych. Suma ta pokryje koszty sadzonki baobabu, projektu i konsultacji ogrodniczych oraz konstrukcji, która miałaby chronić konstrukcję przed zimnem i jej wykonanie. 

To jednak nie wszystko. W projekcie uwzględniono jeszcze koszty utrzymania - 5 tys. złotych miesięcznie. 

O tym, czy projekt zostanie dopuszczony do głosowania, zadecydują urzędnicy. 

Co myślisz o tej inicjatywie? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Jechaliśmy świątecznym wagonem metra. "Jak wjeżdżał na peron, było słychać 'WOW'!" [WIDEO]

Czarny. Quiz wiedzy ogólnej
1/15Zawiszę Czarnego, słynnego polskiego rycerza, odnajdziemy na obrazie Jana Matejki:
Zobacz także
Komentarze (3)
Baobab na Bródnie. Projekty partycypacyjne 2018/2019
Zaloguj się
 • margot452

  Oceniono 6 razy 4

  Ja mam lepszy pomysł: wysłać gimbusów z Czerskiej na lekcje polskiego. Intensywne.
  Zęby bolą, jak się to czyta: "proponuje również budowę specjalnej konstrukcji - szklarni lub namiotu - który chroniłaby baobab przed zimnem"

  Pani (zakładam, ze pani) olasup to się kiedykolwiek uczyła takiego pojęcia jak rodzajnik? I odmiana tegoż? Składnia zdania? Czy akurat na tej lekcji malowała paznokcie?

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 1 raz 1

  Niech zasadzą opiewane przez Pepega z Gumy w Klubie pod Kwadratowym Globusem drzewo babaoba, drzewo tak wielkie, że można je obejść na obkoło w ośmiu mężczyzn.

 • jacek226311

  Oceniono 2 razy 0

  Co to za nowomowa Park Brodnowski,Szpital Brodnowski,Cmentarz Brodnowski -nazwa dzielnicy nie pochodzi od "brudu" a od Brodow,wiec Park Brodzienski,Szpital Brodzienski,Cmentarz Brodzienski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane