W tej firmie pracownicy z Ukrainy muszą nosić inne uniformy niż Polacy. "To upokarzająca segregacja"

W jednej z podwarszawskich firm Ukraińcy noszą inne - żółto-niebieskie - uniformy niż reszta pracowników. Zakład tłumaczy, że ma to ułatwiać komunikację. Stowarzyszenie walczące z ksenofobią: To dyskryminacja.

Chodzi o międzynarodową firmę Lindab, której siedziba znajduje się w podwarszawskiej wsi Wieruchowo. 

Firma dyskryminuje?

W firmie zajmującej się klimatyzacją i wentylacją pracują zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Pracowników zza wschodniej granicy jest około 40. Wszyscy noszą takie same uniformy - żółte koszulki i niebieskie spodnie. Stroje od razu przywodzą na myśl kolory narodowe Ukrainy. 

Kontrahent firmy poinformował o tej praktyce Stowarzyszenie Nigdy Więcej - organizację walczącą z rasizmem i ksenofobią.

- Polski pracownik tej firmy, który zatrudniony jest w jednej z jej zagranicznych filii, zadzwonił do nas i powiedział o tej sytuacji. Był oburzony i poprosił nas o interwencję - mówi Anna Tatar z Nigdy Więcej.

Sposób na łatwiejszą komunikację

Firma Lindab tłumaczy, że żółto-niebieskie stroje pracowników z Ukrainy to sposób na ułatwienie komunikacji. Dyrektor firmy mówi, że wielu z nich nie umie mówić po polsku, a ich strój ma to sygnalizować.

Dodaje, że ubrania wszystkich pracowników niosą za sobą różne konotacje. Wszyscy ubierają się w niebieskie spodnie oraz koszulki w różnych kolorach. Brygadziści chodzą w czerwonych, a mechanicy w zielonych. Żółte są dla osób, które nie mówią po polsku. Niektórzy chodzą także w pomarańczowych - to osoby, które nie są Polakami, ale mówią po polsku lub po angielsku. 

- Jeżeli np. brygadzista chce coś powiedzieć Ukraińcowi, który nie zna polskiego, to może poprosić o pomoc jego rodaka w pomarańczowej koszulce - mówi dyrektor firmy w rozmowie ze "Stołeczną".

"To zupełny przypadek"

Zaznacza, że nie jest to żadnego rodzaju dyskryminacja. Wszyscy są podobno traktowani na równi. Dostają takie same premie uznaniowe i bonusy świąteczne bez względu na narodowość. 

Czy kolor koszulek miał jednak nawiązywać do narodowości zagranicznych pracowników, których większość to Ukraińcy? "To zupełny przypadek, że ich uniformy są w barwach Ukrainy" - odpowiada dyrektor. 

Dodaje, że różnokolorowe koszulki to także duże ułatwienie dla obywateli Ukrainy - dzięki temu łatwiej im stawiać pierwsze kroki w nowej pracy. 

Segregacja

Anna Tatar w rozmowie z metrowarszawa.pl podkreśla, że w sprawie nie jest ważny kolor koszulek, ale to, że wprowadzają one segregację.

- Sam pomysł, żeby ludzie ze względu na swoją narodowość byli ubrani inaczej niż pracownicy polscy, przywodzi negatywne skojarzenia. Dla mnie to rodzaj upokarzającej segregacji. Polacy są ubrani w stroje oddające charakter ich pracy, a Ukraińcy - ze względu na swoją narodowość - mówi.

Przytacza także słowa prof. Moniki Lewandowicz-Machnikowskiej, dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, która skomentowała sprawę. Profesor mówi, że nawet pracownicy firmy Lindab, którzy dobrze znają już język polski, noszą inne koszulki niż Polacy - pomarańczowe. "To wskazuje na to, że różnicowanie ma charakter narodowy" - mówi Lewandowicz-Machnikowska.

Anna Tatar dodaje, że to zdarzenie na pewno trafi do Brunatnej Księgi - publikacji, która monitoruje i odnotowuje wszystkie przejawy rasizmu, ksenofobii oraz innych aktów dyskryminacji na terenie Polski.

Co powinna zrobić teraz firma? - Przede wszystkim skończyć z tą dyskryminującą praktyką - mówi nasza rozmówczyni ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Co myślisz o takiej praktyce firmy? Podziel się swoją opinią. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Rasistowski atak na meczet. Ośrodek udostępnił nagranie z monitoringu [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (78)
Dyskryminacja Ukraińców - inne żółto niebieskie uniformy dla Ukraińców
Zaloguj się
 • lipszczaq

  Oceniono 40 razy 24

  a może to Polacy są dyskryminowani ze względu na narodowość? Też mają inne koszulki niż Ukraińcy!

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 34 razy 22

  W znanej sieci spożywczej pracownicy porównywani są do robaków. Każą im nosić na ubraniach napis Biedronka.

 • diesel_poznan

  Oceniono 44 razy 20

  A czy pani Tatar szukająca dziury w całym nie dyskryminuję czasem swoim nazwiskiem wegetarian i wegan?

 • kann2

  Oceniono 22 razy 16

  To jest szwedzka firma, proszę zauważyć.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 33 razy 15

  Właśnie tak ośmieszają WAŻNE sprawy różne organizacje i stowarzyszenia. Brawo.
  Tym razem ofiarą bezmyślnych nadgorliwców padł świetny pomysł firmy na usprawnienie i ułatwienie pracy, gdzie nie wszyscy znają się osobiście.

  Niech im poucina ręce, bo nie zrozumieją polecenia - bedzie dobrze?

 • napletekgandalfa

  Oceniono 61 razy 13

  Jak się nie podoba, mogą wracać na dzikie pola. Inne kolory ubrań roboczych są rozpowszechnione na całym świecie, oznaczają dział z którego jest pracownik, jego rangę etc.

 • gervee

  Oceniono 20 razy 10

  Co w takim razie mają zrobić w Castoramie? Cała rzesza "minionków" to dyskryminowani Ukraińcy? ;). Jak nie ma realnych problemów to "styki grają" i wymyśla się coś, żeby zaistnieć.

 • zalogujsie00

  Oceniono 15 razy 9

  Biało czerwone to nie tylko Polska, to także, Austria, Bialoruś, Dania, Malta, Japonia, Bahrajn, Indonezja, Turcja...
  Ale żółto niebieskie poza Ukrainą to tylko Szwecja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX