Smog w Warszawie. "Zadzwoniłam do dyrektorki przedszkola z awanturą: na spacer, w taką pogodę?"

"Nam niepotrzebna apokalipsa. Sami się wytrujemy" - tego typu oceny pojawiają się dziś nierzadko. Wszystko z powodu wielkiego smogu, który spowija Warszawę. Czy w przedszkolach wiedzą, jak złe jest powietrze? Pytamy.

W poniedziałek normy jakości powietrza w Warszawie zostały wielokrotnie przekroczone. O 13:50 na stacji przy al. Niepodległości poziom pyłów zawieszonych PM10 wynosił 101.6 µg/m3, a PM2.5 - 82.5 µg/m3. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Najbardziej zagrożone dzieci

Podczas alarmów smogowych ratusz informuje o tym, że małe dzieci powinny ograniczać przebywanie na dworze. Gosia, mama 5-letniej Zosi, mówi nam, że jeszcze w zeszłym roku pracownicy przedszkoli się tym nie przejmowali.

- Zośka powiedziała mi, że byli na placu zabaw przez godzinę, dwie. Poszłam do dyrektorki i zapytałam: spacer, w taką pogodę? Chciała się dowiedzieć, czy jest świadoma, że jest alarm smogowy - opowiada kobieta.

W odpowiedzi usłyszała, że trudno jest trzymać dzieci w przedszkolu przez cały dzień, więc zabrano na spacer mimo zagrożenia. Dyrektorka nie śledziła medialnych doniesień, a te które do niej docierały – ignorowała.

Przedszkola: Gdy jest smog, nie wychodzimy

Zadzwoniliśmy do kilku warszawskich przedszkoli i spytaliśmy, jak wyglądają procedury związane z alarmami smogowymi.

Przedszkolanka z prywatnej placówki Dolina Elfów na Ursynowie mówi, że opiekunowie respektują ostrzeżenia smogowe. Nie wychodzą wtedy z dziećmi na dwór i nie wietrzą sal. Dodaje jednak, że pracownicy nie otrzymali żadnego odgórnego polecenia.

Od pracownicy publicznego przedszkola Akademia Pana Kleksa dowiedzieliśmy się, że do przedszkola codziennie wysyłana jest informacja o stanie powietrza. – Pani dyrektor co rano ją sprawdza, a następnie przekazuje informacje przedszkolankom. Gdy powietrze jest złe, dzieci zostają w środku – mówi.

Niepubliczne przedszkole Chatka Puchatka w Piasecznie również codziennie wywiesza informację o stanie powietrza dla pracowników. Gdy jest zanieczyszczone – dzieci nie wychodzą na plac zabaw i spacery. Tak samo jest w Niepublicznym Przedszkolu Językowym 4Kids. – Dostajemy maile od wydziału edukacji i bezwzględnie stosujemy się do tego, co jest w nich napisane - słyszymy.

Będą oczyszczacze powietrza

Publiczne przedszkole Wróbelek Elemelek na Ochocie wyposażone jest w urządzenie informujące o stanie powietrza na zewnątrz. – Kiedy wskaźniki są złe, rezygnujemy z wychodzenia z dziećmi na spacery – mówi nasza rozmówczyni. Dowiedzieliśmy się również, że w Elemelku od kilku miesięcy jest oczyszczacz powietrza.

W październiku tego roku miasto zdecydowało przeznaczyć cztery miliony złotych na specjalne oczyszczacze powietrza dla przedszkoli. Urządzenia mają trafić do wszystkich 350 warszawskich przedszkoli. 

Wszyscy komentują smog

Wiadomość oburzyła wielu, w sieci pojawiły się emocjonalne komentarze. "Dawno nie wrzucałem nic o smogu, bo powietrze było złe, ale nie tragiczne. Dzisiaj jest tragicznie. Biała zawiesina oplotła całe miasto" - pisze na Facebooku polityk Jan Śpiewak.

Jak zaznacza dalej "walka ze smogiem to ochrona drzew, kanałów napowietrzających, podłączenie domów do sieci ciepłowniczej i zatrzymanie powodzi samochodów z całego Mazowsza".

Tymczasem, jak dodaje Śpiewak, "ratusz robi wszystko na opak, wycina stare drzewa, chaotyczna zabudowa deweloperska zaburza cyrkulację powietrza, pozwala rozlewać się miastu na dalekie przedmieścia i sprywatyzował za bezcen monopolistę na rynku ciepła SPEC francuskiemu rządowi".

Polska jako czerwona wyspa

"Polska czerwoną wyspą na mapie jakości powietrza w Europie. Teraz" - napisał na Twitterze Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. I pokazał mapę Europejskiej Agencji Środowiska.

Faktycznie wynika z niej, że w Polsce jest dziś najgorsze powietrze w Europie. Dane można sprawdzić TUTAJ.

Szydło mówiła już w styczniu 

"Nam niepotrzebna apokalipsa. Sami się wytrujemy" - uważa natomiast Olga Olesek z TVN24.

Przypomniano także, że problemem miał zająć się rząd. - Zwróciłam się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego (obecnie szefa Rady Ministrów - przyp. red.), by Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął konkretne działania w kwestii czystości powietrza - powiedziała w styczniu ówczesna premier Beata Szydło.

 

Jak bada się zanieczyszczenie powietrza?

Darmowa komunikacja? Jeszcze nie

Według prognoz, smog ma się utrzymać jeszcze przez kilka dnia. Czy miasto  ma zamiar wprowadzić darmową komunikację? Władze miasta na razie nie podjęły takiej decyzji. Jak informują, obserwują sytuację. Darmowa komunikacja zostanie wprowadzona, jeśli przez dwie kolejne doby stężenie zanieczyszczeń będzie przekraczało 100 mikrogramów/m3 na wszystkich stacjach pomiarowych.

Więcej o:
Komentarze (86)
Smog w Warszawie nie odpuszcza. A przedszkola? "Gdy powietrze jest złe, dzieci zostają w środku"
Zaloguj się
 • hiszpan25

  Oceniono 32 razy 32

  @1234qwerty
  dlaczego w zachodniej europie jakosc powietrza jest zasadniczo inna niz w RP? nie ma samochodow? czy moze jednak ludzie nie pala w piecach czym sie da bo maja ogrzewanie gazowe lub z sieci miejskiej?

 • bbbzzz

  Oceniono 45 razy 29

  A gdzie pisowskie trolle, które jeszcze rok temu pisały, że smog jest nieszkodliwy albo, że zawsze tak było i jakoś żyjemy?

 • stefffon

  Oceniono 23 razy 21

  rząd nic nie zrobi póki w sondażach przoduje, znaczy ze jest dobrze... jak w zeszlym roku da na przeczekanie, za 3 miesiące problem sam zniknie

 • tomahawk84

  Oceniono 25 razy 19

  Ale Europa zła. Sr... na regulacje, sugestie czy zapytania. Wiemy lepiej. Tak wiemy jak na powyższej mapie widać. Nie jest wstydem słuchać mądrzejszych i sie od nich uczyć, zamiast drzeć mordy o utracie niepodległości

 • msjgen

  Oceniono 21 razy 13

  PISowski wschód smrodzi najbardziej i pewnie im wiele nie wadzi, a każda uwaga na temat zastąpienia węgla przez gaz spotka się z wielkim oburzeniem, no bo biedni górnicy. Swoją drogą może dotacje na gaz by pomogły. Teraz ciągle dotujemy węgiel. Trzeba z tym skończyć, bo wstyd przed Europą, ale co tam wiemy lepiej. Chrystrianizujemy Europę przecież. :)

 • 99makabra1977

  Oceniono 13 razy 11

  Polską rządzi o dziesiątków lat mafia solidarności z górnictwem.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 12 razy 10

  Od 20 lat ogrzewam dom prądem. W tym czasie z pośród okolicznych domów (Śląsk) jedynie mój nie emituje żadnego syfu do powietrza. W zamian za to rząd podnosi mi rachunki za prąd.

  P.S. Tak wiem, że prąd wytwarzają w elektrowni, ale one mają filtry, instalacje odsiarczania itp. .Poza tym znacznie efektywniej spalają węgiel niż "kopciuchy". Elektrownie węglowe obecnie zasadniczo emitują CO2 co też nie jest fajne, ale od ditlenku węgla nie robi się smog.

 • stachud

  Oceniono 16 razy 10

  Gdzie ten tani gaz z USA? Ostatnio za 63m3 zapłaciłem 250PLN. Pisdzielce poszalały tymi cenami. Od razu zamówiłem u chłopa z Karczewa 20m3 drewna. Nacięli tych drzew to drewno tanie nie tyle co gaz.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 13 razy 9

  jestem pewny ze ten caly PIS tak bardzo smierdzi, dlatego taki duzy smog nad Warszawa powstal. Pogonic to dziadowstwo!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX