Mieszkańcy Łomianek zablokują wylotówkę na Gdańsk. "To akt desperacji"

Dziś o 15 Łomianki zaprotestują w sprawie budowy drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy. Między 15 a 17 można się spodziewać korków. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, protest będzie pokojowy.

W związku z budową nowej obwodnicy oraz po udrożnieniu tras wyjazdowych do Katowic i Krakowa, droga przez Łomianki stała się jedną z najbardziej obciążonych na rogatkach Warszawy.

Mieszkańcy mają dość i domagają się budowy nowej wylotówki na Gdańsk (DK7 Łomianki), która ominęłaby miasto. Apelują o przywrócenie funduszy na realizację tej inwestycji. 

Jak tłumaczy Arkadiusz Wojtkiewicz ze stowarzyszenia Łomianki Razem, które organizuje protest, ulica Kolejowa, która biegnie w ciągu drogi krajowej nr 7, dzieli miasto na pół. Jego zdaniem przedostanie się z zachodniej części miejscowości na wschodnią sprawia ogromne problemy. Dojazd do Warszawy ma trwać nawet do dwóch godzin. 

- Nasza akcja to taki akt desperacji społeczności łomiankowskiej - mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl. 

Będą blokować drogę

Jak zapewnia Wojtkiewicz protest będzie pokojowy. Prawdopodobnie nie obejdzie się jednak bez utrudnień na drodze - mieszkańcy chcą bowiem zablokować wylotówkę na Gdańsk.

Jak będzie wyglądała pikieta? Rozpocznie się przy ulicy Kolejowej o godzinie 15 i zakończy o 17. Jej celem będzie przede wszystkim spowolnienie ruchu. Stowarzyszenie zapewnia jednak, że nie będzie żadnej całkowitej blokady, która zatrzymałaby ruch samochodowy. - Mieszkańcy będą przechodzić przez pasy na sygnalizacji świetlnej w cyklu minutowym (na żądanie), czyli 30 sekund dla pieszych, 30 sekund dla samochodów - informuje Arkadiusz Wojtkiewicz.

Protest w ŁomiankachProtest w Łomiankach Stowarzyszenie Łomianki Razem

"Z góry przepraszamy podróżujących za utrudnienia, ale nie możemy czekać dłużej na rozpoczęcie budowy i rozpoczynamy działania, które będziemy kontynuować do wakacji co miesiąc" - piszą członkowie stowarzyszenia w piątkowym wydarzeniu.

O co chodzi?

O przesuwanie przez władze budowy trasy S7. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, od lat piszą listy do ministerstwa z prośbą o podjęcie kroków w stronę budowy trasy na północ. - Decyzja środowiskowa dotycząca budowy drogi od Czosnowa do trasy Armii Krajowej na Bemowie miała być podjęta w 2014 roku, tymczasem w grudniu 2017 roku znów przesunięto termin jej wydania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - mówi Wojtkiewicz.

Obecna procedura wydania decyzji środowiskowej jego zdaniem trwa stanowczo za długo. - W październiku 2012 r. rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji do decyzji środowiskowej. Czyli minęło już prawie pięć lat, a decyzji na odcinek Kiełpin - Trasa AK wciąż nie ma. Wniosek o wydanie decyzji został złożony w 2016 - stwierdza.

Protest w sprawie budowy wylotówki na GdańskProtest w sprawie budowy wylotówki na Gdańsk fot: Stowarzyszenie Łomianki Razem

Jak dodaje, obecnie dla rządu priorytetem stała się, jego zdaniem, mało komu potrzebna trasa S19 (tzw. Via Carpatia). - I to dla tej drogi jest zapewnione finansowanie. Większość trasy nie ma żadnych decyzji, a dla części nie jest nawet wykonywana żadna dokumentacja i nieznany jest w ogóle przebieg - informuje.

Jak podkreśla, jeśli piątkowy protest nie przyniesie efektów, mieszkańcy znów wyjdą na ulice. - 18 stycznia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma wydać decyzję środowiskową, stąd dzisiejszy protest. Jeśli termin znów zostanie przesunięty, za miesiąc powtórzymy akcję. Ale wtedy już będziemy pikietować na przejściu bez sygnalizacji świetlnej, w piątek między 17 a 19 - przekonuje.

Według danych stołecznego Zarządu Dróg Miejskich przez Łomianki każdego dnia przejeżdża około 50 tysięcy samochodów. Protest może znacząco zmniejszyć przepustowość trasy.

Budowa jakich dróg w Warszawie i pod Warszawą jest Twoim zdaniem kluczowa? Czy dotyczy to również wylotówki na Gdańsk? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (70)
S7 na Gdańsk. Mieszkańcy Łomianek zablokują wylotówkę na Gdańsk. "To akt desperacji"
Zaloguj się
 • dmarek123

  Oceniono 56 razy 50

  pamiętam jak 12 lat temu miała ruszać inwestycja. Wtedy uwalili ją mieszkańcy Łomianek, którzy nie chcieli trasy blisko swoich domów tylko przez Kampinos. Oglądałem spotkanie z GDKIA, gdzie ostrzegano ich że zmiana planów odsunie inwestycję na wiele lat. Nie docierały do nich głosy, że taki przebieg trasy był planowany juz w latach 70-tych i dobrze o tym wiedzieli budując się.

  Teraz z kolei protesty sa na Bemowie - nie dla eskpresówki między blokami. Jakby to był nowy zaskakujący pomysł.

 • prosspero

  Oceniono 39 razy 29

  Najpiękniejsze jest to że obecna ulica wylotowa była kiedyś obwodnicą. Ludzie zaczęli się budować po obu jej stronach i żądać przejść i przejazdów. Z czasem trasa ta stała się drogą przechodzącą niemalże przez środek Łomianek. Teraz mieszkańcy domagają się przesunięcia trasy dalej na północ. Po kilkunastu latach po zbudowania nowej obwodnicy.....

 • thegreatmongo

  Oceniono 41 razy 27

  Łomianki to przykład totalnego chaosu. Ludzie buduja domy przy wylotowce, a gdy ta sie zatyka to chca obwodnicy!!

  Tam nie powinno byc takiej zabudowy po prostu! Dzialki po 500 metrow z domem na 200. Absurd!!

  A teraz mamy obwodnice przez Bemowo budowac, zeby im pomoc?

 • australopitekantropusik

  Oceniono 16 razy 16

  "Między 15 a 17 można się spodziewać korków."

  W tych godzinach codziennie są korki...

 • aron2004

  Oceniono 28 razy 12

  Nie budujmy autostrat za szatańskie ojro od Niemca. Lepsze drogi wąskie ale narodowe polskie.

 • pwiejacz

  Oceniono 15 razy 5

  Przecież obecna trasa wylotowa prowadzi obwodnicą wybudowaną w latach 1970-tych. Kto zezwolił na budownictwo przy obwodnicy i sprowadzenie jej do roli kolejnej ulicy w Łomiankach? Teraz będą budować obwodnicę obwodnicy, po to by mieszkańcy Łomianek pobudowali przy niej nowe domy, mieli wygodny dojazd, a ruch wylotowy żeby się korkował tak jak teraz?

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 12 razy 4

  Idea dobra żeby promować budowe szybkich tras ale blokada to idiotyczny pomysł protestu!

 • manekin1

  Oceniono 7 razy 3

  Poprowadziłbym trasę jak życzą sobie mieszkańcy Łomianek a ruch Łomianki - W-wa skanalizowałbym do JEDNEJ, JEDNOJEZDNIOWEJ, DWUKIERUNKOWEJ ulicy z ograniczeniem do 50 km/h. I niech wtedy sobie na niej barany stoją w korkach do pracy i z powrotem.

 • ryhor

  Oceniono 9 razy 3

  Warszawa nie jest z gumy. Wybudowanie obwodnicy przeniesienie korki z przedmieść na kolejny węzeł autostradowy bliżej centrum Warszawy. Cały czas wszyscy sobie obiecują, że jakaś droga w okolicach Warszawy usprawni i przyspieszy, ale dla pracujących w mieście i tak wychodzi na to samo. Stałem w Raszynie, to teraz stoję w Al. Jerozolimskich. Nie twierdzę, że te drogi nie są potrzebne, ale w metropolii jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rozbudowa komunikacji publicznej: kolej podmiejska, autobusy z buspasami etc. No i coś trzeba zrobić z rozłażeniem się miasta na łąki, pola i lasy, bo takiego rozp...lu urbanistycznego żadna sieć dróg i komunikacji publicznej nie obsłuży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX