Chcieli odebrać mieszkanie 86-letniej wdowie. Giertych do Gronkiewicz-Waltz: Upadliście na głowę?

Urzędnicy z Woli złożyli apelację do wyroku sądu, przez co wdowie po powstańcu warszawskim groziło odebranie lokalu komunalnego. Prezydent stolicy zareagowała... gdy na Twitterze głos w sprawie zabrał Roman Giertych.

"Do Hanny Gronkiewicz-Waltz: dostałem apelację od wyroku przyznającego najem 18-metrowego mieszkania dla 86-letniej wdowy po Powstańcu. Upadliście na głowę?" - napisał we wtorek rano Roman Giertych.

Jak donosi tvnwarszawa.pl, urzędnicy dzielnicy Wola nie chcieli przyznać kobiecie mieszkania przy ul. Dzielnej, choć tak stanowił wyrok sądu. - Ta pani próbowała uregulować swój tytuł prawny do lokalu, ponieważ go nie posiadała. Uznaliśmy, że nie ma ku temu podstawy. Pani skierowała sprawę do sądu - powiedział portalowi Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy.

Sąd przyznał rację 86-latce, ale wolski ratusz miał wątpliwości i złożył apelację. - Zadziałał pewien automatyzm, ale postępowaliśmy zgodnie z procedurami - powiedział "Gazecie Stołecznej" jeden z wolskich urzędników. Jak dodał, kluczowe było to, że kobieta ma tytuł prawny do innego mieszkania. To powinno wykluczyć jej prawo do mieszkania komunalnego, ale "sprawa jest bardziej skomplikowana".

Prezydent wycofuje apelację

"Jestem przekonany, że HGW nie wiedziała o sprawie mieszkania dla wdowy po powstańcu i że miasto cofnie apelację" - napisał w kolejnym tweecie były szef Młodzieży Wszechpolskiej, który jest adwokatem wdowy.

I tak się stało. "Po analizie akt sprawy wycofuję apelację, którą złożyła dzielnica Wola" - poinformowała w środę prezydent Warszawy, również na Twitterze. Jak tłumaczył tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, "sąd pierwszej instancji zwrócił uwagę na aspekty społeczne, m.in., że to starsza kobieta i nie próbuje podnajmować tego lokalu. Dlatego po analizie pani prezydent uznała, że te argumenty są ważne i wycofała apelację".

"Bardzo dziękuję pani Prezydent" - skomentował to były prezes Ligii Polskich Rodzin. Do sprawy (również na Twitterze) odniósł się wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "Tłit Romana Giertycha jest ważniejszy niż błagania mieszkańców stolicy. Najlepszy dowód na to jak bardzo władza spod znaku PO stoi na głowie" - napisał.

Jak dowiedziała się w wolskim ratuszu "Stołeczna", 86-latka była właścicielką mieszkania na Żoliborzu, ale je sprzedała. Pieniądze, prawie milion złotych, przekazała wnukowi, który kupił większe lokum w innej dzielnicy - mieli tam zamieszkać razem.

Niestety potem krewni pokłócili się i wnuk chciał zakwaterować babkę w innym mieszkaniu na Żoliborzu. Ta odmówiła i przeniosła się do kawalerki komunalnej po zmarłej córce na Woli. Ponieważ formalnie była współwłaścicielką innego mieszkania, komunalny lokal jednak jej nie przysługiwał. Dlatego właśnie wolscy radni automatycznie więc jej go odmówili.

Co myślicie o sprawie? Macie podobne doświadczenia w kwestii stołecznych mieszkań? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl albo w prywatnej wiadomości na Facebooku?

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o:
Komentarze (94)
Chcieli odebrać mieszkanie 86-letniej wdowie. Giertych do Gronkiewicz-Waltz: Upadliście na głowę?
Zaloguj się
 • cyreliusz

  Oceniono 162 razy 144

  Bezczelność - mieć mieszkanie ,sprzedać za milion i żądać lokalu komunalnego.

 • Leon Misianiewicz

  Oceniono 101 razy 99

  To się w prawie nazywa rażąca niewdzięczność, można w tym przypadku cofnąć darowiznę, ale nie lepiej niech płacą współplemieńcy (mieszkańcy) miasta. Że Pan minister Jaki tego nie rozumie to nie jestem zdziwiony, ale profesor prawa i mecenas, To takie wschodnie nic do nikogo nie należy, nie ma poczucia wspólnej własności. Babci powinno się przyznać/zapewnić kuratora który powinien jej wynająć lux mieszkanie a należność ściągnąć od wnuczka.

 • kalowiec

  Oceniono 97 razy 97

  zaraz, zaraz, miała mieszkanie, sprzedała, kasę dała wnukowi, niech wnuk się zajmuje teraz...

 • martha.wise

  Oceniono 73 razy 63

  Jednym słowem przed populizmem ugięli się prawnicy i prawo zostało nagięte, ruskie chamstwo Jakiego górą.

 • lukasz2711

  Oceniono 62 razy 60

  W skrócie babcia miała mieszkanie, które ofiarowała wnukowi, ten wnuk z kolei "wydymał" babcię na bańkę "obiecując wspólną przyszłość" więc babcia stwierdziła pójdę sobie do siostrzyczki pomieszkać siostrzyczka oko zamkła i babcia została bezdomna zwróciła się do Giertycha. W skrócie mąż babci w powstaniu walczył o wolność i demokrację, wolny rynek, natomiast babci nie przeszkadza komunistyczna metoda za pomocą której ma dziś ona dach nad głową. W skrócie nie wierzę w to że wnuczek babcię ....

 • iffa4

  Oceniono 53 razy 53

  Dlaczego za niesnaski w rodzinie mają płacić wszyscy warszawscy podatnicy? Bo wdowa po powstańcu? Bo stać ją na pana Giertycha? Przecież darowiznę można cofnąć, od wnuka zażądać alimentów, a 18 metrowe mieszkanko dać naprawdę potrzebującej starej osobie, która nigdy nie sprzedawała mieszkania za milion złotych.

 • ladne_sny

  Oceniono 52 razy 52

  babcia zastosowała metodę na wnuczka ;)

 • dziadekjam

  Oceniono 45 razy 45

  "Jak dowiedziała się w wolskim ratuszu "Stołeczna", 86-latka była właścicielką mieszkania na Żoliborzu, ale je sprzedała. Pieniądze, prawie milion złotych, przekazała wnukowi, który kupił większe lokum w innej dzielnicy - mieli tam zamieszkać razem.

  Niestety potem krewni pokłócili się i wnuk chciał zakwaterować babkę w innym mieszkaniu na Żoliborzu. Ta odmówiła i przeniosła się do kawalerki komunalnej po zmarłej córce na Woli. Ponieważ formalnie była współwłaścicielką innego mieszkania, komunalny lokal jednak jej nie przysługiwał. Dlatego właśnie wolscy radni automatycznie więc jej go odmówili."
  ========================================================================
  A może słuszniej by było cofnąć darowiznę dla wnusia (np. z powodu rażącej niewdzięczności) i babcia by miała wygodne lokum i to nie kosztem kogoś innego, kto nie dostał "jej" mieszkania komunalnego. Czy aby mecenas nie działał w interesie wnusia, a "dobro" 86-latki to zasłona dymna w stylu tego mecenasa? .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX